Informacje

25.03.2016 09:56 Dąbrowski kontra Gronkiewicz-Waltz

Dąbrowski chce kontroli wojewody. "Prezydent działa z naruszeniem prawa"

SERWISY:


Przewodniczący rady dzielnicy Bemowo zwrócił się do wojewody mazowieckiego o kontrolę działań podejmowanych przez prezydent Warszawy. Jarosław Dąbrowski zarzuca Hannie Gronkiewicz-Waltz łamanie prawa i autorytarne rządy.

Skonfliktowany z Gronkiewicz-Waltz Dąbrowski szuka pomocy u wojewody z PiS Zdzisława Sipiery. Wcześniej podobne działania podjęli z sukcesem opozycyjni wobec PO radni z Białołęki, co mogło zachęcić przewodniczącego rady dzielnicy na Bemowie.

Polityczny spór trwa tu od początku kadencji. W wyborach samorządowych największą liczbę mandatów zdobył klub "Dla Bemowa", na czele którego stoi Jarosław Dąbrowski. Były wiceprezydent został przewodniczącym rady, a jego najbliższy współpracownik Krzysztof Zygrzak – burmistrzem dzielnicy.

Prezydent nie uznała tej decyzji, a Zygrzakowi nie udzieliła koniecznych do sprawowania funkcji pełnomocnictw. Swoje działanie tłumaczyła brakiem zaufania w związku z wybuchem tzw. afery bemowskiej.

Nowa wiceburmistrz

We wrześniu Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała zarząd komisaryczny, na czele którego stanął Marek Lipiński. Jego zastępcami zostali Grzegorz Kuca i Grzegorz Popielarz. Tego ostatniego radni Bemowa odwołali, dzięki porozumieniu PiS i komitetów sympatyzujących z Dąbrowskim.

Nie udało im się jednak dojść do porozumienia co do osoby, która miałaby zastąpić Popielarza. W ciągu 30 dni nie wybrali jego zastępcy, w związku z czym zmiany zarządu dokonała ponownie prezydent miasta.

W wydanym środę zarządzeniu poinformowała, że burmistrzem dzielnicy pozostaje Marek Lipiński, a pierwszym wiceburmistrzem – Grzegorz Kuca. Na drugiego zastępcę mianowała natomiast Janinę Miszewską.

Apel do wojewody

Radni komitetu Dla Bemowa uważają, że prezydent miasta działa z naruszeniem prawa. "Bezprawnie po raz kolejny próbuje zastąpić legalnie, skutecznie wybrany i nigdy nieodwołany przez radę dzielnicy zarządem powołanym przez siebie arbitralnie, tzw. zarządem komisarycznym z nominacji wyłącznie partyjnej" – pisze Jarosław Dąbrowski w liście do wojewody mazowieckiego.

Dąbrowski przekonuje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie przestrzega zarówno ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, jak również wyroków sądowych. W piśmie skierowanym do Zdzisława Sipiery wnosi o "rozstrzygnięcie nadzorcze" wobec jej ostatniej środowej decyzji.

– Każdy może pisać listy tam, gdzie chce. Pan Dąbrowski, zgodnie ze swoimi kompetencjami poprosił o nadzór wojewody. Ma do tego prawo – komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marek Lipiński.

PO: wszystko zgodnie z prawem

Burmistrz dzielnicy, mianowany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz utrzymuje, że wszystkie decyzje ratusza "są utrzymane w granicach prawa".

– Krzysztof Zygrzak złożył skargę na zarządzenie pani prezydent wydane we wrześniu. Sąd tą skargę odrzucił uznając, że działania władz miasta i nasz zarząd jest legalny – dodaje Lipiński.

Inną skargę Zygrzaka Wojewódzki Sąd Administracyjny jednak przyjął pozytywnie, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl na początku marca. – Wracam na stanowisko burmistrza Bemowa. Sąd przyznał mi rację mówił nam wówczas Krzysztof Zygrzak.

– Ten wyrok jest nieprawomocny, a my wciąż nie mamy pisemnego uzasadnienia w tej sprawie – ucina Lipiński.

Zygrzak: jestem burmistrzem

Zygrzak został wybrany na burmistrza dwukrotnie. Po raz pierwszy w grudniu 2014 roku. Na sesji, która odbyła się miesiąc później podał się do dymisji, lecz podczas wyboru nowego burmistrza ponownie zgłosił swoją kandydaturę i… ponownie wygrał.

Rada miasta głosami Platformy Obywatelskiej unieważniła ten wybór, a kilka miesięcy później… unieważniła swoje unieważnienie, bo doszli do wnioski, że nie mieli wszystkich koniecznych dokumentów.

– Sąd uznał, że nie miała do tego prawa, a sesja na której mnie odwołano i powołano de facto w ogóle się nie odbyła. Zatem obowiązują wybory z grudnia. Na ich podstawie nadal jestem burmistrzem – przekonywał Krzysztof Zygrzak.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 17:59 ~ewa

  Gdzie kod i komisja wenecka kiedy lamane jest prawo przez hgw z PO i nie wykonywanie wyrokow sadow.

 • xzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 17:05 ~xzy

  I bardzo dobrze. Popieram.

 • gloocki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 15:31 ~gloocki

  dąbrowski to niech się nie odzywa, takie wałki jakie robił na bemowie to się w głowie nie mieści, jak mieszkania dostawali i tereny sami swoi.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 15:27 ~Normalny

  PiS tak samo działa w kraju i Dąbrowski nie protestuje . Kali może ale Kalemu nie . Dulszczyzna na ogromną skalę zwłaszcza że robi to samo i tak samo jak HGW . Od dawna wiadomo że politycy nagminnie łamią prawo .

 • bemol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 11:40 ~bemol

  Już od jakiegoś czasu to zwykli mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce. Ostatnio 2 słynne przykłady. Zrobili analizy co do rozkłady systemu Veturilo w Warszawie od 2017 wg planów ZDM i napisali do Prezydent Miasta i ZDM List otwarty z prośbą o powtórzenie analiz. Pani Prezydent zawiodła, bo Ursynów z 3 strefy będzie miał 21 stacji, a Bemowo z 3 strefy 4...Nie mniej mieszkańcy zainicjowali tą interpelację jako pierwsi, a ta cała Rada Bemowa to śmiechu warta. Mieszkańcy muszą z nich robotę odwalać. Kolejny przykład to gdy po raz kolejny to zwykli mieszkańcy zrzeszyli się po tym jak zapoznali się z mapami budowy stacji metra pod Bemowskim Ratuszem. Porównali plany przed przetargiem i po i okazało się, że zamiast 4 wyjść na skrzyżowaniu będzie 1, bo 2-gie dopiero przy Os.Przyjaźń. Nie siedzieli bezczynnie, bo raz kolejny umieścili na swoim fan page tą informację i ich apel został zauważony przez warszawskie gazety, a nawet wice prezydent miasta się wypowiedział. Sprawa się toczy. To zdecydowanie nie powinno być tak, że mieszkańcy wykonują pracę za radę, która jest opłacana słono z podatków mieszkańców, a nic nie robi tylko prowadzi wojenki. Rada bez względu na to kto jest z jakiego ugrupowania powinna współpracować z mieszkańcami, wsłuchiwać się w ich potrzeby i je realizować dla rozwoju dzielnicy i poprawy warunków. A nie robi kompletnie nic.

 • bemowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 11:38 ~bemowo

  Pytanie co przewodniczący rady dzielnicy Bemowo zrobił dla mieszkańców Bemowa od wyborów? Ile złożył interpelacji? Jak współpracował zgodnie z Rada Miasta by uzyskać dodatkowe fundusze czy zaproponować inwestycje na kolejne lata? Nic. Nie zwołuje Rady Dzielnicy, a jak zwołuje, to na spotkania Rady Dzielnicy, na które przychodzą mieszkańcy, bo sesja są otwarte dla wszystkich ogłasza np. 2 godziny przerwy. Czyli mieszkaniec, który przyszedł na 17, musi czekać w sali do 19:10. O 19:10 przychodzi Dąbrowski i mówi, że dzisiejsza sesja zostaje odwołana. Tupet i brak szacunku dla mieszkańców. Tylko polityczne wojenki im w głowie zamiast rozwój dzielnicy. Niech Dąbrowski bierze się do roboty i współpracuje z innymi radnymi oraz obecnym Zarządem Dzielnicy. Niech pokaże trochę klasy.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 11:07 SEBBAX

  do wojewody nie ma co apelowac - tam jak im ktos pluje w oczy - to mówią, że pada ciepły deszcz - przykład pismo LEX-I.40.47.2016. SO z dnia 18 lutego br - odpowiedzi udzielił dyrektor wydz prawnego Andrzej T - nieważne co stanowi prawo jego odpowiedź - fragment - "jest powszechna praktyka i w ocenie tego organu nie narusza powszechnie obowiązujących przepisów prawa"... czyli jak ktos kradnie w sklepie, w którym na co dzień sa kradzieże - to nie robi nic złego... jeszcze sobie pokoresponduje z tym człowiekiem i skieruje sprawe do prokuratury... bo innej drogi nie będzie

 • pisowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 11:06 ~pisowiec

  Urzędnik ZGN Ochota parkował prywatny kemping na miejskim targowisku nie płacą ani złotówki i ani namaszczona przez HGW burmistrz Ochoty z "teczki" Katarzyna Łęgiewicz ani sama HGW nie widzi w tym nic złego.Gratuluję podejścia do okradania państwa. Apel do Ziobry : Panie na co Pan czekasz, masz złodziei (nie tylko na Ochocie) na widelcu z dowodami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »