Informacje

27.07.2015 14:22 były burmistrz bemowa ofiarą spisku?

Dąbrowski broni się i oskarża:
wobec mnie uknuto intrygę

SERWISY:

Jestem niewinny i zostałem ofiarą intrygi - taki przekaz wyłania się z konferencji byłego burmistrza, a obecnie przewodniczącego rady dzielnicy Bemowo Jarosława Dąbrowskiego. Polityk twierdzi, że tzw. afera bemowska to spisek jego byłego współpracownika Pawła Bujskiego oraz byłego redaktora naczelnego "Gazety Stołecznej" Seweryna Blumsztajna. Zapowiada, że po uwolnieniu od wszystkich zarzutów skieruje sprawę do sądu.

"Nie było żadnej afery bemowskiej!" - takie hasło widniało za plecami Jarosława Dąbrowskiego, który w sali posiedzeń rady dzielnicy zwołał w poniedziałek konferencję prasową. Towarzyszyli mu najbliżsi współpracownicy, w tym obecny burmistrz Bemowa Krzysztof Zygrzak.

Dąbrowski czytał przygotowaną wcześniej prezentację, w której pokazywał fragmenty uzasadnienia decyzji prokuratury. Umorzyła ona część wątków tzw. afery bemowskiej.

Dąbrowski przekonywał m.in., że nie zarządzał Bemowem z fotela wiceprezydenta miasta; ratusz dzielnicy nie zawierał z nikim fikcyjnych umów; nie fałszował dokumentacji, ani nie usuwał danych z komputerów w urzędzie dzielnicy.

"To była intryga"

Później Dąbrowski przeszedł do kontrataku. O uknucie wobec niego intrygi oskarżył byłego redaktora naczelnego "Gazety Stołecznej" Seweryna Blumsztajna, na dowód pokazując jego rzekome maile do b. wiceburmistrza Pawła Bujskiego, w których miał redagować jego wystąpienie oskarżycielskie.

- Jakieś parę dni po tym, jak to wszystko (afera bemowska - red.) się rozpętało, jak pan Paweł B. (Bujski - red.) swoimi kłamliwymi zarzutami pomówił mnie, otrzymałem anonimowy list z wydrukowaną korespondencją między panem Pawłem B., a panem Sewerynem Blumsztajnem. W tym mailu jest wyraźnie wskazane, że pan Seweryn Blumsztajn pomagał w tworzeniu pisma, które miało mnie obciążać - grzmiał Dąbrowski.

Pytany, dlaczego zwlekał z publikacją tego materiału do dzisiaj, zamiast upublicznić tę informację w zeszłym roku, stwierdził, że bał się, że zostanie oskarżony o złe intencje. - Czekałem na decyzję prokuratury, aby nie być oskarżony o próbę rozpaczliwej obrony - przekonywał były burmistrz.

Tłumaczenia b. naczelnego "Stołecznej"

Do zarzutów Jarosława Dąbrowskiego, na łamach "Gazety Stołecznej odniósł się jej były szef Seweryn Blumsztajn. "Zadzwonił do mnie Bujski, którego wcześniej nie znałem. Chciał się spotkać, więc się spotkałem. Opowiedział o swoich zarzutach wobec Dąbrowskiego. Bujski mówił mi, że najpewniej wyrzucą go ze stanowiska wiceburmistrza, bo się postawił Dąbrowskiemu. Powiedziałem, że sądzę, że posady nie utrzyma, ale może uratować twarz. Poradziłem, by ujawnił nieprawidłowości. Przesłał mi swoje oświadczenie. Przeczytałem je i wykreśliłem to, na co - według mnie - nie miał dowodów. Na tym moja rola się skończyła - cytuje Blumsztajna "Stołeczna".

- Szokujące jest to, że włamali się do skrzynki Bujskiemu. Od miesięcy te e-maile krążyły wśród radnych Warszawy - dodaje.

Wnioski do sądu i prokuratury

Po całkowitym oczyszczeniu przez prokuraturę, na co liczy Dąbrowski, zamierza złożyć wnioski do sądu przeciwko "osobom i instytucjom, które zaangażowały się w atak na niego". Dopytywany, czy ma na myśli właśnie byłego wiceburmistrza Bujskiego i Seweryna Blumsztajna nie chciał odpowiedzieć wprost. - Być może, zobaczymy - mówił.

Jak twierdzi, część zarzutów, jakie ma wobec osób, które miały odpowiadać za chęć oczernienia go, "ociera się o kodeks karny". Ma na myśli m.in. maila, którego Bujski miał wystosować do radnych. Prosi w nim o odwołanie nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy poświęconej usunięciu go ze stanowiska. W przeciwnym razie zamierzał przesłać do radnych oraz dziennikarzy, oskarżycielskie wobec Dąbrowskiego oświadczenie - co uczynił.

"Afera bemowska"

Tak zwaną aferę bemowską rozpętał były wiceburmistrz dzielnicy Paweł Bujski. Po tym, jak został odwołany, wydał oświadczenie, w którym oskarżył wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego oraz władze i urzędników bemowskiego ratusza m.in. o nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach. Spowodowało to lawinę dymisji i odwołań. Sam Dąbrowski zrezygnował z funkcji wiceprezydenta.

Dąbrowski powrócił przy okazji ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Wystawił w nich swój komitet i wygrał wybory na Bemowie. Został też wybrany przewodniczącym rady dzielnicy, a jego były współpracownik, Krzysztof Zygrzak, został burmistrzem.

Trzy tygodnie temu prokuratura umorzyła część zarzutów wobec Dąbrowskiego, m.in. te dotyczące niegospodarności, korupcji czy używania służbowego samochodu. Pozostałe wątki przeniesiono do odrębnego postępowania.

Wyboru radnych nie zaakceptowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która nie udzieliła Zygrzakowi i jego ludziom w zarządzie dzielnicy niezbędnych do sprawnego rządzenia pełnomocnictw kadrowych i finansowych.

ep/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dom chł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 21:40 ~Dom chł

  Widzę że niektórzy nie mogą pogodzić się z faktem iż p.Dąbrowski jest niewinny.Typowo polska specjalność-skazywanie bez sądu i niszczenie człowieka.

 • Syrenka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 21:26 ~Syrenka

  Niech lepiej się zajmą niegospodarnoscią w warszawskim ratuszu.Oj będzie się działo

 • Miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 13:15 ~Miś

  Gazeta Wyborcza od lat stara się wpływać na życie polityczne wspierając tą samą grupę trzymającą władzę. Nic dziwnego kiedy od lat wspólnie czerpią z tego zyski i miejsca pracy...Czy media to 4 władza ? Osobiście twierdzę że 2 lub max.3

 • Mieszkanka Bemowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 11:03 ~Mieszkanka Bemowa

  Może niech zacznie uczciwie w końcu pracować i robić coś pożytecznego. Kogo obchodzi jakaś afera? Niech w końcu wezmą się za robotę i pomyślą że dużo dzieci jest na Bemowie i potrzeba więcej żłobków. No ale po co tym się zajmować lepiej robić z siebie ofiarę jaki to ja biedny i nieszczęśliwy jestem i teściowej domek za free i bez kolejki załatwiłem.

 • Wanda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 08:47 ~Wanda

  O której godzinie była ta konferencja?
  Jeżeli w ciągu dnia to co tam robił Prezes SM Jelonki?

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 07:18 ~Wawa

  Wystarczy na nich spojrZec , kazdy wie jak było , seoj folwark, król podwórka , itd a niekiedy komuś sie pluje w twarz a on powie ze dasz pada ;-) dobrze Hanka robi ,,

 • El comendante

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 20:51 ~El comendante

  Jak prokuratura weszła do niszczarki nie wyrabiały a wtajemniczeni na zwolnienia nagle poszli....nie nie nie, *nie było afery..

 • To moje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 19:59 ~To moje

  JEGO dzielnicę...I znowu będzie podawać kogoś za coś do sądu.Tylko to będziecie robić przez te 4 lata?

 • Z bemowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 17:52 ~Z bemowa

  A sala sesji pełna zainteresowanych, na palcach jednej ręki da się zliczyć.

 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 16:59 ~Kazio

  Znalazł winnego - Blumsztajn.
  I co się czepiają prawdziwego kat....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »