Informacje

21.08.2013 12:19 poznamy tożsamość kolejnych ekshumowanych ofiar

Czyje szczątki odnaleziono na "Łączce"? IPN odpowie w czwartek

SERWISY:


Zakończył się kolejny etap poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego na Powązkach. Nazwiska zidentyfikowanych IPN poda w czwartek podczas konferencji prasowej. - Mogę zapewnić, że będą to nazwiska, które znamy - podaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl historyk IPN, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Środowa "Rzeczpospolita" informuje, że wśród odnalezionych ofiar nie ma znanych dowódców podziemia  m.in. rotmistrza Witold Pilecki oraz gen. Emila Fieldorfa, ps. Nil.

- Wszelkie informacje, które pojawiają się w mediach na temat odnalezienia rotm. Pileckiego i gen. Fieldorfa, to zwykła dziennikarska zgadywanka - komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl historyk IPN, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący poszukiwaniami miejsc pochówku ofiar komunizmu.

Jak dodaje, tożsamość kolejnych ofiar, których Instytut Pamięci Narodowej poszukiwał na cmentarzu na Powązkach poznamy w czwartek podczas konferencji prasowej. – Mogę zapewnić, że będą to nazwiska, które znamy, ale nic więcej nie powiem – ucina.

Szczątki 200 ofiar

Drugi etap prac ekshumacyjnych rozpoczął się 13 maja.

- Chcemy odnaleźć pozostałe szczątki około 200 ofiar komunizmu – zapowiadał wówczas Szwagrzyk.

W ciągu mniej więcej czterech tygodni przeszukany został obszar, który nie był badany latem ubiegłego roku. Chodzi o dawne pole więzienne, na którym w latach 1948-1956 pochowano kilkuset więźniów z okresu stalinowskiego.

IPN prowadzi identyfikację we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, a także z Zakładem Medycyny Sądowej we Wrocławiu i Instytutem Ekspertyz Sądowych z Krakowa. Ekspertom udało się ustalić tożsamość m.in. ppłk. Stanisława Kasznicy, ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych uczestnika wojny obronnej 1939 r. i Powstania Warszawskiego.

– Obecnie udało nam się zidentyfikować większą grupę ekshumowanych na Łączce (część Powązek - red.) szczątków i podanych zostanie więcej nazwisk niż w czasie poprzednich konferencji prasowych. Powodem tego jest m.in. cały czas powiększająca się baza osób, najbliższych członków rodzin ofiar, które przekazują materiał genetyczny niezbędny do identyfikacji – powiedział "Rz" Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zamordowani przez UB

Badacze IPN posiadają próbki niezbędne do identyfikacji najbardziej rozpoznawalnych nazwisk, m.in.: Fieldorfa, Pileckiego, Dekutowskiego, Cieplińskiego i Lazarowicza.

Do tej pory na terenie tzw. Łączki Cmentarza Wojskowego na Powązkach odnaleziono szczątki 117 osób, z których siedem zidentyfikowano. Ekshumacje w lipcu i sierpniu 2012 r. IPN prowadził wspólnie m.in. z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Poszukiwania te mają na celu nie tylko odnalezienie szczątków ofiar terroru komunistycznego, ale także - po latach milczenia w PRL o tragicznym losie przeciwników komunizmu zamordowanych w latach 40. i 50. przez UB - ich godne upamiętnienie.

Ofiarami byli żołnierze, których komunistyczne władze, za opór wobec sowietyzacji Polski, skazały na kary śmierci. Po brutalnych przesłuchaniach i egzekucjach, które odbywały się w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, ich zwłoki ukrywano na warszawskich Powązkach.Wiele z odnalezionych przez specjalistów szkieletów nosi ślady egzekucji tzw. metodą katyńską - strzałem w potylicę z bliskiej odległości. Część z nich ma obrażenia, które wskazują na to, że przed rozstrzelaniem funkcjonariusze UB bili lub torturowali swoje ofiary.

Ofiary terroru komunistycznego były chowane w wąskich i płytkich grobach zbiorowych. Niektórych zamordowanych więźniów grzebano w mundurach niemieckich, co miało ośmieszyć i poniżyć ofiary.

Nie popełnić błędu poprzedników

W latach 1948-1956 pochowano na warszawskich Powązkach kilkaset osób zamordowanych przez UB. Wśród poszukiwanych są bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, powstańcy warszawscy i żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego, m.in. takie legendarne postaci jak gen. August Emil Fieldorf Nil, rtm. Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" i ppłk Łukasz Ciepliński - przywódca Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Prace archeologiczno-ekshumacyjne na warszawskich Powązkach odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956. Jest on efektem deklaracji z 2011 r. przyjętej m.in. przez IPN z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Głosi ona, że przyszłe pokolenia mogą powtórzyć błędy swoich poprzedników, jeżeli ofiary totalitaryzmów nie będą dostatecznie upamiętnione.

TAK WYGLĄDAŁY PRACE EKSHUMACYJNE NA POWĄZKACH W ZESZŁYM ROKU:


par/mz/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Memory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2013 11:06 ~Memory

  MMm~MMm

  do lis z 15:11
  WARTO-między innymi dlatego, by nie był to 1%.
  Koleżanka z pracy rocznik 70 o KATYNIU dowiedziała się gdy Wajda nakręcił film,a o generale Fieldorfie, rotmistrzu Pileckim czy cichociemnych pewnie nie wie do dziś.Lepiej myśleć o przyszłości i czytać NAJ.


  To jeszcze nic. Ja urodziłem się w roku 1942, więc niemalże w samym centrum tych wydarzeń. Do czasów studenckich ( Lata sześćdziesiąte XX wieku ) nic nie wiedziałem ani o Katyniu, ani tym bardziej o pomordowanych AK- owcach. Tak ścisła była tajemnica przed społeczeńsatwem.

 • Kaci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2013 11:00 ~Kaci

  jaca~jaca

  Dla takich ludzi jak Fildorf ora Pilecki należy się duzy szancunek. To co kuminiści zrobili z nimi i wieloma innymi to był mord w białych rękawiczkach . tych komunistycznych zbrodniarzy powinno się ścigać i karać do końca ich zycia bez wgledu na wiek i choroby tak jak to robi się z niemieckimi vel nazistowskimi zbrodniarzami. czytam tu posty czemu wydawac na to pieniądze etc
  1. bo dla takich ludzi jak Fildorf należy się szacunek i godny pochowek ponieważ oddal życie za wolną Polske
  2. bo nie odszukanie miejsc zbrodni komunistycznych to akceptacja tego co zrobili.

  W jakich białych rękawiczkach ? Mordercy działali bez żadnych osłonek, zabijali brudnymi, zakrwawionymi łapskami. A sami zmarli spokojnie, po latach, we własnych łóżkach.

 • troll ejbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 21:56 troll ejbus

  U wielu z tych czaszek z tego powojennego okresu sa wybite gorne siekacze. Co to musialy byc za ciezkie czasy?. Szkoda i zal, ze sedziowie i bandyci UB z tego okresu nie zostali ukarani.

 • jaca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 19:02 ~jaca

  Dla takich ludzi jak Fildorf ora Pilecki należy się duzy szancunek. To co kuminiści zrobili z nimi i wieloma innymi to był mord w białych rękawiczkach . tych komunistycznych zbrodniarzy powinno się ścigać i karać do końca ich zycia bez wgledu na wiek i choroby tak jak to robi się z niemieckimi vel nazistowskimi zbrodniarzami. czytam tu posty czemu wydawac na to pieniądze etc
  1. bo dla takich ludzi jak Fildorf należy się szacunek i godny pochowek ponieważ oddal życie za wolną Polske
  2. bo nie odszukanie miejsc zbrodni komunistycznych to akceptacja tego co zrobili.

 • Antoine

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 18:52 ~Antoine

  cina~cina

  Zdjęcia szczątków pokazywanych na TVN Warszawa jest w tym przypadku bardzo niesmaczne. Pokazywanie czaszek tych ludzi jest conajmniej nieprzyzowoite i niemoralne. To nie targ ze starociami!

  No nie wiem, czy na pewno nieprzyzwoite. Wyobraź sobie, że każdy ma taką pod najmodniejszą nawet fryzurą.

 • Ofiary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 18:50 ~Ofiary

  Pytajnik~Pytajnik

  Dlaczego oprawcy tych ludzi mają skrajnie wysokie emerytury i są goszczeni na uniwersytetach czyt. zbrodniarz Bauman.

  Oni już dawno nie żyją, a Bauman był tylko żołnierzem KBW.

 • Pamięć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 18:48 ~Pamięć

  Polak~Polak

  Znaleźli szczątki GENERAŁA BRYGADY Augusta Emila Fieldorfa i ROTMISTRZA Witolda Pileckiego .

  Trochę szacunku dla WIELKICH BOHATERÓW POLSKI !!! Tvn Warszawo

  To wcale nie jest takie pewne. Nie mów " Hop "...

 • MMm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 18:47 ~MMm

  do lis z 15:11
  WARTO-między innymi dlatego, by nie był to 1%.
  Koleżanka z pracy rocznik 70 o KATYNIU dowiedziała się gdy Wajda nakręcił film,a o generale Fieldorfie, rotmistrzu Pileckim czy cichociemnych pewnie nie wie do dziś.Lepiej myśleć o przyszłości i czytać NAJ.

 • Tak było

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 18:46 ~Tak było

  koala~koala

  A kiedy IPN wyjaśni sprawę samo podpaleń Polaków w czerwcu 2013 r. w III RP (pod kancelarią premiera III RP i dyrekcją PKP). Przecież już mamy Boga , orła w koronie, pełne półki bez octu i paszporty w szufladzie. Nie to co w PRL gdzie faktycznie z braku wyżywienia i działalności SB i UB pewien obywatel dokonał samo podpalenia. Czyżby profesorkowie historyczni IPN z nadania Boga i krzyża zapomnieli o tych wydarzeniach z przed 2 miesięcy.

  Pamiętam jak dzisiaj wypowiedź premiera na ten temat : Ten człowiek to taki, co ma pretensję do całego świata. Koniec komentarza. Więcej już go to nie interesowało.

 • sda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 18:32 ~sda

  ten co się sam podpala jest chory psychicznie. każdy lekarz psychiatra to powie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »