Informacje

17.03.2017 13:05 spór o oryginalność konstrukcji

Czy zostaniemy na lata
ze szkieletem Rotundy?

SERWISY:


Stołeczny konserwator zabytków wstrzymał rozbiórkę Rotundy, bo twierdzi, że konstrukcja jest oryginalna. Wojewódzki konserwator zabytków się z tym nie zgadza. Wątpliwości mają jednak historycy.

Najpierw uwagę warszawiaków przykuła rozbiórka Rotundy, a od czwartku żyją decyzją stołecznego konserwatora zabytków, który wstrzymał pracę. Jego zdaniem elementy konstrukcji są oryginalne, więc należy je zachować.

"Poważne wątpliwości"

Taka decyzja nie mogła przejść bez echa. "Mam poważne wątpliwości co do ochrony tego, co pozostało po wybuchu w 1979 r. Podkreślam, nadal nie wiemy, ile elementów wymieniono po eksplozji - na pewno nowa jest cała konstrukcja podziemia i strop między kondygnacjami, aluminiowa obudowa słupów nośnych i oszklenie. Ile wymieniono słupów konstrukcyjnych???" – zastanawia się we wpisie na Facebooku Jarosław Zieliński, historyk architektury Warszawy.

"Jeśli nawet jednak są oryginalne, to jednak przecież nie jest to Hala Koszyki - one nie nadają się już na element konstrukcji, a jako "ozdobny" nie dadzą się wyeksponować" – przekonuje.

 

Głos zabrała również rzeczniczka mazowieckiego konserwatora zabytków. W ciągu dwóch tygodni od wstrzymania prac przez Krasuckiego, może zdecydować się na rozpoczęcie procedury wpisu budynku do rejestru zabytków. Wygląda jednak na to, że tak nie zrobi.

"Nie jest oryginalna"

Pisze między innymi, że poprzedni stołeczny konserwator zabytków w roku 2015 uzgadniając rozbiórkę Rotundy, słusznie skupił się na stanie faktycznym, zaznaczając iż "konstrukcja budynku nie jest oryginalna i powstała w wyniku odbudowy obiektu po zniszczeniu, jakiemu uległ on w 1979 roku, po wybuchu gazu".

"Skalę zniszczeń obrazują zdjęcia, ogólnodostępne w Internecie. Podważają one opinię p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków – Michała Krasuckiego o wysokim stopniu zachowania oryginalnej substancji budowlanej obiektu" – czytamy w oświadczeniu.

Wojewódzki konserwator zabytków jest również zdania, że realizacja projektu nowej Rotundy, który zakłada odtworzenie budynku "jest w pełni racjonalnym i odpowiedzialnym rozwiązaniem, respektującym powszechną opinię o konieczności zachowania Rotundy jako istotnego elementu Ściany Wschodniej".

Zostanie rozgrzebana?

- Żeby było jasne. Nie jestem przeciwnikiem projektu nowej Rotundy.  Wręcz odwrotnie. Ale chodzi nam o zachowanie oryginalnej substancji materialnej, czyli konstrukcji - odpowiada Michał Krasucki.

Zgadza się z tym, że budynek został w dużym stopniu zniszczony. – Ale to, na czym się skupiamy, to właśnie ta stalowa konstrukcja. Na pewno w jakimś fragmencie była naprawiana i wymieniana, ale nie jest tak, że została całkowicie wtórna, a raczej wręcz odwrotnie. Wcześniej była właśnie mowa, że po wybuchu cała konstrukcja jest nowa - podkreśla Krasucki.

Stołeczny konserwator liczy, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni uda się dojść do porozumienia z inwestorem. – Będziemy gromadzić dodatkowe materiały archiwalne, żeby zobaczyć, które elementy dokładnie są oryginalne. Liczymy, że inwestor zgodzi się na ich zachowanie.

A co się stanie, jeżeli inwestor się nie zgodzi i postanowi wrócić do rozbiórki? – To zastanowimy się nad wykorzystaniem innych narzędzie prawnych, na razie nie chcę mówić jakich. Bardzo chciałbym jednak tego uniknąć, bo to oznaczałoby rozgrzebanie i utrwalenie stanu rozbiórki na dłuższy czas.

Inwestor, czyli PKO Bank Polski, poinformował naszą redakcję w czwartek, że analizuje dokumenty i ustosunkuje się do decyzji stołecznego konserwatora w możliwie najszybszym czasie.

Za dwa lata?

Według planów inwestora, nowa Rotunda ma stanąć za dwa lata. Budynek ma być odbudowany w takim samym kształcie, choć w nowej technologii.

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta.
Przewiduje, że funkcje bankowe w nowym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Do tego poziomu ma prowadzić zejście, obsadzone zielenią po bokach. Część "społeczna" miała mieścić się z kolei na pierwszym piętrze Rotundy.

Koszty przebudowy budynku pokrywa bank.

Powojenny modernizm

Rotunda została oddana do użytku w 1966 r. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, czyli zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.

ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2017 11:02 ~kiki

  oby jak najszybciej wzieli sie do roboty, ten szkielet nie wyglada zachecajaco. duzo bardziej wole nowy projekt

 • mementomori

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2017 12:14 ~mementomori

  Cała koncepcja przecież zostanie zachowana; budynek ma po prostu byc odnowiony! Trzymam kciuki zeby prace rozpoczeły się jak najszybciej

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 11:22 ~Nick

  miklotrew~miklotrew

  Michał Krasucki obudził się w porę. A gdzie był wcześniej? Ktoś zabraniał mu działać? Co teraz go tak zmusiło do działania, skoro Rotundy już i tak nie ma. Został tylko paskudny szkielet.

  Zlikwidowali budynek chemii na Brackiej. A taki był historyczny. Jak rotunda.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 11:03 ~Warszawiak

  Cała polityka HGW nacelowana jest na utrudnianiu działań obecnego rządu, nie licząć się kompletnie z kosztami jakie ponoszą warszawiacy.

 • kampania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 10:06 ~kampania

  Tego konserwatora to pani HGW powinna od razu wywalić z roboty !
  Sama też najlepiej jakby podała się do dymisji !

 • observer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 09:57 ~observer

  Jak to jest ze konserwator nie wiedzial o "oryginalnosci konstrukcji" na etapie planowania rozbiorki? Czy w tym kraju nic nie moze sie odbyc zgodnie z logika i zdrowym umyslem? Rzeczpospolita Debilna?

 • z5z964

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 09:46 ~z5z964

  bartek_kopytowskibartek_kopytowski

  ile to już lat trwa wojna, że stara rotunda nie spełnia dzisiejszych norm, jest ruderą. PKO chce wybudować budynek od nowa zachowując jego charakterystyczny kształt a jednocześnie podnosząc standard, co pije ten człowiek który wstrzymał rozbiórkę, niech pije mniej :-)


  PKO chce odbudować bryłę, ale nie w oparciu o fakt unikalną konstrukcję szkieletu.

  Oczywiście tak późne podjęcie tematu przez miasto to kompromitacja.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 23:29 ~Toms

  qwerty~qwerty

  Bez różnicy, czy będzie czy nie. Na całe szczęście było mnie stać aby się wyprowadzić z tego lewackiego miasta i mieć w nosie całą tę chorą koalicję destrukcyjnie rządzącą w mieście.  Aa to dlatego już nie komentujesz utrudnień tramwajowych.
  Jak tam na starych śmieciach?
  Dobrze?

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 22:34 ~Bielańczyk

  Wolski~Wolski

  W Polsce do wladzy dorwali sie zupelnie pokreceni ludzie. To sie musi zle skonczyc


  Tekst dotyczy szkieletu niezbyt funkcjonalnego budynku, a nie polityki w skali kraju.
  BTW paranoję da się leczyć.

 • Konserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 22:18 ~Konserwator

  pozwolenienarozbiórkę~pozwolenienarozbiórkę

  zakładam ,ze prace rozbiórkowe są prowadzone na podstawie pozwolenia na rozbiórkę .. no to Pan Konserwator się spóźnił....
  obecnie ten rupieć zagraża bezpieczeństwu i szpeci okolicę ...


  Sądząc z wyglądu, pan p.o.konserwatora jest młodszy od tej szpetnej budowli, więc nie można tu mówić o sentymencie. Brabander nie robił zupełnie nic, a pan p.o. jest przesadnie aktywny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »