Informacje

09.11.2018 09:54 pismo komendy stołecznej

Czy policjanci zdążą wrócić ze zwolnień na 11.11? Komenda wydała instrukcję

SERWISY:

Związki zawodowe policjantów porozumiały się z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji i ogłosiły zakończenie protestu. W ostatnich dniach wielu funkcjonariuszy przebywało na zwolnieniach lekarskich. Komenda Stołeczna Policji wydała instrukcję, w której wyjaśnia, jak wrócić do pracy zgodnie z prawem.

Po negocjacjach, które w czwartek późnym wieczorem odbyły się między policjantami i ministerstwem, szef MSWiA Joachim Brudziński podał, że dzięki porozumieniu funkcjonariusze ponownie przystąpią do swoich obowiązków i zaapelował o "jak najszybszy powrót do służby".

Jeśli jednak policjant ma zwolnienie lekarskie, nie jest to takie proste. Zgodnie z prawem, przełożony nie może samodzielnie dopuścić swojego podwładnego do służby.

Konieczna zgoda lekarza

Dziennikarz portal tvn24.pl Robert Zieliński dotarł do wewnętrznej instrukcji wydanej przez Zespół do spraw Medycyny Pracy Komendy Stołecznej Policji, która wyjaśnia, w jaki sposób funkcjonariusze mogą wrócić do służby.

Czytamy w niej, że jeżeli dany policjant czuje, że wrócił do zdrowia przed upływem swojego zwolnienia, powinien się zgłosić do lekarza, który to zwolnienie wydał i na piśmie oświadczyć o "odzyskaniu zdolności do wykonywania obowiązków służbowych".

Lekarz - po przyjęciu takiego oświadczenia i przeprowadzeniu odpowiednich badań może wydać zgodę na podjęcie pracy w czasie zwolnienia.

"Policjant sam nie może zdecydować o tym, czy jest już zdrowy i zdolny do pracy. Decyduje o tym lekarz po przeprowadzeniu stosownych badań lekarskich" - czytamy w konkluzji wydanej instrukcji.

Do naszej publikacji policja odniosła się na Twitterze. "Dokument, o którym mowa w artykule, przedstawia warunki jakie muszą być spełnione by przełożony mógł dopuścić do służby policjanta. Został on przygotowany po pierwszych pytaniach i obawach policjantów związanych z wcześniejszym powrotem do służby" - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.


 

Trudna sytuacja w policji

Od wielu dni na tvnwarszawa.pl i tvn24.pl informujemy o trudnej sytuacji w policji. W ramach nieoficjalnego protestu funkcjonariusze przechodzili na zwolnienia lekarskie. Z każdym dniem braki kadrowe były coraz większe. W środę na tzw. L4 przebywała, jak wynikało z nieoficjalnych informacji tvn24.pl, jedna trzecia policjantów, czyli ponad 30 tysięcy osób.

A to właśnie policja jest podstawową formacją, która ma zabezpieczyć niedzielny marsz w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. - Plan jest cały czas przygotowywany. Na bieżąco zbieramy informacje, również te operacyjne, o których mówić nie mogę, jak i te które napływają chociażby przez media - wyjaśniał w TVN24 rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Zastrzegł też, że ze względu na bezpieczeństwo nie może zdradzać szczegółów przygotowań.

Warunki porozumienia

Podpisane w czwartek porozumienie między policją i MSWiA zakłada podwyżkę dla policjantów o 655 złotych brutto od 1 stycznia 2019 roku oraz o 500 złotych brutto od 1 stycznia 2020 roku, a także możliwość przejścia na emerytury po 25 latach służby, bez wymogu przekroczenia 55. roku życia.

Dodatkowo nadgodziny, które dotąd nie były w policji płatne - będą płatne w stu procentach.

Ponadto policjanci, którzy mają pełną wysługę, będą mogli zostać w służbie, otrzymując dodatek w wysokości połowy hipotetycznej emerytury.

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • manufaktura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 19:24 ~manufaktura

  surdna1945~surdna1945

  Policjant chory - policjant zdrowy. Zagadka czy paradoks ? Ja bym całe szefostwo na czele z Błaszczakiem wysłał nie na zwolnienie tylko od razu na stałe do psychiatryka. Lekarzy dających te zwolnienia - do pudła a ZUS na bruk !!!


  Zaktualizuj dane, od 9 stycznia br. Błaszczak jest szefem MON-u, lol.

 • Polucjant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 16:45 ~Polucjant

  Ana~Ana

  mam pytanie, te L4 były lewe, to jasne, ale od jakich lekarzy? standardowo ludzie biorą od psychiatry, bo ciężko sprawdzić czy to depresja czy nie. Zwolnienia na przeziębienie i grypy czy coś w tym rodzaju może łatwo sprawdzić ZUS, bo u zwykłych ludzi to robi. I tu nasuwa się pytanie, jeśli większość brała zwolnienie właśnie od psychiatry, to czy te osoby kwalifikują się do pracy w Policji???


  Już odpowiadam:
  1. Osoby które kwalifikują się do pracy w policji - pracują w nieco innych zawodach za "nieco" inne stawki.
  2. Zwolnienia L4 były lewe, ale ZUS nie może tego skontrolować, bo składki policjantów finansowane są z budżetu Państwa.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 16:20 ~kubat

  Mam nadzieję, że "kulsony" potrafią myśleć i nie podłożą się prokuratorowi.

 • surdna1945

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 16:07 ~surdna1945

  Policjant chory - policjant zdrowy. Zagadka czy paradoks ? Ja bym całe szefostwo na czele z Błaszczakiem wysłał nie na zwolnienie tylko od razu na stałe do psychiatryka. Lekarzy dających te zwolnienia - do pudła a ZUS na bruk !!!

 • protest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 16:05 ~protest

  Co to jest za kompromitacja policji, jeżeli jestem chory to się leczę a lekarz wystawiając zwolnienie wiedział ile trwać może wskazana przez psa choroba. Porażka POLICJI A W SZCZEGÓLNOŚCI ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH !!!!!!!

 • stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 15:44 ~stefan

  to jest kpina z prawa że osoby które to prawo pilnują policjanci i całe ministerstwo w tak beztroski i kpiący sposób sami to prawo łamią. Na oczach wszystkich. A potem ścigają z całą bezwzględnością obywateli którzy robią to samo. Ale niestety nie mają takich wpływów.

 • nerw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 15:41 ~nerw

  www~www

  Do czego to doszlo, powinni wywalioc z pracy zarowno lekarzy jak i psy ktore ida na lewe zwolnienia.

  No a u nas jest wręcz odwrotnie. Instrukcja jak szybko wrócić do pracy to wręcz usankcjonowanie prawne sytuacji

 • Zgryźliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 15:06 ~Zgryźliwy

  mamydno~mamydno

  Nie wiadomo śmiać się czy płakać.

  Można się też popłakać ze śmiechu ! Krasnoludki są na świecie i mieszkają w naszym kraju.

 • marycha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 14:39 ~marycha

  Moim skromnym zdaniem lekarze powinni się dobrze zastanowić, zanim skrócą komuś zwolnienie. We własnym dobrym interesie.

 • Kornik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 14:39 ~Kornik

  Nikt z L4 nie wróci. Co wy sobie myślicie, ze oni są głupi???
  Leczenia się nie przerywa!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »