Informacje

15.08.2014 09:07 będą utrudnienia w ruchu

Czołgi, samoloty, armaty.
Dziś wielka defilada

SERWISY:

Dziś w Warszawie odbędzie się największa od kilku lat defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Najpierw nad głowami zebranych przelecą śmigłowce i samoloty. Później pojawią się pododdziały piesze, a na koniec ulicami przejadą pojazdy bojowe. Dla kierowców i pasażerów komunikacji defilada oznacza sporo utrudnień w ruchu.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.00. Prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. To pierwszy punkt piątkowych obchodów wojskowego święta w tym roku. Coroczna poranna ceremonia przed pomnikiem Naczelnika Państwa w Święto Wojska Polskiego to tradycja wprowadzona przez Komorowskiego.

Defilada w Al. Ujazdowskich i na ul. Belwederskiej ruszy w samo południe.

Pokaz rozpocznie się po przemówieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego. W defiladzie weźmie udział ok. 1,2 tys. żołnierzy (z czego prawie 800 będzie maszerować) i ponad 120 pojazdów, a ponad głowami zgromadzonych - jeśli pogoda pozwoli - przeleci ponad 50 samolotów i śmigłowców.

Samoloty i śmigłowce

Zgodnie z planem, najpierw z północy na południe ma przelecieć siedem samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuszczą biały i czerwony dym. Po niecałych dwóch minutach na wysokości ok. 150 metrów nad Al. Ujazdowskimi przelecą śmigłowce - kolejno: sześć szkolnych SW-4 Puszczyk, po cztery W-3 Sokół, Mi-17 i uderzeniowe Mi-24.

Część śmigłowcową zamkną dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk. Kilka takich maszyn stacjonuje obecnie w bazie w Mirosławcu i wspiera amerykańskich i kanadyjskich spadochroniarzy, którzy szkolą się razem z Polakami, odkąd zaostrzeniu uległ kryzys na Ukrainie.

Wstrzymają ruch na lotnisku

Po śmigłowcach, ok. 200 metrów nad głowami publiczności przelecą samoloty. W pierwszej kolejności będą to transportowce - trzy M-28 Bryza, trzy C-295, a następnie formacja złożona z dwóch C-130 Hercules i dwóch C-295. Po nich na niebie pojawi się sześć szkolnych PZL-130 Orlik. Na końcu zaprezentują się odrzutowce - najpierw formacja złożona z dwóch Su-22 i dwóch MiG-29, a po nich cztery F-16.

Ze względu na powietrzną część defilady na pół godziny zostanie wstrzymany ruch na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Nie zabraknie orkiestr i rekonstruktorów

Gdy pokaz skończą lotnicy, ruszy część lądowa defilady. W pierwszej kolejności zaprezentują się pododdziały piesze. Przemaszerują kompanie reprezentacyjne różnych rodzajów sił zbrojnych, spadochroniarze z Krakowa, ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym, pancerniacy ze Świętoszowa, podhalańczycy z Rzeszowa i pododdziały z wojskowych uczelni.

Al. Ujazdowskimi przemaszeruje również ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, reprezentujących szkolące się w Polsce oddziały. Defilować będzie także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i szwadron kawalerii WP oraz orkiestry wojskowe.

Będą też pododdziały w historycznych mundurach z 1920 i 1939 r. W defiladzie wezmą też udział przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje - m.in. czołgi 7 TP i Renualt FT, tankietki, samochody pancerne, armaty, ciężarówki, samochody i motocykle.

Pojazdy kołowe i gąsienicowe

Po piechurach do defilady ruszą pojazdy kołowe i gąsienicowe. Najpierw pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych i pułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3. Na dwóch pojazdach zostaną zaprezentowane rozpoznawcze bezzałogowce.

Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpocznie się od 14 transporterów opancerzonych Rosomak w wersji bojowej i dwóch w wersji medycznej. Po nich zaprezentuje się sprzęt artylerzystów - najpierw dwa radary Liwiec, potem sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.

Pokażą rakiety Grom

Następnie defilować będą przeciwlotnicy - pokażą rakiety Grom, cztery zestawy Hibneryt, sześć wyrzutni rakietowych Osa i dwa wozy dowodzenia Łowcza. Rzut kołowy zamkną pojazdy saperów, m.in. dwa mosty samochodowe MS-20 Daglezja oraz cztery sanitarki.

Na końcu ulicami Warszawy ruszy to, co największe w Wojskach Lądowych - czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab. Jedne i drugie zostaną zaprezentowane w stolicy po raz pierwszy. Wojsko Polskie używa wprawdzie od dekady Leopardów 2 w wersji A4, ale nowsze wozy zostały kupione w ubiegłym roku z rezerw Bundeswehry, a pierwsze pojazdy sprowadzono do Polski w maju. Z kolei Kraby wprowadzono na uzbrojenie Wojsk Lądowych pod koniec 2012 r. Rzut gąsienicowy zamkną dwa transportery minowania narzutowego Kroton i dwa wozy zabezpieczenia technicznego.

Defilada rozpocznie się u wylotu pl. Trzech Krzyży. Ciężkie pojazdy gąsienicowe nie będą jednak jechały przez wiadukt ponad Trasą Łazienkowską. Rozpoczną jazdę na wysokości Agrykoli.

TAKI SPRZĘT ZOBACZYMY NA DEFILADZIE:Festyn żołnierski

Od godz. 13 w okolicach Łazienek Królewskich mieszkańcy stolicy będą mogli z bliska obejrzeć uzbrojenie i sprzęt wojskowy polskich sił zbrojnych. W parku Agrykola odbędzie się festyn żołnierski, a wzdłuż ulic Myśliwieckiej i Szwoleżerów będzie wystawiony ciężki sprzęt wojskowy. Będzie można zobaczyć m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, artylerię samobieżną, zestawy przeciwlotnicze, sprzęt saperów, radary, wozy dowodzenia i wiele innych.

Największa w ostatnich latach defilada z okazji święta Wojska Polskiego odbyła się w stolicy w 2008 r. Uczestniczyło w niej ponad 1200 żołnierzy.

Utrudnienia w ruchu

Defilada oznacza, że kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje urząd miasta, przez cały dzień zamknięte dla ruchu będą: ul. Myśliwiecka od ul. Łazienkowskiej do ul. Szwoleżerów oraz ul. Szwoleżerów od ul. Myśliwieckiej do ul. Czerniakowskiej.

Z kolei do ok. godz. 15.00 wyłączony z ruchu będzie ciąg Al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego pomiędzy pl. Trzech Krzyży a ul. L. Idzikowskiego.

"Po zamknięciu dla ruchu Al. Ujazdowskich i ul. Belwederskiej na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii E-2, 116, 118, 119, 166, 180, 222, 501, 503, 519 i 522. W przypadku braku możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Al. Ujazdowskich z ul. Piękną objazdem pojadą również linie 107, 118, 159 i 187" - podają miejscy urzędnicy.

TAK WYGLĄDAŁY PRÓBY PRZED DEFILADĄ:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lancelt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2014 10:41 ~Lancelt

  patriota~patriota

  gdyby nie niemieckie czolgi to blaby to
  defilada pojazdow zabytkowych a ta
  orkiestra wojskowa ktora umie grac tylko
  dwa marsze reszta muzykowania byla
  z tasmy żenada


  niewiele się orientujesz w wyposażeniu wojskowym, ale że jest swobodny dostęp do internetu to się produkujesz

 • ryfkt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2014 22:19 ~ryfkt

  https://www.youtube.com/watch?v=-bLHGZwQ_5w

  Nie popadajcie euforię. Zobacznie co mają ruscy

 • baba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2014 06:47 ~baba

  Tusk i Komorowski za co sie nie wezmą wszystko spierniczą.
  Najdroższa defilada, najdroższe w Europie metro, Dzień Flagi bez polskiej flagi, pływalnia na Narodowym, korki na autostradach itd. itp.

 • dziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:55 ~dziadek

  WITAM -nie jestem za PISem ale defilada za PANA LECHA KACZYNSKIEGO byla bardziej widowiskowa i LEPSZA procz pokazow lotniczych ,niepotrzebnie czesc wozow skrecalo w GAGARINA 2/ zolnierze WSW okropnie wygladaja w czerwonych beretach (kiedys biale otoki budzily respekt )3 wszystko przebieglo tak szybko ze czlowiek nawet nie spojrzal na nowosci pozdrawiam emeryt

 • Armata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:21 ~Armata

  Anty~Anty

  Defilada maszyn i urządzeń do zabijania!
  Wydajnego zabijania!
  Będą nam prezentować: patrzcie, jakie mamy wydajne urządzenia do zabijania innych takich samych ludzi jak my!
  I to za wasze pieniądze!
  Co tam, że nie macie co do garnka włożyć, że emeryci i renciści za głodowe emerytury i jeszcze bardziej głodowe renty nie mogą przeżyć, wykupić leków itd. Co tam, że ludzie umierają, bo nie ma za co ich leczyć. Za to mamy czym zabijać!!!


  Uważasz, że rozsądniej jest dać się zabić ?

 • patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:20 ~patriota

  gdyby nie niemieckie czolgi to blaby to
  defilada pojazdow zabytkowych a ta
  orkiestra wojskowa ktora umie grac tylko
  dwa marsze reszta muzykowania byla
  z tasmy żenada

 • Anty lopa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:19 ~Anty lopa

  Miś~Miś

  Oj historio...!!! Jak uroczo jest porównać Opcje naszych karłowatych polityków w zależności z której strony i jak mocno wiatr zawieje. Mam czasem wrażenie że ci mali ludzie naprawde nie są w stanie zapamiętać co mówią pare lat wstrcz, jakim sarkazmem wykazywali sie publicznie wobec innych a teraz przychodzi im z tego samego powodu Trąbić Fanfary. Panie Komorowski, Moczulski i szefie BBN: Tradycje Defilad wskrzesił w 2007 roku Prezydent Kaczyński i mocno to publicznie uzasadniał,po co i jaki to ma mieć Symbol.Panowie w/w -z jaką drwiną wówczas do tego podeszliście,jakich słów używaliście by całe owo Przedsięwzięcie ośmieszyć poczytajcie wspomnienia z historii.... a Godność i Honor to takie dwa słowa które zapewne zawsze będą wam obce choć warto pamiętać że są Ludzie jeszcze dla których One coś zawsze znaczą. Pozdrawiam.

  Nikt nie przeczy, że to prezydent Kaczyński własnym staraniem przywrócił zwyczajowe defilady wojskowe, bo ten nieduży człowiek lubił sobie przydawać wielkości przy pomocy oręża. Nawiasem mówiąc - ktoś tu wyciąga z lamusa niejakiego Moczulskiego, od dawna zapomnianego skrzekliwego działacza. Co on tu ma do gadania ? A o godności i honorze ktoś taki jak ty raczej nie powinien wspominać. Nie pozdrawiam.

 • Siły zbrojne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:11 ~Siły zbrojne

  PWd~PWd

  Jak Lech Kaczyński robił defilady, to była krytyka że drogo że po co itd. a teraz to co robicie hipokryci !!!

  Lech Kaczyński na transporterze opancerzonym to był widok jedyny w swoim rodzaju :)

 • Leto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:05 ~Leto

  aszara~aszara

  Tak, rozumiem patriotyzm ale za to się nie wyżywię. Mam 800zł ijak tu ujechać.Myślę że ta defilada kosztowała dużo. A może by tak skromniej i dołożyć tym co mają mało?

  A dlaczego mają za mało ? Widocznie za krótko pracowali i nie przysługuje im więcej.

 • Pancer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2014 14:03 ~Pancer

  człowiek~człowiek

  Defilada, ale tak naprawdę czego, wozy bojowe , rekiety , karabiny itd. czego to jest pokaz, z czego tu być dumnym , przecież to wszystko niesie śmierć , czy poważne obrażenia i ból . Paradoks jakiś, że przy tym msza , ksiądz itd. To jest broń, to jest siła niszcząca , to jest śmierć , nie żadne pokojowe rozwiązania. Trzeba sie bronić, owszem,ale nie na defilade z tym, prawda?

  A czemuż to nie na defiladę ? Wróg, paskudnik, obejrzy sobie nasze straszliwe siły obronne i zadrży jak liść. Od razu poleci z raportem do swojego dowództwa, że tej Polski lepiej nie zaczepiać, bo może się odwinąć :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »