Informacje

27.01.2012 06:00 na razie nie będzie parkingu

Czerwone światło
dla P+R Falenica

SERWISY:

Budowa dużego parkingu P+R w Falenicy stanąła po znakiem zapytania. Sprawa trafiła do sądu i nie wiadomo kiedy zostanie ostatecznie rozstrzygnięta. Sprawy w swoje ręce bierze dzielnica, która za własne pieniądze zamierza zbudowac trzy parkingi w najbliższym sąsiedztwie wawerskich stacji kolejowych.

Budowa parkingu w Falenicy, tuż przy granicy z Józefowem, była planowana od lat i wydawała się przesądzona. Teraz okazuje się, że perspektywa wygodnego parkowania przy stacji w Falenicy bardzo się oddala. Dlaczego?

Decyzja zaskarżona

- Decyzja lokalizacyjna została zaskarżona przez mieszkańców do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołaliśmy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Czekamy na decyzję – ucina Igor Krajnow. Dopytywany o przyczyny oporu mieszkańców, odmawia komentarza i odsyła do dzielnicy. Ta odbija piłeczkę do ZTM.

– Na temat protestów mieszkańców nic nie wiem. Moim zdaniem P+R w Falenicy byłby znacznie bardziej potrzebny, niż ten w Wawrze. Ale cieszymy się równie mocno z tego wawerskiego – informuje Adam Godusławski, wiceburmistrz Wawra.

Według rzecznika ZTM wspomniany parking przy stacji kolejowej PKP Wawer zostanie otwarty "zaraz po feriach". Na zbudowanie jednopoziomowego obiektu na 250 samochodów i przebudowę krótkiego odcinka ul. Widocznej wykonawca potrzebował ponad roku. Parking przeszedł już procedurę odbiorów technicznych i czeka na otwarcie. Na razie zamiast samochodów, widać tam wyłącznie grubą warstwę śniegu.

Dzielnica buduje sama

Nie oglądając się na plany ZTM dzielnica postanowiła na własną rękę budować parkingi dla pasażerów SKM i Kolei Mazowieckich. - Zarząd wystąpił do PKP z propozycją umieszczenia w pasie kolejowym tymczasowych parkingów przy stacjach PKP Radość, Międzylesie, Gocławek. W lutym będziemy wybierać projektanta tego zadania i to on, po uzgodnieniach z PKP, wybierze odpowiednia technologię, a PKP poda nam warunki w tym możliwą szerokość pasa – tłumaczy wiceburmistrz dzielnicy i deklaruje, że każdy parking powinien pomieścić co najmniej kilkadziesiąt samochodów. Przewidziano też stojaki na rowery.

Plany budowy parkingu tuż obok torów kolejowych zgłosiło także centrum handlowe w Miedzeszynie. Parkingi wybudowane przez samorządowców i przedsiębiorców nie będą funkcjonować w ramach sieci Parkuj i Jedź (Park&Ride), co oznacza, że nie będzie konieczne posiadanie ważnego biletu ZTM, żeby z nich skorzystać.

Na podobne rozwiązanie zdecydowały się władze podwarszawskich Józefowa i Otwocka. Parkingi te cieszą się ogromną popularnością mieszkańców, którzy po zostawieniu aut kontynuują podróż do stolicy pociągami.

Dużo zależy od PKP

Kiedy parkingi w Radości, Międzylesiu i na Gocławku będą gotowe? Wiceburmistrz przekonuje, że samą budowę można zrealizować w trzy miesiące, ale znacznie dłużej potrwają procedury. - Z doświadczeń Józefowa wynika, że uzgodnienia, ze względu na strukturę i mnogość spółek PKP, trwają około 12-24 miesięcy – wylicza Godusławski.

Jeśli dodać do tego czas konieczny do odbiorów technicznych, w optymistycznym wariancie parkingi powstaną w drugiej połowie 2013 roku. W wersji pesymistycznej poczekamy na niego do 2014. Na temat daty otwarcie P+R w Falenicy ZTM odmawia komentarzy.

Piotr Bakalarski

Tu planowano budowę P+R Falenica:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 18:58 ~piotr

  a ja powiem coś nie popularnego.
  TOry na złom i w to miejsce autostrada

 • P.B.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 12:41 ~P.B.

  ~Falenica

  Co ty chrzanisz.Rejestracje Józefowa stoją przy PKP Falenica.Po co mają stać jeśli Józefów ma dwa wybudowane parkingi P+R i SKM zatrzymuje się na obydwu stacjach.Po co mieli by jechać kilometr i stawiać swoje auta w tym syfie.
  Niestety rej.WOT posiadają miasta oddalone od nas o kilkanaście kilometrów.Jak nie znajdą miejsca na P+D to jadą do Falenicy.

 • Bronx.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 12:35 ~Bronx.

  Trochę bezsensu stawiać parking na granicy Józefowa i Falenicy skoro w Józefowie są już dwa,oddalone raptem kilometr,od planowanej budowy..SKM dojeżdża nawet do Otwocka,także na obydwu stacjach Józefowa się zatrzymuje.

 • LLUkowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 10:31 ~LLUkowianin

  Co rodowitki, tak was boli prawda o was? Nie umiecie jeździć. Nawet słoików bym wam nie powierzył do przewiezienia :)

 • mieszkanka i pasażerka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 09:18 ~mieszkanka…

  Praking w Falenicy jest bardzo potrzebny, w końcu to granica I strefy. Mieszkam przy stacji Gocławek i wiem co się dieje. Samochody są zostawiane wszędzie, nawet na skrzyżowaniu. A PKP przy stacjach kolejowych ma sporo miejsca. W większości są to wysypiska śmieci i dzikie parkingi. Dobrze, że ktoś chce się za to wziąść

 • Falenica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 09:00 ~Falenica

  Zgroza! Falenica jest granicą I strefy. I nigdzie nie jest tak konieczny parking jak tu. Tabuny aut z rejestracjiami z Józefowa i Otwocka, zajmują wszelkie miejsca parkingowego, blokują chodniki, uliczki. I nadal nie ma parkingu!? A to miejsce, w którym planowano parking, jest idealne - dawne, niewykorzystane rampy kolejowe. Ciekawe, kto protestował? Co za beznadzieja. Parking w Wawrze - trochę pomyłka - ale dobre i cokolwiek.

 • Anty słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 08:35 ~Anty słoik

  @ lluUKOWIANIN

  Ty pewnie całe życie na traktorze przesiedziałeś, to masz zapał i wprawę do orania pola, wprawdzie to już nie to samo ale zawsze

 • WI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 08:35 ~WI

  @LLukowianin, daj spokój rodowitym, bo część jeździ jak paralitycy, a część normalnie tak jak w każdym innym mieście... Zresztą.. jak Ci nie pasuje, to sam nie jeździj w Warszawie. Ja jakoś nie powoduje codziennie stłuczek, nie parkuje na trawnikach ani przejściach dla pieszych.. Jak jesteś takim świetnym kierowcą to cóż.. tylko pozazdrościć.

 • Faleniczanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 08:17 ~Faleniczanka

  Parkingi wzdłuż torów przydadzą się na całej długości, ale dopóki pociągi i SKM nie będą kursowały zgodnie z rozkładem i nie skrócą czasu dojazdu do Centrum, to ludzie nadal będą jeździć samochodami.
  Kiedyś pociąg z Józefowa do Centrum jechał 20-25 minut, a teraz z Falenicy powinien w 30 a jedzie znacznie dłużej bo się spóźnia.
  Niech ZTM zainwestuje w parkingi, a Gmina niech przemyśli projekt modernizacji trasy m.in. kładki nad torami (często rozstawione), aby móc zlikwidować dzikie przejścia, zrobić wiadukty, oraz zautomatyzować pozostałe przejazdy, no i najważniejsze zwiększyć częstotliwość pociągów.

 • Hey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2012 07:58 ~Hey

  Ty Kloss,
  rozumiem że cała kas powinna być wydawana na Ursynowie i Włochach?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »