Informacje

11.12.2016 20:05 najgorzej od 10 lat

Czerwona plama na mapie Europy. Dramatyczne dane o polskim powietrzu

SERWISY:


Tak brudnego powietrza jak Polska nie ma prawie nikt na Starym Kontynencie. Europejska Agencja Środowiska publikuje raport, a w nim rakotwórcze dane. Czy tego raka da się wyleczyć sprawdzał Marek Nowicki z "Faktów" TVN.

Pani Wanda przy skrzyżowaniu al. Niepodległości i Trasy Łazienkowskiej mieszka od lat i chwali sobie to miejsce. – Wchodzę do domu i nie czuję żadnych spalin – mówi.

Coś w pobliżu tego miejsca wyczuły jednak mierniki Mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. 6 grudnia w godzinach szczytu zanotowały tu 180 mikrogramów zanieczyszczeń na metr sześcienny powietrza, kiedy norma unijna wynosi 40 mikrogramów. Tak źle nie było od co najmniej lat, alarmuje prof. Stanisław Gawroński z SGGW, który od dekady kontroluje wyniki.

Czerwona plama na mapie

Mapa opublikowana przez Europejską Agencję Środowiska nie pozostawia wątpliwości, że największe zagrożenie szkodliwym benzopirenem występuje w Polsce. To węglowodór aromatyczny, który jest produktem spalania i powoduje raka. – Tę mapę powinno się pokazywać co drugi dzień wszystkim, którzy odpowiadają w Polsce za ochronę środowiska. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie benzopirenem mamy jednoznacznie pierwsze miejsce w Unii Europejskiej – mówi prof. Gawroński.

Jeśli chodzi o stężenie pyłami PM10 i PM2,5 wypadamy również bardzo źle. W Polsce m.in. z tego powodu żyjemy średnio o 9 miesięcy krócej niż mieszkańcy Europy zachodniej. – Coraz więcej osób umiera, coraz więcej osób choruje na choroby takie jak zawały, udary mózgu, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc. Nie możemy bagatelizować tego ryzyka – twierdzi Anna Ogoniewska z Greenpeace Polska.

Ale bagatelizujemy. – To zatrważające, ale blisko 40 procent polskiego społeczeństwa w dalszym ciągu, w drugiej dekadzie XXI wieku opala swoje domy śmieciami – wylicza Patryk Białas, z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Masowo palimy śmieciami

Samorządy dopiero zaczynają walkę ze smogiem. Zakazy, kary, kontrole to cały czas kropla w morzu potrzeb. Brakuje centralnych rozwiązań. Alerty smogowe są zbyt rzadkie, bo mamy zbyt wysokie normy akceptujące zanieczyszczenie powietrza. – Głównym problemem naszego kraju jest to, że nie mamy norm na piece i standardów na paliwo, w przeciwieństwie do innych krajów cywilizowanej Europy – ocenia Krzysztof Smolnik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Spaliny ze starego diesla zatruwają powietrze 10 razy bardziej niż spaliny z samochodu benzynowego z katalizatorem.

>>MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU FAKTÓW TVN<<

Marek Nowicki, Fakty TVN

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • LLU z TDI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2016 00:12 ~LLU z TDI

  Dalej kopcie i palta Wongiel to bedziecie zdrowi. Dyzelki 1.9TDI sa git, każdy w LLU marzy o 1.9TDI byle bez DPF - jak beda problemy to szwagier wytnie.

 • Paweł61

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 21:50 Paweł61

  W końcu ktoś to zauważył. Mam nadzieję, że dożyję czasów kiedy wezmą się za tych trucicieli kominowych co jeżdżą starymi mercedesami i palą śmieci w swoich domach. Nie strać ich to niech się przeprowadzą do kawalerek i jeżdżą małymi fiatami.

 • smok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 21:39 ~smok

  Tu można sprawdzić,
  aqicn. proszę wpisać w google

 • LTO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 18:03 ~LTO

  Niemcy spalają najwięcej węgla w całej Europie, ale to u nas jest najbardziej zanieczyszczone powietrze... Ktoś może wytłumaczyć mi ten fenomen?

 • jacek_wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 12:16 ~jacek_wwa

  Jesteście benzopirenofobami. :)) ciekawe czy to podlega pod "mowę nienawiści"?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 10:51 ~warszawiak


  dziękujemy HGW~dziękujemy HGW

  Dziękujemy pani HGW za korki i smród - To pani HGW odpowiada za to że Warszawa nie ma nowych dwóch mostów i to rodzi korki a gdzie korki tam zwiększone zanieczyszczenie powietrza !
  ddddddddd~ddddddddd


  Więcej dróg, więcej mostów to bezpośrednio więcej samochodów, czyli większy smród, większe korki.

  Głupoty pleciesz! Małpa złośliwie KORKUJE bus-podpaskami Warszawę, bo kiedyś sobie obiecała, że ZMUSI KIEROWCÓW do korzystania ze zbiorowej komunikacji, chociaż sama wozi swoje tłuste dupsko limuzyną za naszą forsę! Ma niedaleko swojej chałupy bezpośredni autobus pod Ratusz! Budować mosty?! Po co? Ważniejsze są luksusowe "ścieżki rowerowe" dla napływowej wsiowej hołoty!!!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 10:47 ~warszawiak

  PROPAGANDA! Wywalane z Europy Zachodniej lobby atomowe działa u nas!

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 09:30 ~karol

  Majk~Majk

  Może czas przestać gadać głupoty tylko zając się prawdziwym problemem. Główne zanieczyszczenie powietrza bierze się ze spalania węgla. Na dalszych miejscach mamy palenie śmieci i wszystko co podejdzie a dopiero dużo dalej samochody. Należy w końcu przestać pompować balon że węgiel jest super tylko skasować tą głupią ustawę blokującą energię ze źródeł odnawialnych oraz jak najszybciej budować elektrownie atomowe. I powietrze poprawi błyskawicznie.

  kto ci tu w centrum warszawy pali węglem? wszystkiemu winne samochody na ON. powinny miec zakaz wjazdu do miasta.

 • ddddddddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 06:07 ~ddddddddd

  dziękujemy HGW~dziękujemy HGW

  Dziękujemy pani HGW za korki i smród - To pani HGW odpowiada za to że Warszawa nie ma nowych dwóch mostów i to rodzi korki a gdzie korki tam zwiększone zanieczyszczenie powietrza !


  Więcej dróg, więcej mostów to bezpośrednio więcej samochodów, czyli większy smród, większe korki.

 • ddddddddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 06:05 ~ddddddddd

  Po uuuj bydło ma być zdrowe. Zdechnie szybciej, to nie trzeba będzie wypłacać emerytur i budżet będzie w lepszej kondycji.
  PS. że koszty są znacznie wyższe, to nikt w kraju ciemniaków nie policzy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »