Informacje

19.10.2016 14:02 Protest mieszkańców

Czerniakowska bis potrzebna od zaraz. Siekierki biją na alarm

SERWISY:


Na budowę Czerniakowskiej bis mieszkańcy czekają od lat. Nabrali obaw, że planowane przesunięcia w inwestycjach i priorytet dla rozbudowy metra
odsuną w czasie budowę drogi. Wyczekiwana ulica ma ułatwić dojazd do centrum i pomóc w odkorkowaniu coraz intensywniej zabudowywanych Siekierek.

"Rejon ten oczekuje pilnych zmian. Zwiększająca się rokrocznie liczba mieszkańców generuje coraz większy ruch kołowy, którego w żaden sposób nie może obsłużyć obecna, niewydolna sieć ulic o znaczeniu i parametrach ulic lokalnych na poziomie mikro" – piszą w petycji do Hanny Gronkiewicz-Waltz mieszkańcy Siekierek.

Planowana ulica Czerniakowska bis (oficjalnie ma się nazywać aleją Polski Walczącej) będzie przebiegać łukiem od Gagarina do Wolickiej, będzie też łączyła się z Trasą Siekierkowską poprzez istniejący już węzeł. Łącznie to blisko dwa kilometry drogi, która ma mieć dwa pasy ruchu w każdą stronę (plus poszerzenia przy skrzyżowaniach) i oddzielne ścieżki rowerowe.

Odchudzili budżet

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, budowa nowej drogi miała wystartować już w 2015 roku. Jednak problemy z uzyskaniem pozwolenia na realizację inwestycji i brak decyzji środowiskowej uniemożliwiały rozpoczęcie prac.

W ostatnim czasie mieszkańców dodatkowo zaniepokoiła informacja o zmianach na liście miejskich inwestycji, które władze miasta zapowiedziały na początku października. Jednym z punktów było właśnie odchudzenie tegorocznego budżetu na budowę Czerniakowskiej-bis. Z ponad 20 mln zł, ratusz pozostawił zaledwie 8 mln zł.

Mieszkańcy napisali petycję i zorganizowali happening przed siedzibą ratusza. Przekonywali, że Czerniakowska bis jest bardzo potrzebna. Obecnie dojazd do osiedli na Siekierkach jest możliwy tylko przez Bluszczańską i Bartycką.

– Codziennie tkwimy w ogromnych korkach. Przejazd Bartycką zajmuje co najmniej pół godziny – mówili we wtorek przed ratuszem. Do tego, stan obu dróg pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy niewielki deszcz, aby wspomniana Bartycka zamieniła się w potok. To dodatkowo utrudnia i tak niełatwy przejazd.

Spotkali się w wiceprezydentem

Wiceprezydent Michał Olszewski wyszedł do protestujących mieszkańców i starał się uspokoić ich obawy. Przede wszystkim zapewnił, że inwestycja będzie realizowana.

Potem szeroko opisał sprawę w mediach społecznościowych. Wyjaśnił, że 13 mln zł, które w tym roku ratusz zabrał z puli przeznaczonej na Czerniakowską bis ma wrócić do niej w 2018 roku. Na stan realizacji tej inwestycji zmiana ta – zgodnie z zapewnieniami wiceprezydenta – nie wpłynie. "Mają jedynie urealnić rozkład środków czasie" – pisze Olszewski.

Ponadto informuje, że pozwolenie na budowę drogi już jest. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę, a zaraz po tym ruszą prace budowlane.

Przedstawiciele inicjatywy Siekierki też Warszawa, która organizowała happening przyznają, że są usatysfakcjonowani rozmową z wiceprezydentem.

"Pan Olszewski potwierdził, że ul. Czerniakowska bis będzie wybudowana w terminie i zgodnie z projektem szczególnie, że jest już wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej oraz została wydana decyzja środowiskowa dla inwestycji. Tym samym jesteśmy wdzięczni za wczorajszą rozmowę oraz za dotrzymanie obietnicy przez miasto" - piszą w wiadomości przesłanej redakcji tvnwarszawa.pl

Odchudzony projekt

Budowa Czerniakowskiej bis budziła wśród części mieszkańców kontrowersje. Protestowali m.in. działacze Miasto Jest Nasze, którzy przekonywali, że ratusz proponuje mieszkańcom nie ulicę, lecz autostradę.

Ostatecznie, po protestach odchudzono projekt. Dwa pasy ruchu wprawdzie zostały, ale zrezygnowano z planowanych na początku ekranów akustycznych oraz budowy kładki na wysokości ul. Zwierzynieckiej. Zamiast niej, powstanie przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

Bartycka tonie po deszczu

Zmiany czekają również ul. Bartycką, ale nie wiadomo kiedy. Olszewski zlecił swoim urzędnikom przygotowanie założeń dotyczących modernizacji tej drogi. "Przesłany do mnie materiał jest obecnie przedmiotem analiz dotyczących technicznych uwarunkowań. Oczekuję również klarownej informacji, w zakresie tego jakie utrudnienia będzie generowała budowa tej drogi. Chcę, żeby jej realizacja nie kumulowała się z utrudnieniami przy budowie Czerniakowskiej-bis" – tłumaczy.

O remont Bartyckiej mieszkańcy apelowali od miesięcy. W marcu rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA UL. BARTYCKA PO DESZCZU:

Tędy ma przebiegać Czerniakowska-bis:kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak89

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2016 23:34 ~warszawiak89

  "UWAGA!
  W związku z wczorajszym ogłoszeniem przez Ratusz przetargu na rozpoczęcie prac budowlanych przy realizacji Czerniakowskiej bis, zdecydowaliśmy się czasowo zawiesić zapowiadaną na 14 grudnia pikietę na Placu Bankowym. Bardzo doceniamy szybką reakcję na nasze starania oraz wznowienie dialogu z przedstawicielami lokalnej społeczności. Na ten moment będziemy prosić władze o harmonogram kolejnych etapów budowy i postaramy się dopilnować jego realizacji." Oficjalne info od organizatorów pikiety!

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 20:40 ~Ania

  Ci, którzy zastanawiają się co będzie dalej i chcą jak najszybszej budowy drogi powinni spotkać się z prezydentem # Olszewskim. Będziemy czekać na niego pod ratuszem w środę o 11!

 • itiv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2016 22:37 ~itiv

  Na stronie ZMIDu jest informacja, że budowa planowana jest na lata 2016-2019, ale skoro nie ma jeszcze ogłoszonego przetargu to najwidoczniej nie ruszy to w tym roku. Co na to UM?

 • martens

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2016 20:43 ~martens

  xxcx~xxcx

  I co z tym przetargiem, co miał być ogłoszony jeszcze w tym roku?????

  o to samo chciałbym zapytać...

 • xxcx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2016 10:21 ~xxcx

  I co z tym przetargiem, co miał być ogłoszony jeszcze w tym roku?????

 • karmin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2016 15:43 ~karmin

  Na Bartyckiej jakiś zaczęli parking teraz budować. Paranoja! Co tam parking jak nie ma jak do niego dojechać :P Miasto powinno się bardziej skupić teraz na budowie dobrej drogi na Siekierkach.

 • julas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 21:40 ~julas

  hehe.. chyba zobczyli, że się nie da w nieskończoność odwlekać. No teraz Panie Olszewski czkamy na realizację obietnic, bo zapewniać to kazdy potrafi.

 • lenny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 00:14 ~lenny

  Od lat mieszkam na Siekierach i wyczekuję budowy Czerniakowskiej Bis. Cieszę się, że są jakieś konkrety już są, mam nadzieję, że tym razem miasto dotrzyma obietnicy i zbuduje na tę drogę :)

 • kolejarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 23:06 ~kolejarz


  siekierkoszczak~siekierkoszczak

  Bartycka tonie od kąd pamietam czyli od 35 lat... Siekierki to fajne miejsce tylko zapomniane przez radnych. Brak inwestycji w drogi oddala Siekierki od atrakcyjności miejsca. Dziura w centrum miasta. Żeby lidzie w xxI wieku nie mieli gazu miejskiego w domu chodników i porządnej drogi to skandal.

  chodnikiwdomu~chodnikiwdomu

  po co komu chodnik w domu?


  Po co się czepiać słówek? Kurde ludzie... zamiast zwrócić uwagę na problem - czy ta droga jest potrzebna, czy ją zbudują , czy mieszkańcom w końcu będzie lepiej, to będzie się kolega czepiać chodników... Ja się zgadzam, że Siekierki są zapomnianym rejonem Warszawy i najwyższa pora wprowadzić je w XXI wiek.

 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 21:29 ~mieszkanka

  W końcu widać światełko w tunelu. Bardzo się cieszę, że są już jakieś konkrety.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »