Informacje

27.07.2015 13:54 sprawą zajmie się komisja etyki?

CZD o zakazie leczenia marihuaną: lekarz nie dopełnił formalności

SERWISY:


- Pan doktor sam nie działa na rzecz tego, żeby takie leczenie prowadzić - powiedziała zastępca dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka, prof. Katarzyna Kotulska. Szpital zakazał specjalizującemu się w leczeniu lekoopornej padaczki Markowi Bachańskiemu terapii medyczną marihuaną.

- Stosowanie terapii, która jest terapią niesprawdzoną, niepewną, wymaga bardzo intensywnego nadzoru - mówiła prof. Katarzyna Kotulska.

Podkreśliła, że "wszystkie terapie, które są oparte o leczenie, które nie było dotychczas sprawdzane, wymagają bardzo intensywnego planu". - Dotyczącego tego jak często robić badania, jak dawkować lek i jak długo go stosować. Nie ma powodu, aby leczenie marihuaną medyczną traktować inaczej niż każde inne leczenie eksperymentalne - zaznaczyła.

Leczenie eksperymentalne

Dodała, że "leczenie eksperymentalne powinno być prowadzone przez zespół, a nie jedną osobę". - Każdy ma prawo do urlopu i w sytuacji, gdyby akurat ktoś prowadził taką terapię eksperymentalną jednoosobowo, a wybrał się na dłuższy urlop, nie możemy pozbawić pacjentów konsultacji - tłumaczyła.

Doprecyzowała, że neurolog Marek Bachański złożył w ubiegły piątek wniosek o miesięczny urlop.

Poinformowała, że szpital wystąpił z prośbą do komisji etycznej o opinię w sprawie leczenia medyczną marihuaną. - Uznając, że wyniki wstępnych, bardzo wstępnych obserwacji, wskazują na to, że istnieją powody, dla których można przypuszczać, że to leczenie padaczki marihuaną medyczną może przynieść dobry skutek - zaznaczyła.

Podkreśliła, że Bachański został wcześniej poproszony o to, żeby sam zwrócił się do komisji etycznej. - Do tej pory do komisji etycznej nie wpłynął taki wniosek. W związku z tym pan doktor sam nie działa na rzecz tego, żeby takie leczenie prowadzić. Prowadzić tak, żeby zachować bezpieczeństwo dla pacjentów - mówiła.

Jak dodała, stosowanie medycznej marihuany bez dopełnienia wymogów eksperymentu jest w Polsce nielegalne. - Jak tylko komisja etyczna zaakceptuje to badanie, będzie mógł je prowadzić - zaznaczyła.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

eos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • she36

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2015 14:05 ~she36

  bo to Poska właśnie. Holendrzy się z nas śpieją:(

 • pacjent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 22:04 ~pacjent

  Niedołaczył do zespołu dyrektora i kilku tzw profesorków. Jak to mozliwe by sam zrobił coś dobrego. i sukcecem się nie dzielić,

  Cześć sitwo profesorska.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 09:21 ~zbych

  wiecej krzyku w polsce jest o in vitro niz o dopuszczenie stosowania tego leku w takich ciezkich przypadkach. trzeba byc sadystą zeby zabronic temu chlopczykowi leku, ktory redukuje 90% atakow padaczkowych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »