Informacje

05.12.2016 15:32 Przy skrzyżowaniu Górczewskiej i Syreny

Czaszka, fragmenty żeber i kości. Ludzkie szczątki na budowie metra

SERWISY:

 

Robotnicy znaleźli ludzkie szczątki podczas prowadzenia wykopu pod budowę linii metra na Woli. Teraz znaleziskiem zajmują się eksperci z Muzeum Archeologicznego.

Ludzki szkielet odnaleziono podczas budowy II linii metra na Woli. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się w tej sprawie konferencja z udziałem przedstawicieli placówki, metra oraz stołecznego ratusza.

- 29 listopada podczas robót teletechnicznych w miejscu, gdzie powstanie przyszła stacja o roboczej nazwie "Młynów", w rejonie skrzyżowania ul. Górczewskiej i Syreny zostały odnalezione szczątki ludzkie - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk. O tym fakcie kierownik budowy zawiadomił stosowne instytucje, w pierwszym rzędzie Państwowe Muzeum Archeologiczne, które dla budowy metra tak odcinka wschodniego, jak i zachodniego pełni nadzór archeologiczny. Bezpośrednio po zgłoszeniu, w ciągu niespełna godziny pojawił się nadzór archeologiczny i podjął wszystkie działania, które są niezbędne w takiej sytuacji.

Ustalą płeć i przyczynę śmierci

Jak podkreślił zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Borkowski, elementy odnalezionych szczątków m.in. czaszka, fragmenty żeber i kości długich prawdopodobnie umożliwią archeologom identyfikację płci.

- Być może pozwolą także ustalić przyczynę śmierci. Trwają analizy antropologiczne i paleopatologiczne. Szkielet jest dosłownie cztery dni w naszych rękach i będziemy go badali. Poinformujemy państwa o wynikach - powiedział Borkowski.

Muzeum Powstania informuje

Prezes Metra Warszawskiego dodał, że wykonując funkcję inwestora zastępczego nawiązali współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że dzięki temu porozumieniu, kierownictwo budowy uzyskało informacje historyczne mówiące o tym, co mogło się dziać w danym miejscu budowy i na co zwracać szczególną uwagę podczas prac.

- Jesteśmy także umówieni z Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Archeologicznym na aktywność o charakterze edukacyjnym, by przedstawić historię tych szczątków. Wszelkiego typu znaleziska będą też opracowywane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, by starać się je powiązać z wydarzeniami o charakterze militarnym, które miały miejsce na tym obszarze - zaznaczył.

Przypomniał, że nie jest to pierwsze znalezisko, które miało miejsce przy budowie metra.

- Pierwsze miały miejsce po stronie wschodniej, ale miały one charakter materialny. Były to cząstki różnego rodzaju naczyń, narzędzi. Budowa metra pozwoliła na odsłonięcie jednego z najstarszych siedlisk ludzkich po prawej stronie Warszawy - powiedział Lejk.

Wstrząsająca legenda sprzed lat

Przy tej okazji warto przypomnieć legendę, którą przed czterema laty żyła cała Warszawa. Według niej, budujący metro mieli się natknąć na "setki trupów w różnej fazie rozkładu", po czym wywieźć je ciężarówkami na składowisko śmieci.

"Wstrząsająca krew w żyłach" historia przyszła do stolicy aż z… Podlasia. Stołeczni funkcjonariusze szybko ją jednak zdementowali. Zarówno policja, jak i prokuratura przekonywali jasno, że żadne doniesienia o ludzkich szczątkach do nich nie docierały. Zwolenników teorii spiskowych rozczarował zresztą też przedstawiciel wykonawcy budującego metro. – Nie wykopaliśmy ani jednej kości – mówił wówczas Mateusz Witrczyński.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE

 

Zobacz początek budowy metra na Woli z drona:

skw/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wola44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2016 14:59 ~Wola44

  piotr~piotr

  Nic nadzwyczajnego.
  Przez Polskę przechodziło wiele wojen, to i szkielety zostają.
  Zabrać do laboratorium i niech tam sobie badają, a budowa niech rusza dalej.

  Ciekawe czy też miałbyś takie podejście jakby znaleźli szczątki Twojej rodziny?

 • NIKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2016 09:18 ~NIKA

  metro2~metro2

  Czy ktoś się orientuje w jakim trybie budowane jest metro na Woli ??
  W weekend na budowie nic się działo.
  Taka inwestycja powinna być prowadzona tak żeby paraliż komunikacyjny był jak najkrócej. Warto dołożyć trochę więcej pieniędzy żeby prace trwały 24/7.

  Byłoby dziwne, gdyby nic nie znaleźli na tym terenie. Lepiej na początku, żeby dobre wrażenie zrobić. Później już "jakoś to będzie"

 • CRysty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2016 06:02 ~CRysty

  na czas prac archeolog wstrzymuje się budowę a ci mogą je przeprowadzać poza okresem zimowym - wiec... pozamiatane do wiosny. Ogólnie to na budowach jak się coś znajdzie to się nikt nie chwali tylko zakopuje z powrotem albo za płot do sąsiada :)

 • metro2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2016 18:43 ~metro2

  Czy ktoś się orientuje w jakim trybie budowane jest metro na Woli ??
  W weekend na budowie nic się działo.
  Taka inwestycja powinna być prowadzona tak żeby paraliż komunikacyjny był jak najkrócej. Warto dołożyć trochę więcej pieniędzy żeby prace trwały 24/7.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2016 18:35 ~piotr

  Nic nadzwyczajnego.
  Przez Polskę przechodziło wiele wojen, to i szkielety zostają.
  Zabrać do laboratorium i niech tam sobie badają, a budowa niech rusza dalej.

 • peter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2016 15:50 ~peter

  No to mamy już pierwsze opóźnienie na jakies pół roku

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »