Informacje

20.07.2018 09:45 zrobili napis na Sejmie

"Czas na sąd ostateczny". 17 wniosków o ukaranie, policja zarzuca wandalizm

SERWISY:


"Czas na sąd ostateczny" - taki napis umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący przeciw zmianom w sądownictwie forsowanym przez PiS. Jak podała policja, 18 osób wylegitymowano, w sprawie 17 do sądu trafią wnioski o ukaranie.

Od środy przed Sejmem trwa demonstracja zorganizowana między innymi przez Obywateli RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Komitet Obrony Demokracji. Jej uczestnicy domagają się nowelizacji ustaw o sądach. Chcą, by zostały do nich wprowadzone poprawki, zgodne z zaleceniami Komisji Europejskiej.

W czwartek około godz. 23, w czasie, gdy komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrywała projekt PiS nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach i prokuraturze, grupa kilku demonstrantów napisała na elewacji Sejmu od strony ulicy Wiejskiej: "czas na sąd ostateczny". Policja momentalnie otoczyła te osoby, oddzielając je od pozostałych, ok. 50-60 protestujących.

"Wolność" na chodniku

W sprawie zwolnienia zatrzymanych interweniowali posłowie Nowoczesnej: Kornelia Wróblewska i Adam Szłapka, posłowie PO: Bartosz Arłukowicz i Sławomir Nitras oraz m.in. przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Policja wylegitymowała kilkanaście osób, które w momencie umieszczania napisu znajdowały się w najbliższym sąsiedztwie. W tym czasie obok interweniujących policjantów inni protestujący napisali na chodniku: "wolność".

Po wypuszczeniu z kordonu protestujący skarżyli się na agresywne zachowanie policjantów. Bartosz Arłukowicz apelował do manifestantów, aby przyszli przed Sejm w piątek, na kiedy zaplanowano drugie czytanie projektu zmian w ustawach o SN, KRS, sądach i prokuraturze.

17 wniosków o ukaranie

"Niestety ostatnia noc pokazała, że nie można mówić o "pokojowych demonstracjach". Policjanci pomimo licznych prowokacji zachowywali opanowanie, pokazując pełen profesjonalizm. Napisanie wulgaryzmu na ścianie jednego z budynków, to nic innego jak WANDALIZM" - odniosła się do sprawy Komenda Stołeczna Policji na Twitterze. Dalej przyznaje, że reakcja policjantów "była zdecydowana".

"18 osób zostało wylegitymowanych. Do sądu zostanie skierowanych 17 wniosków o ukaranie. Trzy osoby odpowiedzą za malowanie, pozostałe za pomocnictwo. U podstaw użycia przez policjantów siły fizycznej leży łamanie prawa po stronie części osób protestujących. W takich sytuacjach będziemy zawsze reagować, a nasze działania będą charakteryzować się zdecydowaniem przy jednoczesnym zachowaniu godności osób, wobec których będą podejmowane" - zapewniła stołeczna policja.

"Tu bije serce Polski"

Podczas czwartkowej manifestacji Arłukowicz wzniósł hasło "Sejm jest nasz". - Ten okrzyk pokazuje, że tu bije serce Polski, tu bije serce demokratycznej Polski i wy jesteście tymi ludźmi, którzy pokazują, że to serce będzie biło - mówił do protestujących.

Zwrócił uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość ma w Sejmie większość i należy z tego wyciągnąć wnioski. - My bez was nie zrobimy niczego, ale wy także bez nas nie zrobicie. Musimy być razem i tylko razem możemy zbudować wolną Polskę. I gwarantuję wam: rząd PiS, ten dzisiejszy rząd PiS, to jest pewne symboliczne, smutne, ale zakończenie pewnej epoki w Polsce, bo nic już nie będzie tak samo - dodał.

"Konstytucja jak autostrada"

Rafał Trzaskowski powiedział, że rząd boi się reakcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. - Dlatego się tak strasznie spieszą i znowu po nocy będą próbowali załatwiać swoje ciemne sprawki - dodał. Zapewnił, że będzie pytał rząd, dlaczego robi z Sejmu "twierdzę" i "odgradza od obywateli".

Natomiast profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że władzę demokratyczną wolno wykonywać "tylko w ramach konstytucji". - Konstytucja jest jak wytyczona autostrada, którą wybrany w konkretnych wyborach suweren może jechać, może zmieniać pas z lewego na prawy, może przyspieszyć, może zwolnić, ale nie może zjechać z tej autostrady i nie może zawrócić - powiedział. Jego zdaniem, próbuje to zrobić obecna władza, a zebrani przed Sejmem przyszli po to, by powiedzieć, że "nie wolno tego zrobić".

Zarzut niszczenia mienia

Podobny protest odbył się w środę. Wówczas policja zatrzymała dwie osoby, które odpowiedzą przed sądem za zniszczenie mienia - na sejmowych murach pojawiły się napisy wykonane farbą w sprayu "Czas na sąd".

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu "zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN". Jak zaznaczono, w proponowanych zmianach chodzi m.in. o wyłączenie możliwości obstrukcji prowadzonych przed KRS postępowań nominacyjnych do SN.

PAP/kk/kz/pm/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Biała dama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 17:51 ~Biała dama

  gaga~gaga

  no racja, na sąd ostateczny dla Gersdorf i jej podobnych. Ma się czego bać. Kasy do grobu nie zabierze.

  A ciebie pewnie to ominie, bo jesteś nieśmiertelny.

 • Napis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 17:46 ~Napis

  Rozbawiony~Rozbawiony

  Ja bym napisał: mane tekel fares

  A myślisz, że zrozumieliby o co chodzi ?

 • Było minęło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 17:45 ~Było minęło


  Petru~Petru

  Najpierw przeskakują przez barierki, a potem są pretensje do policji, że te osoby są wynoszone.
  nf2~nf2

  Jak sobie postawisz barierki dookoła swojego domu to możesz prosić milicję, żeby wynosiła osoby wchodzące w to miejsce. To jest jednak parlament mojego kraju i mam prawo korzystać z przestrzeni publicznej.

  Chociaż przepraszam dobrego pana. Kiedyś miałem do tego prawo, ale może niektórym osobom się zapomina, że teraz tylko pierwszy sort może spacerować dookoła budynków parlamentu.

  Kiedyś chodziłem do szkoły przy ulicy Myśliwieckiej. Wracałem do domu przez Plac Trzech Krzyży. Prosta droga na skróty prowadziła dokładnie przez teren Sejmu. Nigdy nie było żadnych barier ani tym bardziej zasieków, młodzież szkolna przechodziła tamtędy bez żadnych ograniczeń. To było za wrażej Komuny, dla której obecna władza pilnie pracowała a potem pisała o niej prace doktorskie.

 • nf2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 15:08 ~nf2

  Petru~Petru

  Najpierw przeskakują przez barierki, a potem są pretensje do policji, że te osoby są wynoszone.

  Jak sobie postawisz barierki dookoła swojego domu to możesz prosić milicję, żeby wynosiła osoby wchodzące w to miejsce. To jest jednak parlament mojego kraju i mam prawo korzystać z przestrzeni publicznej.

  Chociaż przepraszam dobrego pana. Kiedyś miałem do tego prawo, ale może niektórym osobom się zapomina, że teraz tylko pierwszy sort może spacerować dookoła budynków parlamentu.

 • Gersdorf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 13:56 ~Gersdorf

  Czyżby Frasyniuk zrezygnował już z walki o "demokrację"? Widać ważniejsze są wakacje niż protesty pod Sejmem.

 • Petru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 13:34 ~Petru

  Najpierw przeskakują przez barierki, a potem są pretensje do policji, że te osoby są wynoszone. • Micg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 13:23 ~Micg

  Gersdorf do Niemca pisze na skargę. Wkrótce do Putina napisze.

 • Zapytuję

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 12:47 ~Zapytuję

  Ochotnik~Ochotnik

  Składam skargę na policję że mojej kamienicy nie pilnują i jest pokryta bazgrołami graficiarzy i kiboli.

  A widział ktoś kiedyś policjanta przy tej twojej kamienicy ?

 • Rozbawiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 12:46 ~Rozbawiony

  Ja bym napisał: mane tekel fares

 • Mało

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 12:22 ~Mało

  Kornel~Kornel

  V kolumna Kasprzaka dwoiła się troiła, żeby burdy pomimo niezbyt dużej liczebności miały swój bandziorski wydźwięk.

  Bandziorski wydźwięk to ma zupełnie kto inny, też mimo bardzo małej liczebności, szczególnie przy wyborach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »