Informacje

21.02.2017 09:30 do posłów

"Czas liczymy w padających drzewach". Warszawa apeluje o zmianę ustawy

SERWISY:


Warszawski ratusz apeluje o zmianę prawa dotyczącego ochrony środowiska. Władze miasta przygotowały projekt ustawy, który zamierzają przekazać posłom PiS. Ma zatrzymać wycinki i zwiększyć kontrolę gmin nad kształtowaniem przyrody.

Jak powiedział na konferencji prasowej wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, na zmiany nie można dłużej czekać. - Czas liczymy już nie w tygodniach i miesiącach, ale w drzewach, które padają w Warszawie bez żadnej kontroli - powiedział.

Według wiceprezydenta, proponowany przez ratusz projekt zmiany ustawy o ochronie przyrody nie tylko "cofa skandaliczne błędy" popełnione przy nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Ale daje też samorządom możliwość kontroli wycinek i większego wpływu na kształtowanie przyrody.

Pół miliona zagrożonych drzew

Jak szacuje ratusz, na terenach prywatnych. w granicach Warszawy może rosnąć nawet 500 tysięcy drzew. Od stycznia, zgodnie z nowym prawem, są one pozbawione jakiejkolwiek ochrony. Właściciele nieruchomości mogą usunąć ze swoich działek każde drzewo bez konieczności uzyskania zezwolenia. Takie działanie może doprowadzić do szybkiej degradacji drzewostanu stolicy. Stąd szybkie działania ratusza.

- Ironiczne jest to, że wskutek nowego prawa liczba wycinek oficjalnie spadnie, bo nie mamy nad nimi żadnej kontroli. Dlatego na początku lutego wystąpiłem do burmistrzów, by rejestrowali zmiany drzewostanu. Mieszkańców Warszawy również uczulamy, by zgłaszali nam takie przypadki za pomocą aplikacji 19 115 – apelował Olszewski.

Ekspresowe zmiany

Wiceprezydent przypomniał, w jak ekspresowym tempie przyjęto nowelizację firmowaną przez ministra Jana Szyszkę. Pierwsza wersja projektu pojawiła się w lipcu. Ratusz – jak mówił Olszewski – już miesiąc później przedstawił swoje stanowisko i zaapelował, by takich zmian nie wprowadzać bez konsultacji.

- Nasz apel, ale tez apel kilkudziesięciu organizacji ekologicznych zlekceważono. Projekt rządowy został wstrzymany. Ale już 7 grudnia trafił pod obrady jako projekt poselski. Był podpisany przez warszawskich posłów, byłych radnych co mnie najbardziej boli – przyznał na konferencji.

Rzeczywiście. Jak sprawdziliśmy, pod projektem podpisało się kilkudziesięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich niedoszły prezydent stolicy Jacek Sasin oraz dwóch byłych radnych miasta: Paweł Lisiecki i Jarosław Krajewski.

Ustawę ostatecznie przegłosowano na słynnym posiedzeniu w Sali Kolumnowej 16 grudnia ubiegłego roku.

Olszewski zapowiedział, że oprócz projektu nowej ustawy, rozda posłom małe świerki. - Z taką samą intencja, jak trafiają sadzonki do mieszkańców Warszawy, którzy aktywnie sadzą drzewa na swoich posesjach. Wierzymy, ze im (posłom – red.) również zależy na tym, by dbać o warszawską przyrodę - podsumował.

Prezes nas zaskoczył

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w ustawie o ochronie przyrody. Na spotkaniu z warszawskimi i podwarszawskimi działaczami partii prawo Szyszki ocenił krytycznie. Przyznając, że mógł stać za nimi jakiś lobbing.

- Nie ukrywam, że pozytywnie zaskoczył nas pan prezes. Okazało się, że chce tego samego co my – podkreślił na konferencji Olszewski. Wiceprezydent ma nadzieję, że po jasnej deklaracji Kaczyńskiego zmiany uda się przeprowadzić jak najszybciej. Być może już na którymś z najbliższych posiedzeń Sejmu.

Nowe prawo Szyszki

Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Do końca ubiegłego roku pozwolenie na wycinkę nie było wymagane w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekraczał 35 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) albo 25 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew).

Zobacz materiał "Faktów" TVN:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 23:21 SEBBAX


  SEBBAXSEBBAX

  Ludzie - zajmujcie się i martwcie o Wasze blokowiska i nie patrzcie na Nasze nieruchomości gruntowe
  Większość przeciwników wycinki to mieszkańcy blokowisk chcący rządzić cudzą własnością - najpierw odpowiedzcie sobie na pytanie - dlaczego mieszkacie w zabetonowanym osiedlu - bo Wasz deweloper oferował najniższą cenę tylko dlatego, że co się dało to zabudował ograniczając Wam zieleń do zera - najpierw sami kupujecie mieszkania w betonowych osiedlach - a później chcecie, aby inni Wam drzewa zapewnili - jesteście egoistami i hipokrytami...
  Kba~Kba


  Byłeś kiedyś np. w Berlinie ? Widziałeś jak zielone mogą być miasta ? Trzeba stworzyć takie prawo które zmniejszy biurokrację i uznaniowość urzędników i zniesie opłaty ale nie pozwoli na wycinanie starych pięknych drzew wg. ''widzi mi się''.

  bywałem w Berlinie - ale uważam, że Paryż jest bardziej zielony - ale jest tam wszędzie zieleń miejska w bardzo dużych ilościach - zieleń miejska...

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 23:09 ~Toms

  ekolog~ekolog

  Drzewa rosły przynajmniej 20 lat, 5 min. trwało ścięcie pod nosem Urzedu. A niedawno Prezydentowa utworzyła specjalną jednostkę Zarząd Zieleni Miejskiej. Zarządzają świetnie  Gdyby nie przepis pozwalający ciąć drzewa jak trawę w ogrodzie, to te drzewa by tam jeszcze rosły, HGW nie ma nic do tego.

 • ekolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 21:56 ~ekolog

  Drzewa rosły przynajmniej 20 lat, 5 min. trwało ścięcie pod nosem Urzedu. A niedawno Prezydentowa utworzyła specjalną jednostkę Zarząd Zieleni Miejskiej. Zarządzają świetnie

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 20:50 SEBBAX


  MartatraMMartatraM

  Jakie zastraszające tępo w wycinaniu drzew w miastach i całych połaci lasów w przeciągu 1,5 miesiąca aż strach się bać co będzie za rok. Będziemy się zachłystywać wspaniałym SMOGIEM !!!
  drwal~drwal


  Zanim wybudowano twój blok/dom, była zieleń.
  Zburz połowę, posadź drzewa.

  Chcesz, aby na którejś działce był park? Kup tę działkę, zrób park.
  dokładnie - polikwidujcie miejsca parkingowe wokół Waszych blokowisk i posadźcie sobie drzewa...

 • kawaler75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 18:41 kawaler75

  jeśli ktoś jest właścicielem działki to ma prawo z tym drzewem zrobić co zechce.a jeśli komuś szkoda to niech sobie nasadzi kilka sztuk w pokoju.tylko co powiecie jak podczas wichury konar spadnie na głowę waszemu dzieciakowi? stare i wielkie drzewa powinny być wycinane z automatu.

 • sha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 17:26 ~sha

  dzf~dzf

  To znowu będzie bezprawie i nie można będzie działać na własnej działce?


  Jak to, przecież to dobro wspólne. Co z tego, że na Twojej ziemi? Co z tego, że samo posadziłeś? Za duże urosło i pech.
  Na chwilę wróciła normalność to znowu płacz o powrót komuny.

 • kłamstwa_Haneczki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 17:08 ~kłamstwa_Haneczki

  A wcześniej liczyli w wyrzucanych na bruk lokatorach ?

 • Kba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 16:34 ~Kba

  jadhrglaej~jadhrglaej

  precz od prawa do własności...


  Wszystkich właścicieli działek w mieście wycinających w pień drzewa opodatkować opłatą ''klimatyczną''.

  Dlaczego masz za darmo korzystać z powietrza które oczyszczają drzewa rosnące na mojej działce ? Dlaczego masz na nie za darmo patrzeć ?

  Precz od mojego powietrza i drzew...

 • Kba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 16:31 ~Kba

  SEBBAXSEBBAX

  Ludzie - zajmujcie się i martwcie o Wasze blokowiska i nie patrzcie na Nasze nieruchomości gruntowe - a już nimi nie rządźcie... lepiej zapytajcie swoich spółdzielni, wspólnot czy deweloperów dlaczego Wy nie macie drzew - może zlikwidujcie parkingi i uzyskany teren obsadźcie jak tak chcecie drzewami. moja działka - moje prawo decydowania co chcę na niej mieć - ja wam nie decyduje gdzie u was w ,mieszkaniach ma stać szafa czy jaki kolor zasłonek w oknie macie wieszać - więc i Wy nie decydujcie o mojej nieruchomości. dziś jest normalność - właściciel działki może w pełni swoją własnością rozporządzać - wcześniej właściciel był zakładnikiem drzewa i urzędnika wydającego zgodę na wycinkę. Chcecie mieć drzewa - to żądajcie tego od miasta aby na działkach miejskich sadzono drzewa, a nie sprzedawano je deweloperom. Można pozmieniać plany zagospodarowania wymagając w nich minimum 30% terenów zielonych z nasadzeniami np od strony drogi itd...
  Większość przeciwników wycinki to mieszkańcy blokowisk chcący rządzić cudzą własnością - najpierw odpowiedzcie sobie na pytanie - dlaczego mieszkacie w zabetonowanym osiedlu - bo Wasz deweloper oferował najniższą cenę tylko dlatego, że co się dało to zabudował ograniczając Wam zieleń do zera - najpierw sami kupujecie mieszkania w betonowych osiedlach - a później chcecie, aby inni Wam drzewa zapewnili - jesteście egoistami i hipokrytami...


  Byłeś kiedyś np. w Berlinie ? Widziałeś jak zielone mogą być miasta ? Trzeba stworzyć takie prawo które zmniejszy biurokrację i uznaniowość urzędników i zniesie opłaty ale nie pozwoli na wycinanie starych pięknych drzew wg. ''widzi mi się''.

 • dzf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 16:18 ~dzf

  To znowu będzie bezprawie i nie można będzie działać na własnej działce?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »