Informacje

21.09.2016 14:48 Protestuje Partia Razem

"Czarny protest" przeciw zaostrzaniu przepisów aborcyjnych

SERWISY:

- Zaostrzenie przepisów aborcyjnych spowoduje, że zgwałcone kobiety będą zmuszane do rodzenia, a ciężarne będą miały problem z otrzymaniem leczenia - przekonywali w środę działacze partii Razem. Zachęcali, by sprzeciwiać się zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej i do udziału w akcji "Czarny protest".

Osoby uczestniczące w "Czarnym Proteście" wyrażają swój sprzeciw wobec zaostrzaniu przepisów aborcyjnych, ubierając się na czarno i zamieszczając na portalach społecznościowych swoje zdjęcie oznaczone hasztagiem #CzarnyProtest.

Do wzięcia udziału w akcji, podczas środowej konferencji prasowej przed Sejmem, zachęcali działacze partii Razem. Jak wyjaśniali, w demonstracjach najczęściej uczestniczą mieszkańcy miast, w których są one organizowane, a taka forma protestu pozwoli zaktywizować więcej osób.

To barbarzyński projekt

Partia Razem sprzeciwia się obywatelskiemu projektowi ustawy komitetu "Stop Aborcji", który przygotowali eksperci Instytutu Ordo Iuris. Przewiduje on bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, również dla matki.

- To jest barbarzyński projekt, który doprowadzi do tego, że kobiety w Polsce będą torturowane, że zgwałcone dziewczynki będą zmuszone do rodzenia, że kobiety ciężarne będą miały problem z otrzymywaniem leczenia - oceniała Marcelina Zawisza z partii Razem.

Powiedziała, że działacze partii już teraz otrzymują sygnały, że lekarze obawiają się stosowania niektórych metod leczenia np. nowotworów. Jeśli pacjentka jest w ciąży, nie chcą ryzykować życia płodu.

- Taka ustawa doprowadzi do tego, że będzie to codziennością. Nie będziemy mogły żyć spokojnie. Nie będziemy mogły cieszyć się faktem, że jesteśmy w ciąży. Będziemy ciągle bały się tego, że za chwilę przy naszym łóżku pojawi się prokurator bądź policjant, a w chwili, w której niestety zdarzy się poronienie, prokurator będzie dochodził, czy było ono spowodowane przyczynami naturalnymi, czy kobieta może coś zrobiła, żeby do tego poronienia doprowadzić - powiedziała Zawisza.

Dwa projekty ws. aborcji

Na rozpoczętym w środę posiedzeniu Sejm ma zająć się dwoma obywatelskimi projektami zmieniającymi prawo dotyczące aborcji. Jeden zaostrza obowiązujące przepisy, a drugi je liberalizuje.

Projekt "Stop Aborcji" przewiduje, że za pozbawienie życia dziecka poczętego może odpowiadać każda osoba, która się dopuściła tego czynu, jednak wobec kobiety kara mogłaby być złagodzona lub można by odstąpić od jej wymierzenia. Autorzy projektu zapewniają, że sam fakt poronienia nie będzie mógł stanowić podstawy do podjęcia jakichkolwiek czynności procesowych. Ewentualne czynności policji czy prokuratury mogą być wywołane jedynie dodatkowymi i wiarygodnymi okolicznościami świadczącymi o nienaturalnej śmierci dziecka. Kobiety, które nieumyślnie doprowadziły do śmierci dziecka, również nie ponosiłyby odpowiedzialności.

Z kolei projekt przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety" pozwala przerwać ciążę bez dodatkowych warunków do 12 tygodnia, a po tym terminie - w takich przypadkach, w jakich aborcja dozwolona jest obecnie.

Ponadto Sejm zajmie się poselskim projektem, który ma m.in. zmienić definicję zarodka i wzmocnić jego ochronę.

Posłowie PO zwrócili się do marszałka Sejmu o dołączenie do czwartkowej debaty nad dwoma obywatelskimi projektami poselskiego projektu uchwały ws. kompromisu aborcyjnego. Marszałek Marek Kuchciński zaznaczył, że projekt uchwały został skierowany do czytania w komisjach sejmowych i zapowiedział, że zwróci się o zwołanie posiedzeń komisji ws. tej uchwały.

W sieci zawrzało

Internauci bardzo szybko zareagowali na apel partii Razem. Na Facebooku chęć udziału w wydarzeniu wyraziło 22 tysięcy użytkowników. Na Twitterze hashtag #CzarnyProtest użyto ponad 9 tysięcy razy. Większość internautów w komentarzach zamieszczonych w mediach społecznościowych sprzeciwia się zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, uważając że każdy ma prawo do podejmowania własnych decyzji. W sieci w ramach protestu pojawiły się także zdjęcia ubranych na czarno osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kkjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 10:59 ~kkjj

  A poza tym uważam, że kobiety domagające się prawa do aborcji dyskryminują mężczyzn! A gdzie równość i tolerancja? Czy środowiska liberalne nie dostrzegają tego, że mężczyźni nie mogą dokonywać aborcji, przez co są z gruntu poszkodowani?? Nam też się należy takie prawo! Liberalna część naszego społeczeństwa powinna w końcu dostrzec potrzeby mężczyzn i choć raz o nie zawalczyć!

 • kkjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 09:53 ~kkjj

  No cholera, człowiek już się na czarno w biały dzień do pracy/uczelnie/szkoły/sklepu/na pogrzeb nie może ubrać...

  Ale najbardziej rozbrajający jest tweet "anielskiego pyłu", która siedzi w domu chora ubrana na czarno...

  #Psychiarta_potrzebny_od_zaraz

 • jam jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 09:12 ~jam jest

  Anna~Anna

  To, że masz macicę nie daje ci prawa do mordowania dzieci!!!

  To może zróbmy ustawę zakazującą mordowania nowotworów? Bo to też zlepek komórek i też ma życie.
  I zakażmy prawnie onanizmu. Za nocną polucję - do więzienia! Za spuszczanie się w gatki - czyli marnowanie materiału biologicznego, potencjalnego nowego PADa - do ciupy. Za miesiączkę - bo jajeczko zostało nie wykorzystane - zamykać! Wtedy więzienia wypełnią się nastolatkami, które miały pierwszą miesiączkę, czyli nie wykorzystały pierwszego jajeczka. A trzeba było księdzu dawać od dziewiątego roku życia regularnie, to jajeczko zostałoby zapłodnione.
  Idźmy dalej w te absurdy i ograniczanie wolności ludziom, to się wyniosą do innego kraju. W katolskim szariacie zostaną tylko mohery i kler.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 08:55 ~Tadeusz

  Heniek~Heniek

  Ale o co to całe zamieszanie i protesty?
  Wszyscy mają przecież to, czego chcieli!
  Prawie 15 milionów Polaków nie poszło zagłosować podczas ostatnich wyborów. Zrobili to za nich głównie wyznawcy PiS, którzy reprezentują ledwo 19% społeczeństwa .
  A ci, którzy głosowali na PiS z nadzieją na "dobrą zmianę" i teraz są zdziwieni: dobrze wam tak!
  W sumie: wszyscy macie to, na co zasługujecie.

  Ja poszedłem zagłosować i głosowałem na SLD. Czym sobie więc zasłużyłem?

 • V46ef5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 08:40 ~V46ef5

  Idiotyczny rząd który to popiera . Powinna być zgwalcina Dudowa kilko krotnie przez Muslimow , a Rydzyk powinien zabronić aborcji i ogłosić Na kazaniu , Bóg dał bo tak chciał . Kler zabrania aborcji z obawa ze może być jego dziecko usunięte ??? .,.,.Dlaczego te pedofile chcą decydować o czyimś życiu ??? ,.,.,
  Dlaczego kobieta zgwalcoa ma rodzić dzieci ludzi upośledzonych a przecież to zostaje w genach ,.,.,
  Rząd PIS'u powinien być usunięty z Klerem bo robią swoje prawa jak za kamienia łupanego a przecież jest 2016 r . I świat idzie z postępem ..jJest to chore ,.,.!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 08:37 ~gość

  Zadziwiające, że przeciwko aborcji najczęściej wypowiadają się mężczyźni i stare babcie...

 • Sylwia Fox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 08:30 ~Sylwia Fox

  Dark~Dark

  "Większość internautów w komentarzach zamieszczonych w mediach społecznościowych sprzeciwia się zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, uważając że każdy ma prawo do podejmowania własnych decyzji."

  Na idiotów zawsze można liczyć.

  Normalni olewają temat.


  Normalny człowiek chce decydować o sobie, a nie być podległy przepisom wymyślonym przez bandę oszołomów, w tym człowieka z kotem, który nie ma pojęcia o życiu, macierzyństwie i małżeństwie.

 • brooklynhosp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 08:30 ~brooklynhosp

  "21.09.2016 19:05 ~Zlepek komórek

  idioci~idioci

  Barbarzyńcy. Zlepek komórek jest dla nich człowiekiem, a kobieta to niby kim?!

  Ehm, no jakby nie patrzeć, to z biologicznego punktu widzenia, kobieta też jest zlepkiem komórek :)
  Czyli wychodzi na to, że w oświeconym społeczeństwie kobietę można by "usunąć" jeśli jest chora, niepełnosprawna, zagraża komuś, albo jest po prostu niechciana."

  to się nazywa eutanazja i już jest legalna w "postępowej" europie...

 • Heniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 07:56 ~Heniek

  Ale o co to całe zamieszanie i protesty?
  Wszyscy mają przecież to, czego chcieli!
  Prawie 15 milionów Polaków nie poszło zagłosować podczas ostatnich wyborów. Zrobili to za nich głównie wyznawcy PiS, którzy reprezentują ledwo 19% społeczeństwa .
  A ci, którzy głosowali na PiS z nadzieją na "dobrą zmianę" i teraz są zdziwieni: dobrze wam tak!
  W sumie: wszyscy macie to, na co zasługujecie.

 • Kobra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 07:54 ~Kobra

  Wiec to przynajmniej 20 osób a tu ciężko tyle osób zliczyć, ot gromadka frustratów:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »