Informacje

21.10.2011 12:10 Pieniądze miały sie "rozmnożyć"

Cyrkowa sztuczka
za 10 tysięcy euro

Skuszony 350 tysiącami złotych restaurator nabrał się na cyrkową sztuczkę. Dał oszustom 10 tysięcy euro, a w zamian dostał... ścinki z gazet.

Trzej mężczyźni zgłosili sie od przedsiębiorcy i zaoferowali za jego lokal 350 tysięcy złotych. W całym biznesie był tylko jeden haczyk: pieniądze miały być wypłacone gotówką, ale najpierw trzeba było je "odzyskać".

Jak tłumaczyli niedoszli nabywcy, gotówka na zakup lokalu pochodziła z przemytu

i pokryto ją specjalną farbą. By ją odzyskać, należało użyć preparatu chemicznego oraz prawdziwych pieniędzy.

Cudowne rozmnożenie

Aby uwarygodnić cała transakcję, jeden z oszustów, 30-letni Kameruńczyk, przygotował prezentację, w czasie której do banknotu 100 euro przyłożył dwa skrawki białego papieru, polał jakimś preparatem i - jak magik na pokazach cyrkowych - wyciągnął trzy banknoty po 100 euro.

Ten pokaz tak zadziałał na wyobraźnię sprzedającego lokal, że wszedł w układ z oszustem. Biznes miał polegać na tym, że on wyłoży 10 tysięcy euro, a oszust "rozmnoży" je na 30 tysięcy, z czego zapłaci pierwszą ratę za lokal.

Miesiąc na reakcję chemiczną

Następnego dnia mężczyźni spotkali się ponownie. Sprzedający lokal miał ze sobą 10 tysięcy. Oszust dokładnie przełożył pieniądze papierkami, polał preparatem chemicznym i szczelnie zapakował. Pakunek miał tak leżeć kilka dni. Po tych kilku dniach przyjechali obaj na miejsce, by podzielić się zyskiem.

Okazało się jednak, że "proces" nie przebiegł pomyślnie. Według oszusta, zabrakło preparatu chemicznego. To miało oznaczać, że cały proces zakończy się sukcesem, ale będzie trwał znacznie dłużej i pieniądze w paczce muszą leżeć ponad miesiąc.

Kameruńczyk wpadł w zasadzkę

Gdy dręczony niepokojem przedsiębiorca sam po kilku dniach pojechał sprawdzić, co z jego pieniędzmi, okazało się, że w paczce są tylko pocięte papiery. Gotówka zamiast się rozmnożyć - zniknęła.

O sprawie powiadomił policjantów. Przygotowano zasadzkę. 30-letniego Kameruńczyka zgubiła chciwość. Pokrzywdzony zadzwonił do niego z propozycją przekazania kolejnych 10 tysięcy euro, a 30-latek zgodził się. Gdy przyjechał w umówione miejsce został zatrzymany. Teraz zajęli się nim funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą. W piątek zatrzymany trafi do prokuratury, gdzie usłyszy zarzut oszustwa. Za ten czyn grozi do 8 lat więzienia.

KSP/ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • x

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2011 00:34 ~x

  Ta, jeden nabrał się na ścinki, drugi na studia. Brawa.

 • pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2011 12:53 ~pl

  Przecież to rasizm!

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2011 14:03 ~Paweł

  do lm:
  jakbyś choć raz był na uczelni to byś wiedział, że studia dzienne i wieczorowe to dokładnie to samo. To, że studia wieczorowe różnią się od dziennych to mit. Studenci wieczorowi mają wszelkie zajęcia razem z dziennymi w takim samym wymiarze. Wiesz jaka jest różnica? Taka, że na wieczorowych trzeba płacić. Oczywiście jest różnica między dziennymi (wieczorowymi) a zaocznymi, to się zgodzę. Ja wychodzę z założenie, że lepiej studiować nawet zaocznie niż nie studiować i krytykować bo się jest zerem i nieudacznikiem tak jak TY. Zresztą studia dają tylko podstawy wiedzy - wszystko zaczyna się po studiach oczywiście jak się kontynuuje pracę i dalszą naukę związaną z kierunkiem studiów.

  Co do tego przypadku. No gość naiwny i tyle, zresztą jego kasa, jago sprawa, miał ochotę to zapłacił. Po drugie rzeczywiście to pewnie wyborca Po czyt. leming bo oni we wszystko uwierzą zwłaszcza jak obietnice padają z ust ich guru.

 • Bankowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2011 10:53 ~Bankowiec

  Te pocięte papiery to pewnie półprodukt - po dodaniu preparatu wyszłyby z tego Euro! Kameruńczyk jest niewinny, tylko klient niecierpliwy...

 • deft

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2011 04:24 ~deft

  jak widać każdy najlepiej uczy się na własnych błędach ;P

 • 1968

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2011 03:33 ~1968

  Moje pokolenie czytało Pinokia , niestety pokolenie tego restauratora widocznie już nie.

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2011 00:02 ~kolo

  Jak byłem mały, to na naszym podwórku był taki Marian co sadził drzewo dych. Trzeba było zakopać dwie dychy, czyli dwa razy po dziesięć złotych i poczekać aż wyrośnie całe drzewo dych. Ale aby drzewo wyrosło, nie można było do dołka, gdzie były dwie dychy zakopane zaglądać. Oczywiście nie wytrzymałem i zajrzałem do dołka po kilku dniach. I jak myślicie, co się stało ? Oczywiście nie było dwóch dych, dołek był pusty. Gdy szedłem zapłakany przez podwórko, spotkałem Mariana, a on zobaczył że płaczę i stwierdził krótko: zglądałeś... Ale ja wtedy miałem 6 lat, myślę że nasz restaurator miał więcej

 • stara@

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2011 22:30 ~stara@

  Sztuczki duże czy też małe dla widowni są wspaniałe. Magia, wróżki, czarodzieje- człowiek nie wie co się dzieje i od magii tej nadmiaru można dostać wręcz udaru. Gdy na drodze Twojej stanie czary z kasą niespodzianie i obieca ci do tego Twojej kasy rozmnażanie to zastanów się dwa razy nie bądź baran bez urazy i nie ładuj się w kłopoty nie daj wciskać se ciemnoty!!!!
  I pamiętaj biały bracie, że ten ciemny lud z Afryki nie jest dziś już taki dziki i potrafi oprócz magii zastosować inne triki. Papier zawsze był papierem a magiczne preparaty murzyn kupił bez problemu na bazarze koło chaty. Wcisnął trochę Ci ciemnoty ku radości nas tu wszystkich i dał powód do wyśmiania z względów raczej oczywistych:

 • przedsiebiorczy_bez_matury

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2011 22:24 ~przedsiebi…

  lm...a ty jestes po dziennych studiach na renomowanej uczelni w warszawie i 10 tys euro w gotówce widziałes tylko w tv.....heh

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2011 22:14 ~Jan

  Zupełnie jak w bajce o PINOKIO Tylko ,że tam miały urosnąć monety.Będę omijał tą knajpę bo mogą otruć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »