Informacje

19.05.2017 16:47 Sąd oddalił skargę urzędu

Cyrki mogą wrócić do Warszawy. Ratusz przegrał batalię sądową

SERWISY:


Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie cyrkowców, którym władze Warszawy zakazały pokazów z udziałem zwierząt na gruntach należących do miasta.

NSA potwierdził wcześniejszy wyrok swojego wojewódzkiego odpowiednika, który stwierdził nieważność zarządzenia zakazującego najmu miejskich gruntów na pokazy cyrkowe ze zwierzętami.

- Sąd oddalił naszą skargę, spodziewaliśmy się innego rozstrzygnięcia, patrząc na dotychczasową linię orzeczniczą. Czekamy teraz na pisemne uzasadnienie wyroku, sąd ma na to 30 dni, żeby przeanalizować argumenty sądu przed ewentualnym podjęciem dalszych kroków - powiedziała rzecznik ratusza Agnieszka Kłąb. Rozstrzygnięcie zapadło w środę.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz–Waltz w styczniu 2016 r. podpisała zarządzenie ws. zakazu organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt na terenach należących do miasta. Takie pokazy mogły się odbywać jedynie na terenach prywatnych.

"Przedmiotowe traktowanie zwierząt"

Władze stolicy uzasadniały wówczas, że wykorzystywanie zwierząt do celów rozrywkowych wzbudza coraz więcej kontrowersji. Podkreślano, że sprzeciw budzi przedmiotowe traktowanie zwierząt, zmuszanie ich poprzez tresurę do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą, niezapewnianie warunków bytowania stosownych do potrzeb gatunku, jak również bardzo złe warunki transportu i miejsc przebywania zwierząt między występami i poza sezonem.

Zgodnie z zarządzeniem, podległe miastu jednostki nie mogły także brać udziału w dystrybucji materiałów promocyjnych cyrków.

Przedstawiciele cyrków zaskarżyli zarządzenie. We wrześniu ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym stwierdził nieważność zarządzenia. Miasto złożyło wówczas skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"Batalia o sprawiedliwość"

- 17 maja 2017 roku to ważna data w naszej batalii o sprawiedliwość. Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do kilkunastu orzeczeń Wojewódzkich Sądów Administracyjnych a jego wyrok jednoznacznie wskazuje, że takie akty jak unieważnione warszawskie zarządzenie nr 51/2016 naruszają interes prawny polskich przedsiębiorców cyrkowych, gdyż ich dyskryminują, bezprawnie naruszają swobodę działalności gospodarczej oraz prawa dostępu i tworzenia kultur – oceniła reprezentująca cyrki radca prawny Renata Wójtiuk-Janusz.

Obrońcy praw zwierząt twierdzą, że nie ma żadnych argumentów za wykorzystywaniem zwierząt w cyrkach. Przekonują, że zwierzęta są przetrzymywane w warunkach niespełniających minimalnych potrzeb bytowych i poddawane brutalnej tresurze. Podnoszą, że zwierzęta cierpią, są narażane na stres i częściej chorują. Ich zdaniem, cyrki często zbyt lekkomyślnie podchodzą do przepisów dotyczących przestrzegania bezpieczeństwa ludzi, pozwalając chociażby na bliskie podchodzenie do zwierząt czy też stosując niewystarczające zabezpieczenia.

PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 10:42 ~Toms


  Toms~Toms

  Uważam że taki zakaz jest bez sensu. Nie poprawi bytu zwierząt. Nie mogli się instalować na miejskim terenie to instalowali się na prywatnym i tak na terenie miasta. Jedynym sposobem byłoby stworzenie listy gatunków zwierząt jakie nie mogłyby być wykorzystywane w cyrkach i zapisanie tego w obowiązującej na terenie całego kraju uchwale, a także kontrole i wysokie kary za złe traktowanie zwierząt.

  Cyrk ze zwierzętami tak, ale nie z wszystkimi gatunkami i pod warunkiem że są dobrze traktowane.
  Tresura~Tresura

  Tresowane myszy są bardzo efektowne.  Ponoć pchły też.

  Ja nie widzę niczego złego w występach z udziałem koni, psów, wielbłądów, słowem zwierząt które żyją obok ludzi od tysięcy lat. Natomiast wykorzystywanie w cyrku lwów, niedźwiedzi czy tygrysów powinno być zakazane, to jednak są dzikie zwierzęta.

 • kam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 09:06 ~kam

  I bardzo dobrze. To bardzo dobra wiadomość, bo nagonka że niby cyrki źle traktują zwierzęta jak jeden mąż - była co najmniej zabawna.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 08:42 ~Warszawiak

  Oto znajomość prawa przez HGW - POdobno profesor prawa - przegrywa z kretesem z cyrkami, przegrywa na Białołęce, ale nadal bredzi o niekonstytucyjności komisji powołanej przez sejm.

 • pirat2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 08:33 pirat2

  To znaczy, że miesięcznice Smoleńskie, będą mieli konkurencję.

 • Duduś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 08:32 ~Duduś

  Tak, ten facet w klatce na filmie ewidentnie znęca się nad lwami.

 • Tresura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 08:13 ~Tresura

  Toms~Toms

  Uważam że taki zakaz jest bez sensu. Nie poprawi bytu zwierząt. Nie mogli się instalować na miejskim terenie to instalowali się na prywatnym i tak na terenie miasta. Jedynym sposobem byłoby stworzenie listy gatunków zwierząt jakie nie mogłyby być wykorzystywane w cyrkach i zapisanie tego w obowiązującej na terenie całego kraju uchwale, a także kontrole i wysokie kary za złe traktowanie zwierząt.

  Cyrk ze zwierzętami tak, ale nie z wszystkimi gatunkami i pod warunkiem że są dobrze traktowane.

  Tresowane myszy są bardzo efektowne.

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2017 05:41 ~jot

  a kto zmusi właściciela gruntu do wynajęcia?.To moje prawo,wynajmuję lub nie.Przyjdzie cyrkowiec,to mu powiem;sorry,ale teren już jest wynajęty przez sąsiada na piknik.No i cyrku nie będzie.Tak więc wyrok tego sądu mnie i /miastu/ koło gwizdka lata.

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2017 21:40 ~anty

  Trzeba bojkotować cyrki, w których jest tresura zwierząt i problem się rozwiąże.

 • Kojak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2017 19:46 ~Kojak

  Nareszcie przychodzi normalność. lepiej jakby biegały w buszu i były upolowane przez jakiegoś amerykańskiego czy niemieckiego myśliwego?

 • precz z unią i tuskiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2017 18:12 precz z…

  Nie można zakazać znęcania się nad zwierzętami poprzez:
  - ubój rytualny,
  - hodowlę zwierząt na futra,
  - tresurę cyrkową.
  Sądownictwo i świat i Polska są chore do szpiku kości.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »