Informacje

16.03.2018 08:55 "FAKTY" DOTARŁY DO DOKUMENTÓW

Cypryjska firma chciała
kupić działkę przy Srebrnej

SERWISY:

Do kupienia jest atrakcyjna, warta miliony złotych działka na Woli. Sprzedaje ją spółka Srebrna, założona i kontrolowana przez kolejnych ludzi z partii Jarosława Kaczyńskiego.

Działka niemal w centrum Warszawy przy ulicy Srebrnej 16 warta jest około 20 milionów złotych. Mimo, że nie ma jeszcze pozwolenia na budowę planowanego tu wieżowca. Gdyby miała - cena za działkę mogłaby sięgnąć 160 milionów.

Wizualizacja wieżowca z pomysłem budowy prawie 200-metrowego budynku pojawiła się na rynku i dotarła do niej "Gazeta Wyborcza". Działka należy do Srebrnej - spółki ściśle związanej z Prawem i Sprawiedliwością i zarządzanej przez ludzi związanych z tą partią.

Zaufani prezesa

- Żadne inne środowisko polityczne nie uzyskało z PRL-u takich korzyści, jak ludzie Porozumienia Centrum i Jarosław Kaczyński - mówi Kazimierz Marcinkiewicz, były premier.

Trzyosobowy zarząd spółki Srebrna złożony jest z samych zaufanych ludzi prezesa PiS. Szefem jest Małgorzata Maria Kujda - żona obecnego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który finansuje geotermalne inwestycje ojca Tadeusza Rydzyka.

W zarządzie zasiada też bliska przyjaciółka prezesa Janina Goss.. Trzecią osobą jest Jacek Cieślikowski - asystent i kierowca Kaczyńskiego. W radzie nadzorczej z kolei jest krewny prezesa Grzegorz Tomaszewski oraz Barbara Skrzypek, czyli sekretarka i szefowa biura przy Nowogrodzkiej.

W przeszłości w Srebrnej zatrudniony był Ludwik Dorn, który zajmował stanowisko analityka. - W latach 90. to było wynagrodzenie w okolicy średniej krajowej - wyjaśnia Dorn, były wiceprezes Porozumienia Centrum oraz były członek PiS.

- Spółka jest kierowana przez ludzi zajmujących się managementem, a nie polityką - przekonuje Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

Sprzedaż działki

W czwartek spółka Srebrna odmówiła rozmowy. Dowód, do którego dotarły "Fakty", pokazuje że cypryjska spółka należąca do polskiego przedsiębiorcy, chciała kupić nieruchomość, "gdyby spełnione zostały wszystkie warunki, umożliwiające bezpieczną realizację wysokiego obiektu z udziałem Spółki".

Spółka odsyła do oświadczenia, w którym przyznaje, że zwracała się do ratusza o warunki zabudowy i pozwolenie na budowę. Cała inwestycja byłaby warta ponad 100 milionów euro.

- Analizujemy rozmaite medialne wypowiedzi pod kątem, czy nie kwalifikują się do procesów sądowych - mówi Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

- Z jednej strony mamy polityka, który od wielu, wielu lat mówi o tym, że walczy z układami, a z drugiej - który sam tego typu układy buduje - mówi z kolei Marcin Kierwiński z PO. Platforma powołuje też zespół, który ma badać historię nieruchomości związanych z ludźmi PiS. 

Uznaniowy zysk

Zamożność spółki Srebrna wyrosła z III RP. Pierwsze rządy wolnej Polski postanowiły nie dopuścić, by majątek komunistycznego giganta RSW "Prasa-Książka-Ruch" i wszystkie gazety oraz drukarnie przejęła PZPR i jej spadkobiercy. Specjalna komisja go podzieliła.

- To było przyznawanie tytułów prasowych różnym formacjom politycznym, które wtedy się tworzyły. Miało to budować pluralizm, ale było czysto uznaniowe - mówi politolog i historyk prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jarosław Kaczyński i jego ludzie przejęli "Ekspres Wieczorny" za cenę mniej więcej półtora miliona dzisiejszych złotych, czyli koszt domu pod Warszawą. "Srebrna" przejęła w wieczyste użytkowanie właśnie działkę przy Srebrnej.

Jakub Sobienowski, "Fakty" TVN
kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 00:22 ~Wprost  abra~abra

  PIS najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja"
  Wprost~Wprost

  Zamiast zamknąć gęby i zamiatać pod dywan jak PO. Nawet Tusku dawał "dobry przykład" - wiedział o Amber Gold i OLT i NIC nie powiedział. :D
  dojna zmiana~dojna zmiana


  A co już Chciwi i Prawi wyjasnili? SKOKi? Caracale i Berczyńskiego? Finansowanie konkresu Ziobry z kasy UE? Powiazania Maciarewicza z rosją? a moze finansowanie rydzyka? a moze 15 milionow na kartach MON?

  Jakie samo-zaoranie!!! :D

  SKOKi nie są winą PiSu, nie wszystkie - doucz się.
  Nie kupione Caracale to był bardzo dobry ruch, te kupione przez inne państwa są niesprawne i nie działają w wojsku - sprawdź to.
  Nie wiem czym jest konkres (!) i o jakiej kasie mowa (nie będę sprawdzał informacji od kogoś kto nawet pisać nie potrafi)
  Tak samo - o jakich powiązaniach mówisz? Bo to że PO jeździło na szkolenia do ruskich łatwo sprawdzić, o Macierewiczu niczego takiego nie słyszałem.

 • Otp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 19:56 ~Otp

  Tomek~Tomek

  A o co chodzi? nie można sprzedawać swojej własności? Nie rozumiem też tej wstawki o Expressie... Że za tanio została sprzedana? Przecież sprzedaje się po takiej cenie, jaką ktoś chce dać... - czy to nie słowa prof. Balcerowicza? Express wychodzi do dziś - jest bezpłatnym pismem wydawanym w powiecie warszawskim. Logo tytułu i czcionka jest taka sama, jak 30 lat temu...

  Chodzi o to,że są spadkobiercy a pisy jako PC weszli w „posiadanie” bezprawnie

 • antyWaws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 18:52 ~antyWaws

  Tak, zgadza się. W dodatku bezpośrednio przed wojną ta wytwórnia się rozbudowała. Tylko weź pod uwagę, że skorzystali ze zwolnień podatkowych (tzw. "Lex E. Wedel" i z preferencyjnego kredytu z BGK. Skoro dbamy o rzekomą ciągłość państwa, to nie tylko w kwestii zwrotu rzekomych przedwojennych majątków. Niech rzekomi spadkobiercy uregulują przedwojenne zobowiązania. Poza tym, właściciel wytwórni nie musieli wyjeżdżać z Polski. Gdyby byli w tzw. faktycznym posiadaniu nieruchomości, mogli złożyć sprzeciw od decyzji nacjonalizacyjnej. Wielu się udało i wcale nie trzeba było być w PZPR.

  [/cytat_2805392]

  [/cytat_2805424]
  Przed wojną, na tym terenie była wytwórnia papy. Spadkobiercy (dwaj bracia) walczą o swoją działkę bezskutecznie od kilkunastu lat i nic. Nikt nie chce prowadzić sprawy przeciwko PiS. Niechby spłacili tych ludzi, byłoby po sprawie, ale nie, lepiej blokować temat, nie dać ani złotówki, bo "na waciki zabraknie".
  [/cytat_2805478]

 • POL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 17:20 ~POL

  CZY NIE MOZNA TEJ BANDY ZNEUTRALIZOWAC I W PRZYSZLOSCI NAPISAC DEKRECIE NA DOBRA PIS , RYDZYKOW I WATYKANCZYKOW ??.

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 16:57 ~leming

  PO siódme: nie kradnij!

 • dojna zmiana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 15:13 ~dojna zmiana


  abra~abra

  PIS najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja"
  Wprost~Wprost

  Zamiast zamknąć gęby i zamiatać pod dywan jak PO. Nawet Tusku dawał "dobry przykład" - wiedział o Amber Gold i OLT i NIC nie powiedział. :D


  A co już Chciwi i Prawi wyjasnili? SKOKi? Caracale i Berczyńskiego? Finansowanie konkresu Ziobry z kasy UE? Powiazania Maciarewicza z rosją? a moze finansowanie rydzyka? a moze 15 milionow na kartach MON?

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 13:07 ~Wprost

  abra~abra

  PIS najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja"

  Zamiast zamknąć gęby i zamiatać pod dywan jak PO. Nawet Tusku dawał "dobry przykład" - wiedział o Amber Gold i OLT i NIC nie powiedział. :D

 • Zaradkiewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 12:38 ~Zaradkiewicz

  Tomek~Tomek

  A o co chodzi? nie można sprzedawać swojej własności? Nie rozumiem też tej wstawki o Expressie... Że za tanio została sprzedana? Przecież sprzedaje się po takiej cenie, jaką ktoś chce dać... - czy to nie słowa prof. Balcerowicza?

  Rzeczowa analiza pracownika Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu Balcerowicza.

 • dojna zmiana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 11:52 ~dojna zmiana

  Trzeba było nie kraść...a nie zaraz to nie PO....Partyjniactwo i Chciwość w swoim najlepszym wydaniu....

 • abra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 11:43 ~abra

  PIS najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »