Informacje

22.04.2018 15:20 walka o fotel prezydenta stolicy

Cymański zachwala kandydata Jakiego. Po chwili: błąd, już się zagalopowałem

SERWISY:


- Sam udział w takich zawodach, jak wybory prezydenta Warszawy, czy Rafała Trzaskowskiego, czy Patryka Jakiego, jest wielkim zaszczytem - stwierdził poseł Tadeusz Cymański w programie "Kawa na Ławę" w TVN24. Po chwili dodał, że zagalopował się, bo decyzja w sprawie kandydata Zjednoczonej Prawicy nie została jeszcze ogłoszona. Tymczasem Polska Agencja Prasowa spekuluje, że kandydować zamierza także Jacek Wojciechowicz, były wiceprezydent Warszawy.

Cymański - polityk Solidarnej Polski i poseł klubu PiS - mówił w niedzielę na antenie TVN24, że chciałby wierzyć w to, że walka w wyborach prezydenta stolicy, będzie "walką rycerską". - To jest najwyższy top. Sam udział w takich zawodach - czy Rafała (Trzaskowskiego - red.), czy Patryka (Jakiego - red.) - jest wielkim zaszczytem - ocenił.

Dopytywany, czy Patryk Jaki ma szansę w starciu z Rafałem Trzaskowskim, Cymański stwierdził, że wiara w to, co się robi i wsparcie mają ogromne znaczenie. Stwierdził, że z góry by niczego nie przesądzał. - Patryk tutaj nie (porywa się - red.) z motyką na słońce, nie jest bez szans - przekonywał.

- Tyle, że jeszcze jedna uwaga, chyba zrobiłem błąd. Do momentu, kiedy nie zostanie to obwieszczone... Bo już się zagalopowałem. Czy to nie jest pocałunek śmierci? Dałby Bóg - mówił. - Ale jak (kandydatem na prezydenta Warszawy - red.) będzie Michał Dworczyk, też nie będę rozpaczał, bo jest świetny - dodał.

Dwie kandydatury w grze

W czwartek radio RMF FM podało nieoficjalną informację, iż kandydatem Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach na prezydenta Warszawy będzie wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek w rozmowie z PAP nie potwierdziła wtedy informacji o starcie Jakiego w Warszawie. - W grze są wciąż dwie kandydatury - szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka i wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Patryka Jakiego - powiedziała w czwartek Mazurek.

Z kolei wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział w piątek w radiowej Trójce, że na czwartkowym spotkaniu szefów Zjednoczonej Prawicy podjęto decyzje w sprawie kandydatów na prezydentów 16 miast wojewódzkich. Nie podał nazwisk tych kandydatów, ale według niego zostaną one ogłoszone w ciągu najbliższych dni.

"Jest zawodnikiem wagi ciężkiej"

O ewentualny start Jakiego pytany był w niedzielę w TVN24 kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Polityk wskazywał, że każdy rywal z PiS - zarówno Patryk Jaki, jak i Michał Dworczyk - będzie trudny do pokonania, ponieważ - jego zdaniem - wybory w Warszawie będą trudne.

- Myślę, że warszawiacy ocenią Patryka Jakiego, wszystkie jego niebywałe dokonania legislacyjne, na przykład ustawę o IPN. Rozliczą go z tego, czy będzie ustawa reprywatyzacyjna, którą zapowiadał - mówił Trzaskowski. Z kolei pracę Jakiego w komisji weryfikacyjnej Trzaskowski ocenił, jako "polityczny spektakl".

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oświadczyła, że bardzo wierzy w tandem Rafał Trzaskowski - Paweł Rabiej, który wystartuje wspólnie w wyborach w stolicy. - Wierzę w determinację Rafała, że zrobi wszystko, by te wybory wygrać i je wygra - dodała.

- Dla mnie Patryk Jaki jest zawodnikiem wagi ciężkiej, ale jednak jest to człowiek, którego określiłabym, jako narwańca (...). Jest też autorem największego kryzysu dyplomatycznego, jakim jest kwestia ustawy o IPN. Z kolei samorząd jest dla mnie ciężką, codzienną pracą, ja oczekuję kandydata, który reprezentuje sobą pewną odpowiedzialność za miasto - podkreśliła.

Wojciechowicz wejdzie do gry?

Posłanka Agnieszka Ścigaj poinformowała z kolei, że ruch Kukiz'15 najprawdopodobniej w wyborach w Warszawie wystawi kandydaturę wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszkę. - Ja w marszałka Tyszkę wierzę i myślę, że będzie on w stanie wygrać te wybory - podkreśliła.

Platforma Obywatelska i Nowoczesna jeszcze w listopadzie ustaliły, że w jesiennych wyborach samorządowych wystartuje wspólnie duet Trzaskowski - Rabiej. Pierwszy z nich, poseł PO ma być kandydatem na prezydenta miasta, drugi - polityk Nowoczesnej, na jego zastępcę w stołecznym ratuszu.

Jak dowiedziała się PAP, także były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz będzie ubiegał się o stanowisko włodarza stolicy.

Oficjalne ogłoszenie kandydatury ma nastąpić bezpośrednio przed weekendem majowym lub zaraz po nim. Wojciechowicz będzie kandydatem bezpartyjnym. Jak powiedział PAP jeden z jego bliskich współpracowników, to dotychczasowe doświadczenie Wojciechowicza przekonało go, że partyjne struktury nie zawsze pomagają w sprawnym zarządzaniu miastem. - Warszawa potrzebuje lokalnego menadżera a nie ogólnopolskiego polityka - mówił rozmówca PAP.

Wojciechowicz, z wykształcenia prawnik, to wieloletni samorządowiec, był zastępcą Hanny Gronkiewicz-Waltz od 2006 r., czyli od początku sprawowania przez nią funkcji prezydent Warszawy. Zajmował się przede wszystkim inwestycjami infrastrukturalnymi w mieście, komunikacją publiczną, a także zadaniami z zakresu architektury i zagospodarowania przestrzennego.

Wcześniej, w pierwszej połowie lat. 90. był wiceprezydentem Raciborza, następnie przeprowadził się do Warszawy. W latach 1997-1998 był zastępcą burmistrza gminy Warszawa-Wawer, później został burmistrzem dzielnicy Wesoła. W latach 2002-2004 był zastępcą burmistrza Targówka. Od 2004 roku do 2006 był posłem PO.

Na tym lista kandydatów się nie kończy. Prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak zadeklarował we wtorek w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że "jest zdecydowany", by startować w wyborach w stolicy. Z kolei w lutym prezes partii Wolność Janusz Korwin-Mikke oświadczył, że "myśli, że wystartuje w wyborach na prezydenta Warszawy".

PAP/kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 09:01 ~Wprost

  Kopernik~Kopernik

  Uchodźcy mile widziani.

  Dodaj jeszcze autora tej "mądrości".

  Trzaskowski chcę uchodźców w Warszawie.

 • Kopernik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 20:28 ~Kopernik

  Uchodźcy mile widziani.

 • WykonaliTo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 20:20 ~WykonaliTo


  Zbigniew~Zbigniew

  Platforma wkrótce zostanie z niczym.
  kicia~kicia

  Po rządach Pazernych i Sprawiedliwych to Polska wkrótce zostanie z niczym....

  :D I nie przeszkadza ci w tej twojej tezie fakt, że Polska gospodarka od lat nie miała się lepiej? I to MIMO programów pomocowych, które zdaniem PO miały być nierealne do wykonania? :D

 • ziuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 15:47 ~ziuk

  Warszawa potrzebuje prezydenta, który potrafi zachować się jak gospodarz, dobry przedsiębiorca i sprawiedliwy człowiek.
  Czy ktoś taki istnieje? Niektórzy niewiele wiedzą o zarządzaniu miastem. Mylą to z rządzeniem ludźmi, bo rządzenie ludźmi jest przyjemne, władza jest jak amfetamina. Daje pozory siły. Niektórzy nie rozumieją procesów ekonomicznych i wymyślają głupoty niszczące gospodarkę miasta i uniemożliwiają lub ograniczają możliwości rozwoju działalności gospodarczej w mieście (np.czynsze). Są i tacy, którzy są po prostu złymi ludźmi. Wiedzą, że czynią źle i chcą tak czynić, bo to jest ich 5 minut i chcą ich dla siebie i swoich celów. Prezydent powinien również umieć zapanować nad bandą zatrudnionych po znajomości urzędników(nie do ruszenia), z których każdy coś kręci na boku. Który z kandydatów jest właśnie taki?

 • Rząd fachowców

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 13:55 ~Rząd fachowców


  Zbigniew~Zbigniew

  Platforma wkrótce zostanie z niczym.
  kicia~kicia


  Po rządach Pazernych i Sprawiedliwych to Polska wkrótce zostanie z niczym....

  Ja bym to nazwał " Pazerni i Skorumpowani ". To bardziej odpowiada prawdzie.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 13:11 ~Andrzej

  Celiński kandydatem SLD na prezydenta Warszawy.

 • asdasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 12:43 ~asdasd

  A co takiego zrobił Śpiewak ?
  Może coś więcej napiszesz ?
  Ujawnił to co HGW chciała ukryć "po wsze czasy" ?


  asdasdsd~asdasdsd

  Po jest tak skompromitowane w warszawie ze nawet były rzecznik od kanalizacji Milczarczyk nie wybroni hgw i jej kolegów.
  Jedyny godny kandydat to Jan Śpiewak. Ciekawe dlaczego jeszcze go do studia nie zaprosili tylko zawsze ten sam skład od lat... Jeszcze tylko Kalisza brakuje w studiu - ulubieńca tvn'u....
  do boju Polsko~do boju Polsko

  skompromitowany to jest właśnie śpiewak! PO będzie rządzić po wsze czasy w stolicy!


 • grażyna z konina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 12:36 ~grażyna z konina

  Jan~Jan

  PO oddała Warszawę w ręce mafii reprywatyzacyjnej.


  Pazerni i Sprawiedliwi oddają Polskę w ręce czarnej mafii już od bardzo dawna. W mafii reprywatyzacyjnej uczestniczył poza tym także PiS....wiele decyzji reprywatyzacyjnych było wydawanych przez Kaczyńskiego....poczytaj sobie tez o aferach Srebrna...

 • kandydat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 12:06 ~kandydat

  Rafał Trzaskowski to czwarta kadencja Hanny Gronkiewicz-Waltz i całego tego układu.

 • Sprawa stylu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2018 11:54 ~Sprawa stylu

  tomek~tomek

  żeby nie powiazania Wojciechowicza z PO to głosowałbym na niego. jest bezpartyjny ale do końca w to nie wierzę

  Ja też, jednakowoż wiceszefowa PO tak załatwiła Wojciechowicza, że na jego miejscu bym jej nie darował. To nie było w dobrym stylu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »