Informacje

12.07.2013 11:11 walczą o refundacje zabiegów przez NFZ

Cyber-nóż ma ratować życie. "Przepisy to uniemożliwiają"

SERWISY:

Problemy pacjentów z Mazowsza. Pod znakiem zapytania stoi wykonywanie zabiegów ratujących życie chorym na raka w podwarszawskiej klinice w Wieliszewie. Wszystko przez skomplikowane przepisy ministerstwa zdrowia.

Terapia CyberKnife pozwala na leczenie guzów nowotworowych o dowolnej lokalizacji. Jest terapią dla pacjentów z guzami niedostępnymi lub trudno dostępnymi chirurgicznie w mózgu, płucach, wątrobie, prostacie czy trzustce. Dla co najmniej 4 tys. pacjentów onkologicznych rocznie wspomniana terapia jest najlepszą metodą leczenia raka.

Na Mazowszu zabiegi wykonuje Instytut Chirurgii Cybernetycznej w podwarszawskim Wieliszewie. Urządzenie ratuje życie pacjentom od marca ubiegłego roku. Od tego czasu wykonano już 200 zabiegów.

Władze kliniki w Wieliszewie dotychczas wykonane zabiegi traktowały jako inwestycję. Cały personel miał przy tym okazję poznać sprzęt, nauczyć się wykonywać zabiegi i zdobyć doświadczenie. Pacjenci kierowani przez Mazowieckie Centrum Onkologii za zabieg nie zapłacili ani złotówki – mimo, że zabieg kosztuje prawie 30 tysięcy złotych.

Teraz przedstawiciele ośrodka zastanawiają się co dalej, bo nie stać ich już na "działalność charytatywną".

Tylko częściowa refundacja

Władze kliniki chcą, żeby zabiegi refundował Narodowy Fundusz Zdrowia. I tu zaczynają się problemy.

Po pierwsze, NFZ refunduje tylko połowę kosztów. Dlaczego? Cyber-nóż w Polsce jest stosunkowo nową technologią. Obecnie analizuje ją Agencja Oceny Technologii Medycznych. Dopiero po sporządzaniu raportu NFZ będzie podejmować decyzje ws. pełnej refundacji.

Kolejnym problemem są wymogi jakie stawia ministerstwo zdrowia.

- Radiochirurgia CyberKnife nie doczekała się w Polsce własnych rozwiązań prawnych i podlega nieadekwatnym i przestarzałym przepisom prawa sprzed 7 lat, właściwym dla tradycyjnej radioterapii onkologicznej – mówi profesor Waldemar Koszewski, dyrektor Instytutu Chirurgii Cybernetycznej w Wieliszewie pod Warszawą.

- Przepisy te uniemożliwiają legalne świadczenie usług dla pacjentów onkologicznych placówkom medycznym wyposażonych w CyberKnife. Wszyscy czekają na nowe rozporządzenie ministra – dodaje.

Przestarzałe rozporządzenie?

Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia z 2006 roku. Dokument wyznacza ośrodkom radioterapii obowiązek posiadania co najmniej dwóch megawoltowych aparatów terapeutycznych. Taki zapis gwarantuje ciągłość terapii w razie awarii jednego z urządzeń.

Sęk w tym, że placówki w Wieliszewie nie jest stać na zakup drugiego cyber-noża (koszt jednego to 20 mln złotych). Do zakupu pierwszego 15 mln złotych dołożyła Unia Europejska. Mając jedną aparaturę klinika nie spełnia wymogów rozporządzenia, co przekreśla starania o jakąkolwiek refundację.

Władze placówki przekonują, że w rozporządzeniu wystarczy drobna zmiana. Sformułowanie “minimum dwa“ megawoltowe aparaty terapeutyczne trzeba zmienić na “jeden” megawoltowy aparat terapeutyczny.

Stefania Parłoka, prezes wieliszewskiego instytutu przekonuje, że placówkom medycznym do zaspokojenia potrzeb pacjentów wystarczy jeden aparat.

- Zgodnie ze światowym standardem technologii CyberKnife, nie ma przesłanek medycznych ani wymagań technicznych posiadania w placówce medycznej więcej niż jednego aparatu. Nowoczesna terapia obejmuje leczenie jednosesyjne przy niskim ryzyku powikłań (tradycyjna radioterapia obejmuje ok. 4-7 tygodni – red.) codziennego napromieniania. Umowy serwisowe w przypadku awarii CyberKnife przewidują 48 godzinny termin naprawy urządzenia – wyjaśnia prezes Parłoka.

"Brak podstaw do zmiany rozporządzenia"

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli resortu zdrowia.

- Wprowadzenie zapisu dopuszczającego posiadanie przez ośrodek tylko jednego urządzenia CyberKnife lub GammaKnife w praktyce nie zapewni kompleksowego leczenia w przypadku pacjentów onkologicznych. Realizacja świadczeń z zakresu radioterapii z wykorzystaniem tylko jednego aparatu megawoltowego, nawet przy posiadaniu stosownej umowy z innym ośrodkiem, może zagrażać utrzymaniu ciągłości leczenia i bezpieczeństwu chorych – uważa Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia.

Jak dodał, obecnie metoda wykonywania zabiegów cyber-nożem jest na etapie analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych.

- W chwili obecnej brak jest podstaw do nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 7 kwietnia 2006 – nie pozostawia złudzeń rzecznik resortu.

Dla kliniki w Wieliszewie oznacza to jedno: - na razie nie ma szans nawet na częściową refundację zabiegów. Decyzja co dalej ma zostać podjęta w ciągu kilku tygodni. Władze kliniki nie wykluczają, że za zabiegi będą musieli płacić pacjenci.

Obecnie w Polsce, oprócz podwarszawskiego Wieliszewa, cyber-nóż jest również w Gliwicach i Poznaniu. Na Górnym Śląsku aparat działa od 2010 roku, w Poznaniu od kilku dni. Oba ośrodki spełniają wymogi ministerstwa ponieważ dysponują dwoma aparatami do radioterapii: mają cyber-nóż oraz drugi aparat starszej generacji (rozporządzenie ministra nie precyzuje jakiego dokładnie typu mają być to urządzenia).

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Tak pracuje cyber-nóż w Gliwicach:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • DoSłoh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2015 16:58 ~DoSłoh

  Do Słoh. Moge prosić o namiary na lekarzy lub szpitale gdzie leczyła się Twoja znajoma

 • cecylia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 18:16 ~cecylia

  maz ma 60 lat i nieoperacyjnego raka prostaty myslalam zeby zalozyc fundacje i prywatnie zoperowac sie tym cyber nozem ale jak to zrobic.

 • polki789

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2013 11:59 ~polki789

  bardzo proszę o informację jak zacząc takie leczenie, moja mama ma raka płuc z przerzutami do nadnerczy od diagnozy - diagnoza maj 2012, teraz w trakcie drugiego rzutu chemioterapii.
  Bardzo proszę o pomoc
  iwonaz1@op.pl

 • ella

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2013 08:50 ~ella

  Od czego zacząć i jak trafic na taką terapię?
  Wszelkie info proszę na secretgate@wp.pl Oczywiście nie muszę chyba dodawać że jest to baaardzo ważne dla mnie. Będę ogromnie wdzięczna

 • ella

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2013 08:42 ~ella

  Fundacja Pokłon Słońca~Fundacja Pokłon Słońca

  Nieprawda, że to najlepsza metoda leczenia, jak wspomina autor artykułu. Jest jedna z dostępnych metod. Najlepszą jest proton beam (protonoterapia), refundowana w całości przez NFZ, jednak niedostępna jeszcze w Polsce, ale w Czechach, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Francji itd. Sam korzystałem i dzięki temu żyję.

 • ella

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2013 08:37 ~ella

  Słoh czy możesz przybliżyć namiary na tę klinikę w Pradze? I w ogóle drogę jaką formalnie musiała pokonać znajoma aby wyleczyć się z tej choroby. Szukam pomocy dla mojej mamy. Bardzo proszę o jakieś info... Może na maila secretgate@wp.pl

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 17:09 ~aga

  Witam bardzo prosze o kontakt mailowy:storno@wp.pl kogkolweik kto przeszedl lub zna osoby operowane cyber-nożem w Polsce lub za granicą.Moj tata ma raka płuc i taka operacja może uratować mu życie.Bardzo proszę!

 • Kolberg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2013 09:29 ~Kolberg

  Absurd przepisu o "drugim urządzeniu" polega na tym, ze dotyczy technologii, które były dostępne w 2004 r i nie było wtedy CyberKnife.., w przypadku tego urządzenia to nie ma zupełnie sensu !!! Nikt na całym swiecie nie instaluje 2 CK ponieważ jest to bez sensu. Centrum w Wieliszewie powstalo zgodnie z planem strategicznym o partnerstwie publiczno prywatnym - wlasnie po to żeby inwestycje nie obciazaly wyłącznie Skarbu Panstwa, żeby moc obslugiwac rozne ośrodki onkologiczne - leczenie odbywa się w trybie ambulatoryjnym.
  I ostatnie: protonoterapia nie jest "cudownym urządzeniem do leczenia wszystkiego" ale tak jak CK do jednych przypadkow jest najlepsza a do innych nie znajduje zastosowania

 • Słoh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2013 08:16 ~Słoh

  I co Wam po tym cyber nożu skoro doświadczenie naszych lekarzy jest marne. Ostatnio moja znajoma chorująca na raka płuc z przerzutem do mózgu była dla dla nich przypadkiem nieuleczalnym. W Pradze zrobili jest GammaKnife i usunęli nieoperacyjnie guz mózgu, potem pojechała do Niemiec na CyberKnife płuca. Chemioterapie zaproponował prof z Niemiec ale okazała się ekperymentalna w Polsce więc za pieniądze leczyła się dalej. W końcu w Polsce stwierdzili że skoro przeżyła to wszystko to może rokuje i jej dali. Nie uwierzycie kobieta która miała nie żyć żyje i cieszy się zdrowiem. Nawet usuneli jej resztki zmian i po PET jest bez śladów nowotworu. Pozdrawiam wszystkich leczących się na nowotwory bo nie maja łatwego życia w Polsce.

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2013 06:48 ~wwx

  albo przepisy są dla ludzi albo ludzie dla przepisów - urzędasy wiedzą najlepiej,a czyjeś zdrowie czy życie kogo to jeszcze obchodzi tylko przeszkadza w spokojnym urzędowaniu i wysysa pieniądze które można by przeznaczyć na podwyżki pensji czy premie w NFZ

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »