Informacje

01.11.2011 21:16 na Żydowski 7 tys,, na Ewangelickie 60 tys.

Ćwierć miliona
na renowację Powązek

SERWISY:

Podczas 37. kwesty "Ratujmy zabytki Powązek", która odbywała się od niedzieli do wtorku na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim, zebrano ponad 258 tys. zł - poinformował PAP przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki. To więcej niż w zeszłym roku.

W tym roku kwestowało około 250 artystów scen teatralnych i filmu oraz przedstawicieli środowiska politycznego i działaczy społecznych. Wielu kwestujących, m.in. Maja Komorowska, Alina Janowska, Andrzej Kopiczyński czy Kazimierz Kaczor, angażuje się w doroczną zbiórkę pieniędzy na rzecz ochrony powązkowskich zabytków od kilkudziesięciu lat.

Ratują zabytki

Pieniądze zebrane w czasie kwesty zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych grobowców i kapliczek. Komitet Opieki nad Starymi Powązkami wytypował do renowacji kilkadziesiąt obiektów, jednak ostateczna ich liczba zależeć będzie od wyników kwesty i dotacji z urzędu miasta oraz od darczyńców prywatnych.

W ubiegłorocznej kweście zebrano 243 tys. zł, za nie odnowiono m.in. kaplicę rodziny Znamierowskich oraz nagrobki Marcelego Porowskiego, Zofii Kraszewskiej i Adolfa Erlicza. Jak dotąd udało się przeprowadzić renowację ponad 1000 zabytkowych grobów.

Cmentarz Powązkowski działa od 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Hugona Kołłątaja, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta czy Leopolda Staffa.

Rekordowe kwesty

Kwesta na rzecz renowacji zabytkowych grobowców odbyła się również na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej. Tutaj w zbiórce pieniędzy również pomagali artyści między innymi Gołda Tencer - informuje "Gazeta Stołeczna". W sumie do puszek trafiło około 7 tysięcy złotych.

Na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim zebrano 42,5 tys. zł (w zeszłym roku ok. 40 tys. zł), zaś na Ewangelicko-Reformowanym - prawie 16 tys. zł (w zeszłym roku 13,5 tys. zł) - podaje "Gazeta".

bf/su//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »