Informacje

28.08.2017 06:49 3 WRZEŚNIA

Ćwierć miliona pasażerów bez pociągu.
Rusza remont torów do Grodziska

SERWISY:

Co najmniej rok potężnych utrudnień czeka mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej do Grodziska Mazowieckiego. 3 września tory zostaną zamknięte. Zmiany mogą dotknąć nawet ćwierć miliona pasażerów, którzy będą musieli znaleźć inny sposób na dotarcie do Warszawy.

>>> SPRAWDŹ JAK DOJECHAĆ <<<

Nowy układ torowy, nowa sieć trakcyjna. Do tego nowe perony i przejścia pod oraz nad nimi. Wreszcie detale takie, jak system informacji dla podróżnych. To wszystko ma być wyremontowane w ciągu 12 miesięcy. - Cała linia od stacji Warszawa-Włochy do Grodziska Mazowieckiego będzie w zasadzie nowa - poinformował Daniel Boruchalski, dyrektor projektów PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przy okazji remontu kolej wybuduje też jeden nowy przystanek - w Parzniewie. - Widząc rozrastającą się aglomerację i pojawiające się duże osiedla mieszkaniowe, pojawiła się inicjatywa, żeby wprowadzić nowy przystanek w tym miejscu - dodał Boruchalski.

Większa prędkość, większa przepustowość

Po zakończeniu prac, pociągi będą mogły rozpędzić się tu do 120 km/h. Dziś nie przekraczają 90. Podróż do Grodziska skróci się dzięki temu o kilka minut, ale ważniejsze jest to, że wzrośnie przepustowość linii. - Co za tym idzie, wzrosną możliwości puszczenia większej ilości taboru, co jest szczególnie kluczowe jeśli chodzi o godziny szczytu - podkreśla dyrektor.

Dziś w godzinach szczytu linią kursuje około 50 pociągów w ciągu godziny. O ile wzrośnie ta liczba, na razie nie wiadomo. Wiadomo za to, że już teraz linia ta obsługuje koło 250 000 pasażerów.

Remont obejmie budowę 15 rozjazdów, przebudowę siedmiu mostów i wiaduktów, pięciu przejść podziemnych oraz budowę dwóch nowych, a także budowę tunelu drogowego w Pruszkowie, modernizacje 9 peronów na sześciu stacjach i przystankach. Remontu nie przejdą stacje w Ursusie Niedźwiadku oraz Grodzisku Mazowieckim - obie zostały już wcześniej zmodernizowane.

Prace trwają od maja

Tak naprawdę remont już trwa. Prace rozpoczęły się na początku maja. Były to jednak tylko przygotowania do głównej fazy, która rozpocznie się w niedzielę 3 września. Jak zapewnia Boruchalski, prace mają zakończyć się po 12 miesiącach.

Na początku rozebrane zostaną przejścia podziemne pod torami na wszystkich stacjach i przystankach. Potem zaplanowano demontaż peronów, a na końcu zdejmowane będą stare tory i sieć trakcyjna. Równocześnie prowadzone będą prace przy ułożeniu nowej sieci kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej i energetycznej. Montaż nowych elementów rozpocznie się na przełomie roku.

Szansa na skrócenie

Koszt inwestycji to 285 milionów złotych. Jest częściowo współfinansowana z funduszy europejskich. Realizuje ją konsorcjum firm Intercor oraz Mosty Łódź. Jak informuje "Rynek Kolejowy", firmy zaproponowały skrócenie zamknięcia torów bez zmiany ceny. PKP PLK dopiero analizują tę propozycję, a jej szczegóły nie są znane ze względu na tajemnice handlową.

Kolej od samego początku miała dwa warianty tego remontu. Inna propozycja zakładała, że pociągi jeździłyby po jednym torze między stacją Warszawa-Włochy i Pruszkowem. Dalej na trasie między Pruszkowem i Grodziskiem tory by zamknięto. Przy takim wariancie remont trwałby jednak aż 33 miesiące.

Po konsultacjach zdecydowano o całkowitym zamknięciu torów, za to na krótszy okres.

Komunikacja zastępcza i buspas

Na czas remontu wprowadzono komunikację zastępczą. Zamiast pociągów, pasażerów wozić będą linie ZG, ZB, ZM oraz ZP. Dodatkowo Zarząd Transportu Miejskiego zmieni rozkłady linii autobusowych kursujących do Ursusa i do dzielnicy Włochy.

W ostatnią sobotę otwarto też około 5-kilometrowy buspas w Alejach Jerozolimskich. Będzie on służył autobusom miejskim i komunikacji zastępczej, ale tylko w stronę Warszawy.

Mateusz Dolak (m.dolak@tvn.pl)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • m2m2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 07:04 ~m2m2

  TRZECI TOR
  PKP -> dobudujcie do Pruszkowa.
  wtedy możecie remontować linię średnicową co roku bez zmniejszania ruchu pociągów.

  co rok zamykana jest ta linia -> czy tak będzie po obecnym remoncie ?


 • dfdfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 15:14 ~dfdfa

  Motocyklista~Motocyklista

  Motocykle na buspasy!


  Owszem, ale pod warunkiem jazdy z prędkością dopuszczalnym.
  Przekraczającym prędkość dopuszczalną motocyklistą ucinać ręce.

  Buspasy nie dla motocyklistów.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 10:35 ~Tomek

  Paw33~Paw33

  Rok braku połączenia i 30 km/h szybciej. Watpliwy sens remontu


  Czy drogi miejskie poszerza się żeby zwiększyć ich prędkość? Czy łata się dziury w tym właśnie celu? Przebudowa linii będzie się wiązała z zapewnieniem niezbędnego bezpieczeństwa, być może wymienione zostaną urządzenia sterowania ruchem, co zwiększy przepustowość tej linii. Czy kojarzysz np. z zeszłej zimy, ile razy na tej linii coś się działo? Bo zepsuł się rozjazd albo urządzenia SRK? Chodzi właśnie o niezbędne naprawy.

 • Motocyklista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 08:30 ~Motocyklista

  Motocykle na buspasy!

 • MichalK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 05:59 ~MichalK

  Paw33~Paw33

  Rok braku połączenia i 30 km/h szybciej. Watpliwy sens remontu

  Rok remontu, a później 30 lat spokoju - chyba warto?

 • DAMIAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 18:57 ~DAMIAN

  Nie wyobrażam sobie korków, dlatego tam KM i SKM jeżdżą wszyscy a po modernizacji zyskają ile 8 minut prędzej, warto robić taki zamęt.

 • Molo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 17:53 ~Molo

  Seven taxi do grodziska jeździ za 77 złotych więc jakaś alternatywa jest na to.

 • vlmb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 17:46 vlmb

  Byłoby strasznie głupio gdyby się nagle okazało że ludzie bez pkp zaczną dojeżdżać do pracy szybciej.

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 16:05 ~Irokez


  Kiubiks1988~Kiubiks1988

  50 pociągów tą linią, Linia jest w obie strony, czyli około 25 pociągów w kierunku warszawy, 25 pociągów w kierunku Grodziska. 50 pociągów na godzinę, ciekawe ile by trwał postój na stacjach aby wypuścić i wpuścić pasażerów. Ciekawe czy osoba która wymyśliła super pomysł przebudowy za jednym razem tak długiej linii, sama podróżuje pociągami i dojeżdża do pracy do Warszawy, czy mieszka w Warszawie i podróżuje różnymi innymi dostępnymi w stolicy środkami lokomocji.
  Tomek~Tomek


  Bez względu na długość zamkniętego odcinka - czy to 100 m czy 20 km zamknięty i tak musiałby być cały między Pruszkowem i Grodziskiem. Podjęto wg mnie słuszną decyzję zrobienia całej tej linii, a więc także między Pruszkowem i Włochami, żeby ten horror przeżyć tylko raz za jednym zamachem.


  Drugi. Jakieś pięć lat temu linia również była cała zamknięta przez długi czas. Mniejszych utrudnień, zamknięć itd. nie liczę, bo to bez sensu, za dużo tego.

 • swój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 16:03 ~swój

  majo przeca autostrade :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »