Informacje

09.06.2016 17:42 ujawnili scenariusz działań antyterroru

Ćwiczyli w metrze i wieżowcu.
Cel: odbić zakładników

SERWISY:


Odbicie zakładników z rąk terrorystów po ich ataku w centrum handlowym, wieżowcu oraz metrze – policja ujawniła scenariusz międzynarodowych ćwiczeń, które odbyły się we wtorek w centrum
Warszawy. Były one kolejnym etapem przygotowań do szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.

- Celem przeprowadzonych ćwiczeń policyjnych grup specjalnych było przekonanie się o sprawnej koordynacji międzynarodowych działań w warunkach bojowych, sprawdzenie w praktyce, jak działa przyjęta taktyka i komunikacja pomiędzy oddziałami z różnych krajów - poinformowała Komenda Główna Policji.

W manewrach uczestniczyli antyterroryści jednostek specjalnych zrzeszonych w grupie ATLAS ze Słowacji, Słowenii, Czech, Szwajcarii, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii i Belgii, a także antyterroryści z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji  oraz żołnierze z jednostki GROM. Informowaliśmy o nich czytelników portalu tvnwarszawa.pl o ćwiczeniach w Śródmieściu.

230 funkcjonariuszy w akcji

Jak poinformowała Komenda Główna Policji, w dwóch rozegranych epizodach wzięło udział ponad 230 funkcjonariuszy i 400 pozorantów. Pierwszy zakładał atak terrorystów w centrum handlowym i pobliskim wieżowcu. W zamachu zabito i raniono wiele osób, wzięci zostali zakładnicy.

Zajęty przez terrorystów budynek został otoczony przez funkcjonariuszy. Nad nim cały czas krążyły policyjne śmigłowce. Podjęto negocjacje z napastnikami. Z powodu dużej liczby zakładników i brakiem postępu w mediacjach, sztab operacji rozpoczął przygotowania do siłowego rozwiązania sytuacji kryzysowej - zakładał scenariusz ćwiczeń.

W powietrzu i pod ziemią

Kolejny epizod akcji antyterrorystów odbył się w metrze.  Tam – według scenariusza – terroryści uwięzili dużą liczbę zakładników w wagonach podziemnej kolei. Kilku osobom poprzez numer alarmowy udało się powiadomić służby. Skierowane na miejsce policyjne siły wraz funkcjonariuszami służby ochrony metra rozpoczęły ewakuację wszystkich osób znajdujących się w metrze i w jego pobliżu.

Podobnie jak w poprzednim epizodzie w pierwszej fazie działań funkcjonariuszom udało się uwolnić kilka osób, jednak po jakimś czasie negocjacje utknęły w miejscu. Wówczas zdecydowano o wejściu do metra i uwolnieniu zakładników. Policjanci przystąpili do szturmu, obezwładnili terrorystów i przeprowadzili ewakuację.

Scenariusz zakładał, że podczas działań szturmowych zginęło kilku funkcjonariuszy, a część zakładników i policjantów zostało rannych. Pomocy poszkodowanym udzielał zespół medyczny działający tzw. metodą triage, umożliwiającą ratownikom segregację rannych w zależności od stopnia obrażeń.

PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dsccscsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 12:14 ~dsccscsd

  jakos małe mam przekonanie, ze jakby realnie doszło co do czego to wszystko wygladaloby tak cacy jak na cwiczeniach. Tutaj "przeciwnik" grzeczny i numeru nie wywinie. Prawdziwy terrorysta juz by sie tak nie cackał.

 • zalamana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 11:26 ~zalamana

  i po co to ?!?! tylko czas zabierają. A jak przyjdzie co do czego to mopem i rowerem tak? Po co ich tylu i to za nasze pieniadze!

 • OkI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 09:35 ~OkI

  A na drugiej linii metra nie ma ćwiczeń. Nie widać patroli policjantów. Czyżby nie spodziewali się niczego? Toż to zaproszenie dla potencjalnych terrorystów.

 • CzytamZeZrozumieniem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 08:53 ~CzytamZeZr…

  qodi~qodi

  Wczoraj wieczorem metro kursowało na skróconej trasie Młociny - Politechnika ponoć ze względu na prace konserwacyjne a to były ćwiczenia .Czy raz nie można napisać prawdy?


  Tak, w środę metro kursowało na skróconej trasie, ale gdybyś doczytał dokładnie, to zauważyłbyś, że ćwiczenia odbyły się we wtorek wieczorem...

 • dobra robota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 06:34 ~dobra robota

  misiu~misiu

  ok, ale scenariusze troszkę nieaktualne, w tej chwili terroryści podkładają bomby lub sami się wystrzeliwują w powietrze.
  Zdaje się że ostatnio nie było już ataków z zakładnikami.

  Dla "beżowych" nie ma ustalonych reguł gry. Pamiętasz Paryż w ubiegłym roku - najpierw wzięli zakładników. A co do samych ćwiczeń - lepiej tak, niż "walka mopem" na ulicy. Ale nie ma co porównywać "killerów zza biurek" do chłopaków z AT. Mimo wszystko nie chciałbym się znaleźć w takiej sytuacji.

 • szczwany lis3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 00:58 ~szczwany lis3k

  No spoko ćwiczenia.Ale ostatnio terroryści podkładają pakę albo sami się wysadzają.A gdyby rzeczywiście wzięli zakładników to dyżurny w gacie by narobił ze strachu tak jak ochrona:P

 • Zator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 00:48 ~Zator

  Podwładni Płaszczaka się pobawili w komandosów. Ciekawe co zrobią jak się terrorysta wysadzi albo wpadnie z ak47 i zacznie strzelać i nie weźmie zakładników co ostatnio jest bardziej popularne?

  Nie mam nic przeciwko szkoleniu się policji ale trochę realizmu panowie a nie zabawa w rambo.

 • Kosm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 00:11 ~Kosm

  Jola~Jola

  Wreszcie ktoś dba o bezpieczeństwo Polaków! Poprzednia władza nic nie robiła.

  Ćwiczenia międzynarodowe nadzorowane przez UE: faktycznie, do momentu gdy Tusk został przewodniczącym Rady Europy faktycznie mało tego rodzaju rzeczy się u nas działo XD
  Nie wszystko jest zasługą PAD, nie oszukujmy się.

 • ABCD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 22:42 ~ABCD

  Ustawka, nie chciałbym znaleźć się w takiej sytuacji ale działanie znienacka daje lepszy ogląd zachowania.

 • Laszlo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 22:40 ~Laszlo

  Pablo~Pablo

  Zniszczyli wagon metra.

  Nie zniszczyli, tylko wytłukli szyby z okien. Od zawsze do tych ćwiczeń (było już ich kilka) są brane wagony rosyjskie, gdyż prawdopodobnie nowe okna są do nich najtańsze :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »