Informacje

09.10.2017 12:33 na bielanach

Cukiernia z tradycjami musi się wynieść. Pawilon do rozbiórki

SERWISY:


Mistrz cukiernictwa Włodzimierz Czubak musi zamknąć jeden ze swoich punków na Bielanach.
Miasto zleciło rozbiórkę pawilonu, przekonując, że jest niezgodny z planem zagospodarowania przestrzennego i zasłania widok przed skrzyżowaniem.

Na problem cukierni zwrócił uwagę radny Platformy Obywatelskiej Lech Jaworski. W interpelacji skierowanej do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz stwierdził wprost, że decyzję o rozbiórce budki uznaje za "niezrozumiałą".

Cukiernia z tradycjami

Radny przypomina, że cukiernia ma w stolicy ponad 20-letnią tradycję. "Mistrz cukiernictwa, pan Włodzimierz Czubak przez lata, pro publico bono kształcił kolejne pokolenia warszawskich cukierników, za co został odznaczony Złotym Medalem Zasług dla Rzemiosła" - podkreśla.

Przekonuje też, że wyroby Czubaka są doceniane przez samych warszawiaków, ale nie tylko. O kunszcie jego cukierników miał - według radnego - przekonać się nawet niejeden Prezydent RP i liczne delegacje międzynarodowe. W tym ostatnio sam prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

"Wyroby Czubaka uświetniają również spotkania organizacji charytatywnych i kościelnych. Firmę prowadzi już trzecie pokolenie pokolenie warszawskich cukierników" - stwierdza Jaworski. "Niestety. jej rozwój został zachwiany przez niezrozumiałą decyzję Zarządu Dróg Miejskich" - dodaje z żalem Jaworski.

Decyzja o rozbiórce dotyczy pawilonu znajdującego się u zbiegu Schroegera i alei Zjednoczenia na Bielanach. "To jeden z głównych punktów firmy" - informuje radny. "Pawilon ten nie koliduje z żadną inwestycją miasta ani dzielnicy, jest w dobrym stanie technicznym. W moim subiektywnym odczuciu, nie szpeci otoczenia" - wylicza i apeluje do Hanny Gronkiewicz-Waltz o ponowne przeanalizowanie sprawy.

Niezgodny z planem, koliduje z drzewami

Na zmianę stanowiska miasta jednak się nie zanosi. Jak mówi nam Paweł Olek z Zarządu Dróg Miejskich, za koniecznością rozebrania pawilonu przemawia wiele argumentów.

- Przede wszystkim negatywna opinia wydziału estetyki, ponieważ pawilon jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym przez radnych rok czy dwa lata temu - informuje rzecznik. Jak dodaje, plan wprawdzie dopuszcza w tym miejscu postawienie pawilonu, ale jego maksymalna powierzchnia musi liczyć 12 metrów kwadratowych. - Natomiast pawilon cukierni ma 27 metrów, jest ponad dwukrotnie większy - podkreśla Olek.

Druga sprawa to planowana (w przyszłym roku) modernizacja alei Zjednoczenia. - W jej ramach wymieniana będzie nawierzchnia, ale nie tylko. Zarząd Zieleni będzie tam uzupełniał szpaler drzew, z którymi koliduje pawilon - informuje nasz rozmówca.

Jako kolejny argument wytacza kwestie związane z bezpieczeństwem drogowym. - W przypadku wyjazdu z ulicy Schroegera, pawilon ogranicza nieco widoczność z lewej strony, przez co może stanowić niebezpieczeństwo - zwraca uwagę.

Decyzja jest ostateczna

I ostatnia - ale według urzędnika - najważniejsza sprawa: decyzja jest już prawomocna, bo nikt się od niej nie odwołał.

- Właścicielka lokalu wystąpiła do nas o przedłużenie decyzji na zajęcie pasa drogi w okresie od 1 lipca tego roku do 30 czerwca przyszłego roku. Dostała zgodę tylko na okres od 1 lipca do 31 grudnia tego roku. Natomiast od 1 stycznia już nie. Od naszej decyzji mogła się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego jako drugiej instancji, ale nie zrobiła tego - wyjaśnia Olek.

O sprawie zamknięcia cukierni pisała też "Gazeta Stołeczna". W rozmowie z dziennikiem oburzenia decyzją miasta nie krył sam Włodzimierz Czubak.

- Nie wiem, o co chodzi. Zarząd Dróg Miejskich każe nam rozebrać pawilon do końca roku, strasząc gigantycznymi karami - powiedział. - Od lat mamy stałych klientów. Nic jeszcze im nie mówiliśmy o tej sytuacji. W okolicy nie ma innej cukierni i piekarni. Szukaliśmy jakiegoś lokalu w pobliżu, ale nic nie udało się nam znaleźć - dodał.

Rzecznik ZDM przekonuje, że urzędnicy są otwarci na negocjacje. - Pan Czubak nie zwrócił się do nas z żadnym pismem. Zapraszamy na spotkanie, wspólnie zastanowimy się, jak w zgodzie z przepisami umieścić cukiernię w pasie drogi i w tym rejonie - zapowiada nasz rozmówca.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ryszard

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2017 13:40 ~Ryszard

  Zarząd Zieleni będzie tam uzupełniał szpaler drzew, z którymi koliduje pawilon - informuje nasz rozmówca. - będą miały psy gdzie sikać

 • Marian Paździoch syn Józefa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2017 15:24 ~Marian…


  Marian Paździoch syn Józefa~Marian Paździoch syn Józefa

  W miejscu tej "30 letniej tradycji" to parę lat temu była kwiaciarnia :)
  pacwok~pacwok


  Widać, żeś klasyczny słój. Cukiernia Czubaka zaczęła na Woli (pawilony na rogu Monte Cassino i Batalionu "Parasol"). I na pewno było to w połowie lat 80.

  Ten pawilon to po prostu dodatkowy punkt sprzedaży.

  Ale tu nie o to chodzi gdzie się zaczęła? Gość jęczy jakby w tej budzie od 30 lat prowadził działalność a sprzedaje tam może ze 3 lata. Wiec to nie jest wielki problem przenieść sklep kilka metrów dalej.

 • parkingowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2017 15:03 ~parkingowy

  tam to nie cukiernia zasłania widok, tylko samochody parkujące po obydwu stronach ul. Schroegera, aż do samych pasów. Tylko, że NIGDY nie spotkałem się tam z jakąkolwiek interwencją SM, która jest niemal po sąsiedzku.
  A min. odległość przy parkowaniu przed/za przejściem dla pieszych - to 10 m. (wyjątek - ul. jednokierunkowa, gdzie "za" można parkować od razu - ale to nie ten przypadek).

 • loku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2017 14:59 ~loku

  ten pawilon to wczesne rokokoko

 • mka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2017 13:27 ~mka

  A samolot może nadal stać w centrum miasta?

 • AJak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2017 12:49 ~AJak

  "Wyroby Czubaka uświetniają również spotkania organizacji charytatywnych i kościelnych." no jeśli tak to MUSI zostać, nie?

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2017 12:42 ~iza

  faktycznie, budka jest w złym miejscu

 • matthew007

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2017 12:13 ~matthew007


  Patriota~Patriota

  No to teraz czas na glupi kod zeby sie wyniesli ze swoja brudna przyczepa sprzed kancelarji premiera
  wacek~wacek


  Albo na wariatów z różańcami i kotwicami na ramionach tzw."pseudopatriotów"...A buda słusznie, że znika. adios.

  rozmiar budki był taki sam, google maps 2009-2011

 • Zzdzichu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2017 10:51 ~Zzdzichu

  I nie cukiernia a punkt sprzedaży, których w Warszawie jest kilkaset.

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2017 10:21 ~Krzysiek


  Marian Paździoch syn Józefa~Marian Paździoch syn Józefa

  W miejscu tej "30 letniej tradycji" to parę lat temu była kwiaciarnia :)
  kolorofon~kolorofon

  A jeszcze wcześniej wypożyczalnia kaset video :)


  Ale chyba były to mniejsze obiekty - aktualna cukiernia prawie dochodzi do jezdni i piesi nie bardzo widzą nadjeżdzające od Kasprowicza pojazdy (i vive versa). W sumie wystarczyłoby odsunąć obiekt od skrzyżowania lub przenieść na drugą stronę chodnika.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Przy ulicy Śniegockiej kierowca alfy romeo zaparkował samochód równolegle do jezdni, czyli zgodnie z przepisami. Za drogowy legalizm spotkała go niezasłużona... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »