Informacje

20.09.2015 19:20 integracyjna impreza sportowa "Wskrześmy Skrę"

Crossfit na wózkach, futbol o kulach

SERWISY:


W piłkę nożna zagrali zawodnicy po amputacji kończyn. Inni udowodnili, że szermierkę, taniec towarzyski, a nawet rugby i crossfit można uprawiać na
wózkach inwalidzkich. W weekend na stadionie Skry odbyła się integracyjna impreza sportowa pod hasłem "Wskrześmy SKRĘ". Organizatorzy walczą o obiekt dla niepełnosprawnych sportowców na sportowej mapie Warszawy.

- Chcieliśmy pokazać warszawiakom, że istnieje w tym mieście sport na wózkach, poprzez różne dyscypliny sportu i pokazać, że sport w wykonaniu niepełnosprawnych może być atrakcyjny i widowiskowy - mówi tvnwarszawa.pl Sebastian Luty, założyciel fundacji AVALON – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.

Nie tylko futbol

Pierwsi na stadionie pojawili się piłkarze AMP Futbol Lampart Warszawa. Zawodnicy po amputacjach i o kulach zagrali z drużyną – WKS Gwardia Warszawa. Mecz zakończył się remisem 7:7.

Potem zaprezentowali się Joanna Reda i Paweł Karpiński, mistrzowie świata w stylu standardowym tańca na wózkach oraz wicemistrzowie Europy w stylu latynoamerykańskim. Były tez pokazy szermierki i elementy rugby na wózkach.

- Podczas imprezy pokazaliśmy też crossfit na wózkach, czyli zupełnie nowy rodzaj treningu funkcjonalnego oparty na pracy z własnym ciałem. Tak chcemy pokazać, że te osoby są aktywne, uczestniczące w życiu społecznym i sporcie wyczynowym - podkreśla Tomasz Biduś, trener crossfitu i rugby, założyciel organizacji "Świat na wózkach".

Poza rozgrywkami sportowymi, podczas imprezy w plenerze można było skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą oraz z darmowego masażu, zagrać w boule oraz skorzystać z wózka i spróbować pokonania progu, tarki czy podestu. Jak podkreślali organizatorzy, warto siąść na wózek i spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Przypominają o istnieniu Skry

Ale promocja sportu osób niepełnosprawnych to nie jedyny cel jaki przyświecał weekendowej imprezie.

- Chcemy przypomnieć mieszkańcom Warszawy i jej władzom o istnieniu stadionu RKS Skra, który mógłby stać się idealnym miejscem rozwoju sportu osób niepełnosprawnych. Na razie sytuacja gruntowa jest nieuregulowana, sądzimy się z miastem. Ale mimo ciężkiej sytuacji chcemy się rozwijać i promować sport, przyjąć tu osoby niepełnosprawne, stworzyć dla nich sekcję lekkoatletyczną - zapowiada Krzysztof Kaliszewski, prezes Skry.

- Jesteśmy sportowcami, chcemy trenować i osiągać sukcesy, a to miejsce idealne, żeby stworzyć  i  integracyjne centrum sportu, gdzie tak, jak na zachodzie obok siebie trenować będą pełnosprawni i niepełnosprawni zawodnicy - wyjaśnia Sebastian Luty i apeluje do władz miasta: jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, pozwólcie nam działać.

W marcu jego fundacja chce przygotować na stadionie rajdowy puchar osób niepełnosprawnych. - Chcemy pozwolić niepełnoprawnym kierowcom ścigać się jak w profesjonalnych rajdach. I mamy nadzieję, że do tej pory znajdą się możliwości odrestaurowania tego obiektu - podsumowuje Luty.


Katarzyna Śmierciak, k.smierciak@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • emi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 19:29 ~emi

  Świetna inicjatywa, lata temu bywałam na tym stadionie na zawadach. Serce boli jak się patrzy na niego w tej chwili. Trzymam kciuki za powodzenie całej akcji

 • Tamara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2015 11:23 ~Tamara

  I takie właśnie działania powinno się nagłaśniać

 • Kimi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2015 11:19 ~Kimi

  Naprawdę super inicjatywa. Dobrze, że są takie fundacje jak Avalon :)

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 18:36 ~Marek

  Miasto powinno dać niepełnosprawnym specjalnie miejsce tylko dla nich. Nie zawsze mają możliwość na trenowanie,a to miejsce jest odpowiednie na treningi.

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 12:08 ~Ania

  Jesteście najlepsi. Podziwiam waszą wolę walki. Ludzie niepełnosprawni są bardzo aktywni i powinni mieć miejsce do trenowania.

 • Ilona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 08:29 ~Ilona

  Niepełnosprawni są tak samo aktywni jak i osoby zdrowe. Mają ogromny zapał do działania i się nie poddają.Oby to miejsce jak najdłużej im służyło.

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 18:50 ~Kasia

  Brawo! Takich akcji powinno być więcej.Osoby niepełnosprawne powinny mieć swoje miejsce, gdzie mogą trenować.

 • Marysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 17:11 ~Marysia

  Motywacja i siła walki jaka jest w tych ludziach powinna być przykładem dla nas wszystkich. Niech stadion będzie im służył jak najdłużej.

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 16:32 ~Marcin

  Stadion SKRY to idealne miejsce na treningi. Niech to będzie miejsce gdzie niepełnosprawni spokojnie mogą uprawiać sport i trenować.

 • Lucjan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2015 11:22 ~Lucjan

  Chłopaki jesteście najlepsi! Stadion powinien żyć. W przyszłości mogą to być medaliści, muszą mieć tylko miejsce do trenowania i aktywnego wypoczynku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »