Informacje

19.01.2018 19:00 w związku z reprywatyzacją

Córka byłego ministra sprawiedliwości oskarża Śpiewaka o zniesławienie

SERWISY:


"Mówienie o reprywatyzacji w Warszawie ciągle jest obarczone ryzykiem. Kancelaria adwokacka byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, w imieniu córki Ćwiąkalskiego wytoczyła mi proces karny" - poinformował Jan Śpiewak, przewodniczący organizacji Wolne Miasto Warszawa.


Kancelaria Ćwiąkalskiego reprezentuje córkę byłego ministra Bogumiłę Górnikowską. Wystąpiła ona z prywatnym aktem oskarżenia wobec Śpiewaka, zarzucając mu "wielokrotne, publiczne zniesławienie".

Ponad stuletni spadkobierca

Sprawa ma związek z reprywatyzacją kamienicy przy Joteyki 13 na Ochocie. Budynek przekazano w prywatne ręce w 2011 roku, mimo że - jak twierdzi Śpiewak - jeden ze spadkobierców miałby w dniu zwrotu 118 lat. Jednak nie żył od około 50 lat, co mieli ustalić lokatorzy w śledztwie prowadzonym na własną rękę.

Wskazanym ponad stuletnim spadkobiercą był Aleksander Piekarski. - Jego interesy reprezentował kurator. Nieprzypadkowy, bo była to córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości Platformy Obywatelskiej. Powstaje więc pytanie o czystość intencji - tłumaczył w październiku ubiegłego roku Śpiewak, kiedy to nagłośnił całą sprawę. Mówił też między innymi o podwyżkach czynszów nakładanych na lokatorów i eksmisjach.

"Reprywatyzację unieważnił Naczelny Sąd Administracyjny. Pomimo tego córka ministra sprawiedliwości ściga mnie za przestępstwo zniesławienia na podstawie art. 212 kodeksu karnego. Grozi mi rok więzienia i grzywna" - napisał z kolei w czwartek w mediach społecznościowych, dodając w załączeniu fragment pozwu.O sprawie zwrotu kamienicy przy Joteyki 13 rozmawialiśmy z Bogusławą Górnikowską jesienią. - W momencie, kiedy zostałam powołana kuratorem osoby nieznanej z miejsca pobytu, nie miałam wiedzy o tym, że Aleksander Piekarski nie żyje, ani ile mógłby mieć lat w momencie obejmowania przeze mnie kurateli. Wiedziałam tylko, że były podejmowane starania spadkobierców, żeby ustalić, co się dzieje z tą osobą - tłumaczyła nam.

Podkreśliła też, że poszukiwania spadkobiercy były prowadzone przy pomocy archiwisty. Po dwóch latach od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego (czyli w 2010 roku) miał on ustalić, że Piekarski nie żyje. - Po uzyskaniu tej informacji zostałam przez sąd zwolniona z pełnienia funkcji kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu i w moje miejsce wstąpiła już zupełnie inna osoba, już jako kurator spadku - mówiła.

W piątek potwierdziła wystąpienie z prywatnym aktem oskarżenia wobec Śpiewaka. "Przypominam, iż od samego początku zapowiadałam, iż będę dochodziła ochrony swoich praw. O ewentualnej odpowiedzialności karnej Jana Śpiewaka rozstrzygnie sąd. Do czasu prawomocnego zakończenia procesu nie będę w żaden sposób komentowała tej sprawy" - napisała w odpowiedzi na nasze pytania.

Prokuratura bada sprawę

Reprywatyzacji nieruchomości przygląda się Prokuratura Krajowa. Postępowanie dotyczy możliwego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych z lat 2008-2010 przez działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz spadkobierców nieruchomości, urzędników SKO oraz urzędników dawnego Biura Gospodarki Nieruchomościami.

We wtorek komisja weryfikacyjna zajmowała się sprawą podobną do kamienicy przy Joteyki. Nieruchomość na Pradze Północ - przy Łochowskiej 38 - została zwrócona przez urzędników, mimo że jeden ze spadkobierców nie żył od ponad 40 lat. Gdyby żył, miałby 128 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lachosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2018 09:45 ~lachosz

  z osrodka praca na dychy popytac wkreca w kazdym miescu ciasto jesc

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2018 23:43 ~andrzej

  A ja kibicuję Panu Śpiewakowi. Wielu nie w smak to, że dzięki niemu wyszły przekręty na nieruchomościach. Jakoś wszystkie poprzednie spory o rzekome zniesławienie wygrał, więc coś było na rzeczy. A zapis dotyczący penalizowania zniesławienia powinien raz na zawsze zniknąć z kodeksu karnego. To bat na lokalnych działaczy i dziennikarzy, którzy w starciu z politykami opłacającymi najdroższych adwokatów z publicznej kasy są bez szans.


  BBQ~BBQ

  Gorąco tej pani kibicuję...

 • BBQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 20:25 ~BBQ

  Gorąco tej pani kibicuję...

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 18:37 ~rsz

  ,,niezawisły "to oceni PO swojemu

 • osiłek_porfirion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 12:50 ~osiłek_porfirion

  Specjalna kasta - sędziowska - jest nietykalna i może robić co się im żywnie podoba - co innego zwykły obywatel - w sądzie nie ma racji ...

 • eles

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 12:33 ~eles

  troszeczke po obijac

 • Stronghold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 12:24 ~Stronghold

  Zwrot kamienicy, której właściciel nie żył od 50 lat.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 11:21 ~ech

  Nie wymagaj od analfabety pisania po polsku w sposób elementarnie zrozumiały....

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 09:45 ~marta

  Ciekawa sytuacja : oboje z mocnymi plecami i sąd który ułatwił sprawę prywatyzacji..oceni kolejny sąd...

 • lachosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 09:29 ~lachosz

  z zacisza biora

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »