Informacje

21.11.2012 06:20 zmiany w najbliższch latach

Coraz mniej autobusów.
"W zamian metro i tramwaje"

SERWISY:


W perspektywie 3-5 lat Zarząd Transportu Miejskiego chce zmniejszyć liczbę kursujących po ulicach Warszawy autobusów. Ma też zamiar stawiać na krótsze pojazdy. - Miejsce autobusów zajmą pociągi II linii metra czy tramwaje na Tarchomin - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Leszek Ruta, dyrektor ZTM.

W przyszłym roku kończą się dwie umowy z przewoźnikami, do których należy setka autobusów kursujących po ulicach Warszawy. Chodzi o ITS Michalczewski i Mobilis. Ratusz nie ogłosił nowego przetargu na obsługiwane przez nie linie.

Od przyszłego roku

- Żeby kontrakt na nowe autobusy opłacał się przewoźnikowi, musielibyśmy ogłosić przetarg na minimum osiem lat - tłumaczy Ruta. I dodaje, że tak długa perspektywa nie wchodzi w grę. Dlaczego?

Z analiz ZTM wynika, że w perspektywie 3-5 lat Warszawie potrzebnych będzie mniej autobusów. - Nawet kilkadziesiąt autobusów mniej. Ich liczba będzie się zmniejszała o kilkanaście rocznie - wyjaśnia Ruta.

I podkreśla, że zmieni się też struktura taboru. Na ulice wyjedzie mniej autobusów przegubowych, a więcej 12-metrowych i krótszych. - Zacznie działać centralny odcinek II linii metra, więc wzdłuż niego będzie potrzebnych mniej autobusów. Podobnie będzie, gdy uruchomimy tramwaje na Tarchomin - dodaje.

Ikarusy jednak nie znikną

To nie oznacza jednak, że kolejnych przetargów na usługi przewoźników nie będzie.

- Planujemy ogłosić przetarg na maksymalnie trzy lata, ale będziemy chcieli, żeby przewoźnik oferował na przykład pojazdy używane, lub krótsze, które będą obsługiwały linie podmiejskie, czy linie dowozowe, czyli te typu L. Mamy nadzieję, że znajdą się chętni - dodaje. - Chcemy też sporadycznie wykorzystywać ikarusy. Na przykład podczas godzin szczytu, obsługi koncertów lub innych imprez masowych - dodaje Ruta.

Podwyżka i tak konieczna

Wiadomości o planowanych zmianach zbiegają się w czasie z kolejną już podwyżką cen biletów, którą warszawiacy odczują na początku przyszłego roku. Jak mają się planowane zmiany, do rosnących cen?

- To nie jest tak, że zmniejszamy możliwości przewozowe. Pojawią się wydajniejsze środki, jak tramwaj i metro. Podwyżka wynika z możliwości budżetowych miasta. Po najbliższej podwyżce wpływy z biletów pokryją w 40 proc. koszty komunikacji, a 60 proc. będzie i tak pochodziło z budżetu miasta - podkreśla Ruta.

60 nowych mercedesów

Tymczasem ratusz pochwalił się w poniedziałek nowymi autobusami. Mercedes conecto wyposażony jest w system elektronicznej informacji, monitoring, głosowe zapowiedzi przystanków oraz klimatyzację śródziemnomorską.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 19:38 ~jan

  należy propagować kulturę fizyczną czyli zaniechać budowy metra tramwaje sprzedać do chin autobusy zamienić na ruchome punkty gastronomiczne i biegiem lub truchtem.liczę na kreatywność gw i realizację tegoż pomysłu

 • robot nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 18:59 ~robot nick

  Ruta płacze, że słabe przychody z biletów? Niech oderwie swoich podwładnych od biurek i idą sprawdzać bilety. Zwiększą się wpływy i spadną wydatki na naprawy po wandalach. Korzystam z komunikacji codziennie a kontrolę trafiam najwyżej raz na kwartał! Dlaczego uczciwi mają płacić za złodziei i wandali!!!

 • ulica Płaskowicka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 17:18 ~ulica Płaskowicka

  Dami~Dami

  Jak dojadę na Ursus tramwajem?


  DO URSUSA...

 • Dami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 16:35 ~Dami

  Jak dojadę na Ursus tramwajem?

 • AAABBC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 16:22 ~AAABBC


  anna~anna

  problemy biedoty mnie nie interesują, jeżdzę samochodem.
  ooo andzia~ooo andzia

  Fascynujące , naprawdę ,czekaliśmy na ten wpis. Ale jednak smutne ,bo dla ruchu drogowego było by lepiej jakby baby jeździły komunikacją ,i przestały szarpać nerwy innym użytkownikom .

  Czyli spędzasz życie w pracy i w korkach. Wolę pojechać tramwajem i w 20min być na miejscu niż kisić się w korku przez 2h. A i tak na marginesie - samochód to nie jest już taki luksus jak kiedyś, choć jak widać niektórzy myślą inaczej.

 • AAABBC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 16:15 ~AAABBC

  Jak będzie więcej linii tramwajowych, nie tylko jedna linia metra to wtedy mogą zlikwidować. A może jak w niektórych krajach - pasażerowie będą jeździć na dachach autobusów, tramwajów etc...

 • Słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 16:03 ~Słoik

  qwerty~qwerty

  kiedy wkońcu zaczniecie płacic podatki od wynajmowanych pokoi słoikom?! kiedy w końcu pracodawcyzaczną zatrudniać legalnie pracowników słoików?! kiedy w końcu zaczniecie meldować słoiki którzy od lat wynajmują u was pokoje?!

  Nie każdy nie płaci, właściele mojego mieszkania płacą :) Wszystko full legal.

 • ikarus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 15:58 ~ikarus

  zmniejszyc zlikwidowac ztm

 • dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 13:29 ~dobra rada

  A ja proponuję żeby po tej redukcji autobusów zrobić wszystkim pracownikom ZTM (dyrektorzy, prezesi, managerzy itd)taki test, żeby przez miesiąc musieli przemieszczać się jedynie komunikacją- myślę że pomysł szybciej byłby obalony niż się pojawił

 • nastka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2012 13:21 ~nastka

  Chorzy ludzie zarządzają zarówno tym miastem jak i całym Państwem. Niedojrz,że stoi się w kolosalnych korkach, autobusy i wszelka możliwa komunikacja jest tak przepchana, że są problemy z zamknięciem drzwi to jeszcze redukcja i podwyżka cen biletów- niby jakim prawem? Żeby mieć z czego wypacić nierobom ZTM premie i 13-stki?Pogratulować pomysłu... Chyba ZTM powinien rozważyć zmianę zarządu, na ludzi którzy uczestniczą w tym codziennym harmiderze i mają trochę pojęcia o tym jak to funkcjonuje od strony przeciętnego pasażera.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »