Informacje

06.07.2012 07:24 "Powiadom, nie toleruj"

Codziennie niszczą jeden przystanek

SERWISY:

Ponad 2 mln złotych - tyle kosztowała naprawa zniszczonych w ciągu zeszłego roku przez wandali przystanków, autobusów czy tramwajów. ZTM zachęca do przeciwstawianie się wandalizmowi poprzez informowanie służb.

- Praktycznie jeden przystanek dziennie jest dewastowany - mówi Paweł Olek z ZTM. Jednak to nie jedne obiekty, które są celem wandali.

Chuligani wybijają okna, kradną kasowniki, niszczą fotele w autobusach i tramwajach. Na pojazdach tworzą graffiti. Normą jest wyrywanie słupków, czy rozkładów jazdy. Wybijane są szyby i łamane ławki.

Zniszczenia za dwa miliony

Tylko w 2011 roku ZTM na naprawę wszystkich szkód wyrządzonych przez wandali wydał ponad dwa miliony złotych.

- To kwota, która mogłaby być przeznaczona na zakup autobusów, remont torów tramwajowych lub montaż nowych przystanków - przekonuje Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

W zeszłym roku ZTM podawał, że za zniszczenia wydał 1 mln zł. Skąd ten skok? - Nie wliczono w to kosztów robocizny. Gdy to dodamy wychodzi 2 mln zł - zapewnia Olek i twierdzi, że liczba aktów wandalizmu w stołecznej komunikacji cały czas spada dzięki akcji "Powiadom, nie toleruj". Liczby są jednak wciąż zatrważające. - SKM wydał na naprawy 870 tys., Tramwaje Warszawskie ok. 90 tys., Metro Warszawskie 112 tys., MZA - 254 tys. - wylicza Olek.

"Powiadom, nie toleruj"

Dlatego akcja powraca po raz czwarty. Aby ograniczyć skalę zniszczeń, urzędnicy ruszają z kampanią zachęcającą pasażerów do szybkiego informowania służb. Przypominają, że jeśli widzimy wandali, możemy zadzwonić na numer alarmowy 112, do straży miejskiej na 986, lub wysłać sms do strażników na numer: 723 986 112.

Czwarta edycja akcji "Powiadom, nie toleruj" rozpoczyna się 5 lipca i potrwa do 30 października. Na przystankach i w pojazdach pojawią się promujące ją plakaty.

bf//ec//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ikar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 21:59 ~Ikar

  Do Piotron. Doskonale to opisałeś. Dno kultura w modzie - przykre!

 • Ikar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2012 21:59 ~Ikar

  Do Piotron. Doskonale to opisałeś. Dno kultura w modzie - przykre!

 • Mysza46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2012 10:35 ~Mysza46

  Do asd. Kilka razy czytałam ten fragment Twojego komentarza: "Ja osobiście nie dziwię się, że niszczą przystanki. Skoro muszą jeździć pojazdami nieprzystosowanymi do przewozu normalnych ludzi a tylko kalek i bab z bachorami, których nie stać na samochód.." Czytałam - i nie wierzyłam, że ktokolwiek, a zwłaszcza kobieta!, może pisać coś takiego. I wiesz... po prostu z serca mi Ciebie żal.

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2012 17:53 ~Zenek

  Chciałbym zobaczyć ich polisę ubezpieczeniową

 • piotron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 20:47 ~piotron

  Tak czy inaczej jest u nas całe mnóstwo prymitywów i półmózgów ,takich co to po wypiciu dwóch piw są wielkie gieroje i demolują. Do tego dochodzi jeszcze towarzystwo kolesiów za plecami i .........ktomi comi .....a jaaak....Zachowanie się jak bydło ,jest jak najbardziej w modzie .....Siedzą w grupce dziewczyny z chłopakami na ławce , co drugie słowo to k...lub h.....Ulubiony temat to kto jak się nachlał i co zrobił , kto komu i jak dał w łep , itd . Oczywiście szczytem kultury u takich wyrostków jest plucie przed siebie . Trzeba pluć . Koniecznie ..... jakby ślinotok jakiś mieli (niektórzy niemal charchają siarczyście ) Ale tym damom z którymi siedzą wogóle to nie przeszkadza . Są tak subtelne że móżnaby pewnie przy nich tuż obok załatwić wszystkie swoje potrzeby włącznie ze zwymiotowaniem . To taki najczęstszy obraz naszego młodego społeczeństwa . Podstawą u małolatów jest jedno - pokazać się co to nie ja . Nie wykazać się jakimś poziomem czy klasą . Trzeba być złym i robić coś złego to wtedy jest dobrze . Pewnie niejeden co to przeczyta powie że to zrzędzenie .....To właśnie jest tworzenie naszego otoczenia i robienie podkładu (wzorca) dla następnych pokoleń .

 • pwael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 19:24 ~pwael

  Widze, ze sie sami wandale zbiegli na to forum. Szukaja winnych i robia wymowki, wandalizm jest ZLY.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 19:23 ~piotr

  Fajnie, masz racje. Ale takie posty jak twoje brzmia jak przyzwolenie na wandalizm. ZTM to to my bedziemy niszczyc przystanki. Zastanow sie co robisz czlowieku

  asd~asd

  A kiedy ZTM przestanie wandalizować autobusy? Kto to widział, aby jakimiś śmieciami okna oblepiać?
  Ja osobiście nie dziwię się, że niszczą przystanki. Skoro muszą jeździć pojazdami nieprzystosowanymi do przewozu normalnych ludzi a tylko kalek i bab z bachorami, których nie stać na samochód... Z pozalepianymi szybami i grozącą epidemią klimą zamiast otwartych okien i dachu, to sama czasem mam ochotę z tej frustracji przystanek zdemolować...
 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 18:29 ~asd

  A kiedy ZTM przestanie wandalizować autobusy? Kto to widział, aby jakimiś śmieciami okna oblepiać?
  Ja osobiście nie dziwię się, że niszczą przystanki. Skoro muszą jeździć pojazdami nieprzystosowanymi do przewozu normalnych ludzi a tylko kalek i bab z bachorami, których nie stać na samochód... Z pozalepianymi szybami i grozącą epidemią klimą zamiast otwartych okien i dachu, to sama czasem mam ochotę z tej frustracji przystanek zdemolować...


 • konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 17:35 ~konrad

  chrisbm~chrisbm

  Yep a policja i straz miejsca oczywiscie o niczym cie wiedza.POzdro


  a co mają wiedzeć,ZTM wydał grube milony na prywatną firmę ochroniarską,niech więc pilnują,za to w końcu im płaci

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2012 17:11 ~Kracho

  leonidas~leonidas

  Ciągle zadaję sobie pytanie. Dlaczego w naszym, tak katolickim, kraju tyle zła, brudu, chamswta, i wandalizmu.
  Z racji swojej pracy często bywałem w Pradze czeskiej, jeszcze w czasie komuny i później. Mieszkałem zawsze w hotelu na zupełnym skraju miasta, dojeżdżając codziennie do jego centrum . Byłem zdziwiony czystością, nawet rejonów oddalonych od centrum. Nie widziełem zniszczonych przystanków i wnętrz tramwajów i autobusów. Strasznie to kontrastowało z tym co widać w Warszawie. A Czechy to najbardziej laicki kraj Europy. Widać, że nasza religia nie spełnia zadnej ze swoich głoszonych idei. Przecież chodzenie do kościoła i modlitwa to nie najważniejszy element wiary. Przywiązyjemy wagę, ale tylko pozornie, do krzyża, stawiając go w każdym możliwym miejscu i przez to degradujemy jego istotną rolę. Obwinianie o zło wszystkich ale nie siebie, to podstawowa zasada naszego codziennego zycia. A może tak uderzmy sie we własne piersi i zastanówmy nad własnym codziennym postepowaniem jako pracownika, pracodawcy i obywatela naszego kraju. Na Bogo nie bądźmy tak przerażającymi hipokrytami.
  Myślisz, że dresik w czapeczce z daszkiem jest wierzący lub praktykujący? Tak naprawdę w poziomie religijności bardzo zbliżyliśmy się do Czechów.
  PS. Statystyka ochrzczonych nie jest wyznacznikiem religijności.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »