Informacje

19.05.2016 19:38 Miasto nie zgadza się z decyzją wojewody

Co z bezpłatną sterylizacją? Ratusz szuka możliwości na finansowanie

SERWISY:


Miasto chce zachować program bezpłatnej sterylizacji zwierząt wstrzymany przez wojewodę mazowieckiego. – Sprawdzamy ustawy i regulacje, szukamy innej możliwości prawnej, która umożliwi nam dalszą jego realizację – mówi rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera( PiS) wstrzymał program dotyczący darmowej sterylizacji i kastracji zwierząt. Uznał, że ustawa o ochronie zwierząt dopuszcza finansowanie takich zabiegów przez gminy wyłącznie wobec bezdomnych czworonogów.

Z decyzją Sipiery nie zgadzają się władze Warszawy. Pod koniec kwietnia rada miasta złożyła w tej sprawie skargę do sądu administracyjnego.

Miasto chce zachować program

Oprócz tego, miejscy prawnicy prowadzą analizy dotyczące finansowania zabiegów na podstawie innych regulacji prawnych niż do tej pory. - Szukamy innego sposobu, który umożliwi miastu dalsze finansowanie sterylizacji. Pod tym kątem przeglądamy różne ustawy i regulacje prawne dotyczące ochrony zwierząt – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

- Zależy nam na zachowaniu tego programu, bo przynosi konkretne efekty. Widać to chociażby na przykładzie schroniska "Na Paluchu". Odkąd zaczęliśmy finansować bezpłatne zabiegi, liczba zwierząt, które tam trafiają się zmniejszyła – dodaje.

"Program nie budził kontrowersji"

Przedstawiciele ratusza od początku nie kryli zaskoczenia decyzją wojewody. – Do tej pory program nie budził żadnych kontrowersji – mówił wiceprezydent Michał Olszewski.

Decyzja jest tym bardziej zastanawiająca, że zwierzęta przebywające w schroniskach i tak są obligatoryjne sterylizowane. Program ratusza był realizowany z myślą o właścicielach czworonogów, którzy ze względów finansowych nie mogli sobie pozwolić na taki zabieg. To koszt od 200 do 400 złotych.

"Liczy się legalność"

Stanowisko wojewody jest jasne. – Liczy się legalność, a nie zasadność – mówiła rzeczniczka urzędu wojewódzkiego Anna Szczygieł. "W ustawie brak przepisu regulującego kwestię zasad dofinansowania określonych zabiegów na rzecz właścicieli zwierząt. Zatem z unormowań zawartych w ustawie wynika, że gmina mogła jedynie uregulować wysokość środków finansowych na realizację programu poprzez kastrację bądź sterylizację, ale wyłącznie w odniesieniu do zwierząt bezdomnych, a nie do tych posiadających właścicieli" – przekonywał w uzasadnieniu wojewoda.

- Zakładamy, że jeżeli ustawa nie zakazuje czegoś wprost to jest to dopuszczalne – odpowiadał z kolei Tomasz Demiańczuk z biura prasowego ratusza.

Miasto finansuje zabiegi od 2012 roku. Program cieszył się dużym zainteresowaniem warszawiaków. W ubiegłym roku sterylizacji poddano 661 kotek oraz 543 suki. Kastracje natomiast wykonano u 308 kocurów i 348 psów.

ZOBACZ MATERIAŁ "POLSKA I ŚWIAT" O DECYZJI WOJEWODY:

 

kw/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 20:55 ~asdfg

  I słusznie. Nie ma podatku od psów i kotów to niby z czego ma być finansowana sterylizacja?

  Z podatków także tych osób które zwierząt nie mają. A co to państwo ma obowiązek finansować fanaberie posiadania zwierząt?

  Role państwa to edukacja, leczenie, bezpieczeństwo, ochrona środowiska, a nie finansowanie hobby.

 • Pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2016 00:13 ~Pit

  Wkrótce nawet weterynarza będzie obowiązywała klauzula sumienia. "Dobra zmiana"???!!!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 23:30 ~warszawiak

  Program miał służyć potrzebującym?
  Szczytny cel, ale prawda jest taka ze niejednokrotnie z akcji takiej korzystali zamożni ludzie, których było stać zapłacić komercyjnie za zabieg.
  jestem jak najbardziej za pomocą potrzebującym, ale może trzeba ustalić pewne kryteria kto może korzystać a kto nie. Np ulga na podstawie pit.
  a nie hulaj dusza....

 • Trochę realizmu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 22:18 ~Trochę realizmu

  No może to przesada, aby dopłacać po kilkaset złotych za kota dla prywatnych osób.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »