Informacje

22.04.2015 18:10 metro odpowiednio zabezpieczone

Co wolno w sklepach na stacjach metra?

SERWISY:

Po pożarze w jednym z lokali usługowych na stacji metra Wilanowska urzędnicy tłumaczą: najemców obowiązują restrykcyjne normy, ale awaria zawsze może się zdarzyć.

Poniedziałkowa ewakuacja na stacji Wilanowska związana była z zadymieniem.

- Zapaliła się maszyna do dorabiania kluczy i od niej prawdopodobnie zajęły się przedmioty w punkcie usługowym, zlokalizowanym na antresoli stacji. Było dużo dymu. Czuć było intensywny zapach spalonej gumy i plastiku - opisuje reporter tvnwarszawa.pl, Lech Marcinczak, który był na miejscu.

Metro Warszawskie tłumaczy, że najemców lokali na stacjach podziemnej kolejki obowiązują restrykcyjne normy przeciwpożarowe. Nie kupimy tam materiałów łatwopalnych, np. fajerwerków ani tzw. "twardej gastronomii". Jedzenia nie można gotować na miejscu, tylko podgrzewać.

- Unikamy sprzętów, które mogą powodować zadymienie. Takie zastrzeżenia obowiązują na obu liniach metra. Jednak każdy sprzęt elektryczny może się zepsuć - mówi Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.

10 minut na ewakuację

Tłumaczy, że na stacjach działa rozbudowany system przeciwpożarowy. - Gdy czujniki wykryją dym lub ogień, sygnał kierowany jest jednocześnie do trzech miejsc: do dyżurnego stacji, do dyspozytora ruchu oraz do strażaków. System automatycznie generuje odpowiednie powiadomienia na stacji, jednak zawsze kontroluje to nasz pracownik - podaje  Bartoń.

Taki sygnał może być czasami wygenerowany pomyłkowo, np.: przez duży kurz. - Dlatego ktoś potwierdza, czy alarm faktycznie wymaga interwencji służb - precyzuje rzeczniczka.

Jeśli sytuacja tego wymaga, system automatycznie opuszcza kołowrotki w bramkach, a ruchome schody stają.

Na drugiej linii metra jest podobnie: szklane bramki otworzą się, a schody ruchome skierują tylko ku górze, na powierzchnię wyjadą też windy. Z głośników na stacjach będzie słychać komunikaty nakazujące ewakuację.

- Procedura ewakuacyjna przy pełnym obłożeniu stacji to 10 minut - informuje Bartoń.

Na stacjach i w korytarzach zainstalowane są specjalne zraszacze. - Część z pomieszczeń np.: z zasilaniem wyposażona jest w system gaszenia specjalnym gazem - tłumaczy rzeczniczka metra. Natomiast w pociągach, w miejscach ogólnodostępnych, znajdują się gaśnice.

Co robić podczas zagrożenia w metrze? Są szkolenia dla wolontariuszy.

Na razie nie wiadomo, kiedy pierwsi najemcy wprowadzą się do lokali na II linii metra. - Podpisujemy umowy. Od najemcy teraz zależy, kiedy zacznie działać - mówi Bartoń.

jb/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Damn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2015 13:59 ~Damn

  "Podpisujemy umowy. Od najemcy teraz zależy, kiedy zacznie działać - mówi Bartoń" - bardzo interesujące, gdyż jednocześnie na stronie Metra Warszawskiego do wynajmu oferowane są WYŁĄCZNIE lokale na I linii metra. Oznacza to, że wybrani (znajomi królika???) właśnie poza kolejnością teraz podpisują umowy a reszta przedsiębiorców będzie miała szanse na nieatrakcyjne pozostałości. Sprawa dla CBA.

 • JERZY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2015 11:19 ~JERZY

  DACZEGO GLOŚNO SIE NIE MÓWI NA TEMAT ZAGROZE4NIA W METRZE I LINII? JAK BEDZIE POZAR W TUNELACH TO NIKT SIE NIE URATUJE BO NIE MA WYJSĆ EWAKUACYNYCH

 • ślusarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2015 08:42 ~ślusarz

  Zastanawiam się CO takiego może sie "zapalić" w maszynie do dorabiania kluczy, która jest zrobiona na bazie małej stołowwej szlifierki? Co najwyżej może się usmażyć zamknięte w metalowej obudowie uzwojenie niewielkiego mocą silnika.Ale czy od tego może zapalić się jeszcze "coś tam"?

  Wydaje mi się że ajent punktu zwyczajnie ściemnia, bo boi się że wyjdzie na jaw, że palił w punkcie papierochy a pety wyrzucał do kosza na śmiecie...

 • Pożar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2015 20:17 ~Pożar

  Rafał~Rafał

  Robota w punkcie dorabianie kluczy paliła się w rekach

  A dodatkowo właściciel był mocno napalony.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2015 18:53 ~Rafał

  Robota w punkcie dorabianie kluczy paliła się w rekach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »