Informacje

05.04.2011 06:24 Konsultacje w Śródmieściu

Co wokół nowego muzeum?
Mieszkańcy powalczą o parking

SERWISY:

Multum autokarów, samochodów i gości - takiej wizji Muranowa można się spodziewać po otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Na dwa lata przed inauguracją placówki, do gry o przyszłość skweru przy ul. Anielewicza i pobliskich ulic włączą się mieszkańcy. Pomogą zagospodarować zielony teren, będą mogli powalczyć też o miejsca parkingowe.

Jeszcze w kwietniu spotkania z mieszkańcami, na przełomie maja i czerwca piknik, a w międzyczasie konkurs dla młodych architektów - tak będą przebiegały poszukiwania wizji "Gęsiówki", czyli terenu wokół powstającego muzeum.

Głównym punktem akcji będą konsultacje społeczne, zorganizuje je stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego.

Co z tym skwerem?

Właśnie ta organizacja dostała z fundacji Batorego dofinansowanie na przeprowadzenie konsultacji społecznych. Później zwróciła się do władz Śródmieścia z pytaniem o problemy, które warto omówić z mieszkańcami. - Zaproponowaliśmy temat organizacji przestrzeni wokół muzeum, choć sprawa dotyczy różnych jednostek miejskich, nie tylko urzędu dzielnicy - mówi Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia.

Mieszkańcy Muranowa od dawna zastanawiają się, jak zmieni się "Gęsiówka". To ulubione miejsce na spacery z psami, przesiadywanie na ławkach, latem można zobaczyć tam nawet amatorów opalania.

Wraz z powstaniem muzeum zmieni się charakter skweru. - Ogłosimy konkurs architektoniczny na koncepcję bezpośredniego otoczenia placówki. Chodzi m.in. o zaprojektowanie alejek, zieleni, ustawienia ławek. Ważna jest też kwestia bezpieczeństwa - wyjaśnia Paweł Brylski z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Na razie trwa przygotowywanie regulaminu. - Chcemy jednak, żeby konkurs był zaadresowany do młodych architektów. A prace będzie oceniało profesjonalne jury - mówi Przemysław Sadura ze stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.

Natłok autobusów i samochodów

Wyniki konkursu połączą się z ustaleniami z konsultacji i powstanie jedna wizja, która trafi na ręce miejskich urzędników. Tak samo jak uwagi dotyczące ulic wokół budowanego muzeum. Bo również komunikacji będą dotyczyły konsultacje.

- Wycieczek na pewno będzie bardzo dużo. Chcemy się zastanowić co zrobić, żeby nie wpłynęło to na natężenie ruchu. Żeby na przykład autokary nie korkowały ulicy Anielewicza - mówi Joanna Tokarz ze stowarzyszenia imienia Stanisława Brzozowskiego.

Mieszkańcy zaniepokojeni

Mieszkańcy od dłuższego czasu dopytują się w Zarządzie Terenów Publicznych o przyszłość swoich miejsc parkingowych i organizację ruchu w tym miejscu. Obaw jest sporo - Muzeum Historii Żydów Polskich rocznie ma odwiedzać ponad pół miliona osób. Pod skwerem, tuż obok powstającej placówki był zaplanowany parking podziemny, ale zrezygnowano z niego z powodu braku pieniędzy.

Z pomocą mieszkańcom ma przyjść też strefa płatnego parkowania. Urzędnicy chcą nią objąć właśnie Muranów. - Podczas konsultacji będziemy się starali szukać miejsc, na których autokary mogłyby parkować. Chcemy też pokazać, że warto udostępnić inne możliwości niż przyjazd samochodem – zaznacza Joanna Tokarz.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lewartowskiego77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 10:50 ~lewartowskiego77

  o tym, że ma być permanentny zakaz parkowania wokół muzeum też słyszałem, czy zauważyliście, że na zakazach ("nie dotyczy pojazdów budowy") prywatne auta odholowują w pięć minut, a jak stoi pięć autokarów (czasem potrafią zablokować zamenhofa), to patrole policji i straży miejskiej omijają szerokim łukiem, jeszcze nie widziałem, żeby któryś autokar chociaż pouczenie dostał, to jest skandal !!!

 • ~88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2011 08:40 ~~88

  Niepotrzebnie powycinali tylko drzewa, byłby większy pożytek niż z takiego muzeum

 • r

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 22:06 ~r

  podobne muzea sa juz np w Berlinie
  i Nowym Jorku
  ciekawe czy taz bez parkingow?

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 20:12 ~sebastian

  Wolę parking niż muzeum. A jeśli już muzeum ma być to bez parkingu nie powinno dostać pozwolenia na budowę. Budowa parkingu powinna być niejako wymuszona.

 • rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 18:31 ~rafal

  Skoro izraelskie służby były przeciwko budowie parkingu podziemnego to niech teraz żydki jak przyjadą na wycieczkę parkują sobie autokar pod miastem a pod muzeum przyjeżdżają komunikacją miejską 111 lub 180.

 • ///////sp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 17:43 ~///////sp

  Niewiedziec czemu nie informuje sie mieszkancow o fakcie ze na ulicach dookola muzeum nie bedzie mozna parkowac rowniez z powodow bezpieczenstwa. To juz jest hucpa.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 17:17 ~mieszkaniec

  DEBILE ZGODĘ NA BUDOWĘ DALI... A PARKING POWINIEN BYĆ W JEDNYM PROJEKCIE NIE MAJA KASY TO NIE BUDUJĄ...

 • mieszkanka Muranowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 12:34 ~mieszkanka…

  Z tego co nam radni na sesji Rady Dzielnicy Śródmieście poświęconej sprawom parkingów na Muranowie mówili, to radni nie opiniowali idei tej budowy. Radni powiadomili obecnych na tym posiedzeniu przedstawicieli Wspólnot Mieszkaniowych, że przeciwko budowie parkingu pod muzeum były izraelskie służby bezpieczeństwa..

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 12:11 ~max

  pod tym budynkiem powinien być parking

 • Maw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 10:50 ~Maw

  To nie brak pieniedzy, ale decyzja specjalistow ds. bezpieczenstwa byla przyczyna nizbudowania parkingu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »