Informacje

13.11.2013 19:03 czwarta edycja

Co Ty wiesz o Warszawie?

SERWISY:


Już w czwartek ruszają mistrzostwa varsavianistów-amatorów. Pytania, z którymi będą musieli się zmierzyć wymagają sporej wiedzy, ale też szczególnego zainteresowania stolicą. Dla internautów tvnwarszawa.pl przygotowaliśmy kilka, które pozwolą poczuć smak rywalizacji w Retroringu.

- Retroring to varsavianistyczne mistrzostwa amatorów. Impreza dedykowana osobom, które żywo interesują się Warszawą, ale samo zainteresowanie nie wystarczy. To muszą być pasjonaci, to muszą być osoby, które naprawdę świetnie znają się na mieście – przekonuje varsavianista Piotr Otrębski, współorganizator imprezy.

Pytania na ringu

Mistrzostwa zostaną rozegrane po raz czwarty. Zawodnicy spotkają się w klubokawiarni Retrospekcja przy ul. Bednarskiej 28/30, gdzie zaaranżowany zostanie ring. Odpowiadać będą na pytania serwowane przez Jarosława Zielińskiego, historyka Warszawy, przedstawicieli fundacji Warszawa1939.pl: Krzysztofa Jaszczyńskiego i Ryszarda Mączewskiego, sędziować także będą zwycięzcy pierwszej edycji i zeszłorocznej Jakub Jastrzębski i Mikołaj Węgier, a także Piotr Otrębski.

O tym, jakiego typu pytania będą zadawane uczestnikom może przekonać się już każdy. Wspólnie z organizatorami przygotowaliśmy dla internautów quiz ze zdjęciami.

1) Na zdjęciu zaznaczono wyłaniający się z oddali szczyt jednej z kamienic. Proszę powiedzieć, o jaką kamienicę chodzi?

2) Na tym zdjęciu widzimy słynne targowisko projektu Jakuba Gaya, Gościnny Dwór. Proszę podać inną popularną nazwę tego obiektu.

3) Przy jakiej ulicy wykonano to zdjęcie?

4) W którym roku wykonano to zdjęcie?

5) Widzimy przejazd bramowy kamienicy Mroczkowskiego z ulicy Mokotowskiej. Proszę określić rodzaj bruku, widocznego na zdjęciu.

Zgodnie z obietnicą podajemy poprawne odpowiedzi:

1) Gebethnera i Wolfa
2) Wielopole
3) ulica Królewska
4) 1970
5) bruk drewniany

Retroring rozpocznie się w czwartek 14 listopada. Będzie odbywał się co tydzień o godz. 19.30. Finał zaplanowano na 5 grudnia. Organizatorzy zapraszają również publiczność, która będzie mogła odkrywać Warszawę i dopingować zawodników.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ferek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 22:31 ~ferek

  Przyjechałem na studia do stolicy i ciągle ją poznaje. Zdjęcia świetne, ciekawe. Ostatnio ciągle poznaje kluby w Wawie :) moim ulubionym jest teraz Klubo na Czackiego. Mega wypasione miejsce ze świetnym klimatem, obsługą i muzyką. Tam też można poznać Warszawę i ich mieszkańców. Szczególnie na imprezach tematycznych ;)

 • magim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 14:08 ~magim

  bez wujka Google znałam odpowiedż na 2,3 i 4 (Giełda!) 5 pytanie. Tak poprostu czasem ktoś coś wie, bo się choć troche interesuje :-)

 • prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 09:03 ~prażanin

  Może kolejny artykuł z tego cyklu zostanie rozszerzony i o prawobrzeżną Warszawę.
  Dzięki za świetne fotki. Super jest popatrzeć na miejsca, któymi przechadzali się i przejeżdżali, ojcowie, dziadkowie...

 • vercin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 23:46 ~vercin

  Według słojów na prawym brzegu nie ma Warszawy, co widać po przygotowanym materiale. Praskie zabytki są unikalne i do tego oryginalne w 100%.

 • młodziak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 23:27 ~młodziak

  Gratulacje dla odpowiadających.
  Jestem pełen podziwu dla waszej wiedzy. Ale najbardziej podoba mi się że w komentarzach nie ma jak zwykle stada hejterów. Aż miło czytać.

 • kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 23:02 ~kris

  14:04 ~Jerzy44

  1.Kamienica przy ulicy Nowo-Siennej 9. Róg ulicy Zgoda, widok od strony ulicy Marszałkowskiej w której mieściła się Księgarnia i Skład Nut Muzycznych Gebethnera i Wolffa. Obecnie znajduje się w tym miejscu Pałac Kultury.

  Drobna nieścisłość Jerzy44: to nie po tej stronie Marszałkowskiej, kamienica z księgarnią Gebethnera i Wolffa stała tam, gdzie od dziesięcioleci znajduje się parking za "Juniorem"

  Pozdrawiam

 • Starszy z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 22:31 ~Starszy z Warszawy

  Marcel J~Marcel J

  Jestem Warszawiakiem z dziada pradziada i jestem zakochany w naszym mieście. Ze względu na swój wiek, mam 12lat, nie znam wielu miejsc w Warszawie. Wielki szacunek dla Was za wiedzę. Miło by było uczyć sie od Was ciekawostek o Warszawie.
  Z poważaniem
  Marcel

  Drogi Marcelu, to bardzo piękna miłość, miłość do naszej Warszawy. Ja jestem trochę :) starszy, urodziłem się w czasie wojny, więc nie miałem okazji zobaczyć wielu warszawskich budynków, po których zostało tylko wspomnienie. Na przykład po raz pierwszy usłyszałem niedawno o Pasażu Simonsa. To był dom towarowy koło Arsenału na Długiej. Nie ma po nim żadnego śladu, ale warto wiedzieć, że był. Życzę owocnego zgłębiania tajemnic dawnej Warszawy.

 • Tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 20:10 ~Tutejszy

  Jerzy44~Jerzy44

  1. Kamienica przy ulicy Nowo-Siennej 9. Róg ulicy Zgoda, widok od strony ulicy Marszałkowskiej w której mieściła się Księgarnia i Skład Nut Muzycznych Gebethnera i Wolffa. Obecnie znajduje się w tym miejscu Pałac Kultury.
  2. Gościnny Dwór zwany też bazar Janasza, przy pl. Za Żelazną Bramą, na którym na przełomie wieku XIX i XX powstały hale targowe zwane Mirowskimi.
  3. Zdjęcie wykonano przy ulicy Królewskiej. Na zdjęciu widać Giełdę Warszawską, która 1 września 1877 roku przeniosła się, do własnego gmachu, którym przetrwała do wybuchu II Wojny Światowej. Obok, powstała w latach 1879-80 kamienica dla Kazimierza Granzowa, - właściciela cegielni w Kawęczynie
  4. Zdjęcie wykonano w 1970 r. w którym przesunięto zabytkowy pałac Lubomirskich, położony przy placu Żelaznej Bramy, w związku z budową osiedla mieszkaniowego w okolicy tego placu, w celu architektonicznego zamknięcia tzw. Osi Saskiej będącej historyczną osią urbanistyczną przebiegającą przez Ogród Saski. Budynek pałacu usytuowany był ukośnie do tej "osi" i wymagał obrócenia o kąt 74°, aby zająć położenie prostopadłe w stosunku do tego kierunku.
  5. Drewniana kostka brukowa w przejeździe bramnym kamienicy Rodryga Mroczkowskiego, zwanej też "Krakowiacy i Górale" przy ulicy Mokotowskiej 57

  Moje najwyższe uznanie, twoja wiedza o Warszawie jest imponująca. Sam chciałbym tyle wiedzieć o moim mieście.

 • kristov

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 18:13 kristov

  Retrospekcja to na prawdę zacne miejsce i misja super ale góra na 30 osób klubokawiarnia.

 • Wart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 17:42 ~Wart

  Szacunek dla osób znających odpowiedzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »