Informacje

14.12.2010 19:14 "Warszawa wymaga specjalnego traktowania"

Co szpeci miasto? "Betonowa kostka, wiaty, kosze"

SERWISY:

Wiaty przystankowe różniące się kolorem i kształtem, niemal na każdej ulicy inne ławki, szare, brzydkie kosze na śmieci i wszechobecna kostka brukowa. Co można zrobić żeby elementy małej architektury były spójne i cieszyły oko? O tym dyskutowali architekci i społecznicy w programie "Miejski Reporter".

Większość chodników, niestety także w tych zabytkowych częściach miasta, wyłożona jest szarą kostką brukową. Miejscy urzędnicy pracują nad wprowadzeniem zakazu wykorzystywania betonowej kostki do układania chodników. To z pewnością poprawi wygląd miasta, ale przydałoby się pomyśleć o innych elementach małej architektury.

- Co można zrobić więcej aby miasto było bardziej estetyczne – pytał swoich gości prowadzący "Miejskiego Reportera" Igor Sokołowski.

Planujmy kompleksowo

- Estetyzację miasta trzeba planować kompleksowo, wtedy można bardzo dokładnie zaaranżować przestrzeń - uważa architekt Grzegorz Buczek. - Problemem jest nie tylko betonowa kostka, również kosze na śmieci, wiaty przystankowe i zieleń, która jest w Warszawie bardzo zaniedbana – wylicza Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy.

- Weźmy na przykład remontowaną niedawno ulicę Francuską: wiaty są od innego producenta i ich drewniane wykończenia różnią się od tych jakie zastosowano w siedziskach – dodaje.

Grzegorz Buczek uważa, że w Warszawie projektowanie przestrzeni publicznej jest serią niepowiązanych ze sobą zdarzeń, stąd wszechobecny bałagan. – Przestrzeń to jest taka część miasta, która nie może się opierać na pojedynczych decyzjach urzędniczych. Warszawa jest stolicą i wymaga specjalnego traktowania – uważa Buczek.

Urzędnicy nie rozumieją piękna

Dr Krzysztof Domaradzki, który projektował deptak na Krakowskim Przedmieściu, przyznaje, że wielu urzędników nie ma poczucia piękna i trudno im wytłumaczyć, że jest potrzebne. - Miasto i jego przestrzeń powinna być funkcjonalna i wygodna ale trzeba też pamiętać , że jego architektura to jest też wyraz naszej kultury – zaznacza architekt.

- Urzędnicy często są też skrępowani przepisami. Ustawa o zamówieniach publicznych nic nie mówi o jakości projektu, przetarg wygrywa ta firma, która ma najniższą cenę, tymczasem za efektowność się płaci – podsumowuje dyskusję Domaradzki.

ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Esteta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 09:54 ~Esteta

  Do Niemiec na praktyki ich wywozić i potem zobaczą co u nas budują. Te paskudne chodniki z szarej kostki, albo bordowej. To jest straszne, okropne, szpecące... Tęsknię za ładną stonowaną plytką chodnikową, pasującą do budynków, nadającą europejskiego sznytu polskim miastom.

 • ewe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2010 21:27 ~ewe

  Zgadzam się! Kosze - nie ma tragedii, kostka - spoko, mogło być gorzej... ale najgorsze są REKLAMY wszechobecne stawiane, wklejane w każdy skrawek wolnego miejsca... żeby chociaż była Trzcionka ujednolicona.... albo kolory nie takie krzykliwe.... nie ma lekko, nie ma na to paragrafu... a przecież wystarczy karać tych do których kontakt widnieje na takiej reklamie.....

  A błoto jest boskie :) mięciutkie i przyjemne i tak fajnie chłodzi stopkę :D

 • marko o

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 09:17 ~marko o

  poza wymienionymi w artykule na pewno gmach Telewizji Polskiej zaprojektowany przez pana Bieleckiego. Woronicza/Samochodowa :(

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 08:03 ~marta2

  Menele. Wiecznie pijani , są ponad prawem. Nawet nie chce im się iść po darmowe ubrania żeby nie śmierdzieć. Są wbrew pozorom dość zamożni {zawsze mają pieniądze na alkohol} a jednak nigdy nie ponoszą odpowiedzialności za swoje chamskie zachowania. Władze miasta nie chcą się tym problemem zająć- a wprost przeciwnie monopole na każdym kroku.

 • yhy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 07:54 ~yhy

  jarek k szpeci...

 • Starrski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 07:40 ~Starrski

  wszechobecny brud szpeci.

 • an_dziolek24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 07:13 ~an_dziolek24

  Najgorsze są kolorowe reklamy. I nie tylko te wielkoformatowe, ale ogólnie wygląd sklepów i okolicy. A wylotówki z miasta - O MATKO ŚWIĘTA!!! Od kostki się odczepcie. Mówię to jako inżynier drogowiec. Dobrze ułożona jest trwała i estetyczna. Może należy ją bardziej różnicować kolorystycznie. Miejsca zabytkowe to rzeczywiście kłopot, ale nawierzchnie kamienne są tragiczne. Płyty gładkie koszmarnie śliskie. Kostka brukowa nie nadaje się do chodzenia w normalnym obuwiu. Chodzenie latem po Nowym Świecie czy Kruczej w normalnych damskich pantoflach to udręka odpowiednia dla fakira. I oczywiście okropieństwo - śmieci i psie odchody.

 • B

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2010 23:15 ~B

  szara betonowa kostka jest chyba najlepszą rzeczą która zdarzyła się temu miastu. To miejscy urzędnicy i "architekci" zniszczyli to miasto.... od 20 lat nie można wdrożyć jednego wzoru estetycznego przystanku, ....kolorystyka i kształty miejskiej architektury niespójne, zgodne z chwilową modą która już kilka lat później razi w oczy.

  To miasto tworzone bez planu, na szybko, aby taniej, wyłonione w przetargu .... tak jest od ławeczki po obwodnice.

 • M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2010 22:52 ~M.

  Reklamy wszechobecne zdecydowanie szpecą najbardziej!!!!
  Szpecą też nie kosze na śmieci a raczej ich brak, bo śmieci nie ma gdzie wyrzucić,nie ma gdzie wyrzucić psiej kupy, nie ma gdzie wyrzucić niedopałka papierosa, pół biedy z papierkiem, te chowam do kieszeni i wyrzucam jak się natrafi jakiś kosz.
  Szpecą wiaty przystankowe pamiętające czasy mojego dzieciństwa, a te nowe też zbyt piękne nie są.

 • robertcukierski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2010 22:46 robertcukierski

  Nie ta się ukryć, że od sasa do lasa w tym naszym mieście. Kostka, reklamy czy przystanki szpecą, do tego nie najlepiej utrzymana zieleń, auta poparkowane chaotycznie, nie postuluje likwidacji parkowania, tylko przestrzeni to nie poprawia. I długo by wymieniać.
  Dlatego tak bardzo Krakowskie Przedmieście czy Plac Grzybowski się odcinają od miasta.

  Bo o ile reklamy to spory problem, o tyle kostka bauma to porażka którą można wyeliminować w trymiga montując po prostu choćby płyty 50x50 i nie musi to byc granit.
  Ale w Warszawie niemoc panuje, przystanki, nieżyciowe ale zawsze 5-6lat już czekają, to porażka nie wymagająca komentarza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »