Informacje

14.01.2015 06:27 daty nadal brak

Co się dzieje z II linią metra?
Odbiory, procedury, poprawki...

Od "przedwyborczej" daty otwarcia drugiej linii metra właśnie mija miesiąc. Wbrew obietnicom, nie pojechaliśmy nią po bożonarodzeniowe zakupy. Czy uda się na Wielkanoc?

Przypomnijmy: otwarcie centralnego odcinka drugiej linii metra było osią kampanii wyborczej Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zorganizowano dni otwarte na stacjach, drugą linią metra przejechały się też dwie najważniejsze kobiety w Platformie Obywatelskiej - prezydent stolicy i premier Ewa Kopacz.

Pod koniec listopada, trzy dni przed drugą turą wyborów, Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła w programie Fakty po Faktach, że podziemna kolejka zostanie otwarta przed świętami. - Podjęliśmy odważną decyzję o budowie drugiej linii metra, która wkrótce, 14 grudnia będzie otwarta - powiedziała wówczas prezydent.

Za nami i wybory, i 14 grudnia, a II linię metra wciąż oglądać mogą nieliczni.

"Zdecydowaliśmy się przedłużyć odbiory"

Jak twierdzą dziś urzędnicy, tamta data była tylko... jednym z kilku możliwych terminów. - Pojawiała się, nie przeczę. Jednak pani prezydent powiedziała jednoznacznie, że będziemy wozić pasażerów przed świętami tylko, jeśli metro będzie bezpieczne – tłumaczy dziś Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

I przypomina, że na początku grudnia na stacji Rondo Daszyńskiego doszło do pożaru akumulatorów w systemie zasilania awaryjnego. – To zdarzenie było dla nas tak istotne, że zdecydowaliśmy się przedłużyć procedury odbiorowe - dodaje rzecznik metra.

Nie chce jednak zdradzić, czy wykonawca wymienił wszystkie akumulatory, czy też był to tylko incydent. - Mamy raport wykonawcy na temat przyczyn tego zdarzenia. Wyciągamy wnioski. Strażacy przy odbiorach dokładnie sprawdzają urządzenie po urządzeniu. Naszym zdaniem wykonawca wywiązał się ze swoich zadań - zapewnia Malawko.

Strażacy odebrali już tymczasem stacje Rondo ONZ, Daszyńskiego, Świętokrzyska i Dworzec Wileński. Odbiory zakończyły się też na stacji Nowy Świat - Uniwersytet. - Większość obiektów obejrzała już nie tylko komisja inwestora, ale także służby państwowe. W przyszłym tygodniu strażacy planują ostatnie testy na stacji Stadion Narodowy – zapowiada Malawko.

Wciąż łatają przecieki

Straż pożarna nie kryje, że dopatrzyła się usterek. – Mieliśmy uwagi, ale wszystko było uzupełniane. To normalne, przy tak rozległym obiekcie - zapewnia brygadier Ireneusz Kopczyński, naczelnik wydziału kontrolno-rozpoznawczego w komendzie miejskiej straży pożarnej.

Chodziło między innymi o przesterowanie wentylacji oddymiającej, obszary słyszalności komunikatów na stacji Dworzec Wileński czy sposób działania instalacji tryskaczowej. - Nasze czynności polegają na ocenie zgodności wykonania inwestycji z projektem. Sprawdzamy systemy bezpieczeństwa pożarowego, na przykład dźwiękowy system ostrzegawczy czy ten odpowiedzialny za wentylację. Sprawdzamy też ich współdziałanie – tłumaczy Kopczyński.

Metro kompletuje dokumenty i decyzje oraz przekazuje je do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jednak na stacjach nadal można spotkać pracowników wykonawcy. - Dokonują poprawek wykazanych zarówno podczas odbiorów inwestorskich, jak i tych dokonywanych przez służby. Trwają również prace nad uszczelnieniem niektórych tuneli i stacji, gdzie pojawiły się zacieki - przyznaje rzecznik metra i zapewnia: - W tej chwili na linii nie ma żadnych usterek, które wstrzymywałyby procedury.

Po decyzji... kolejne testy

WINB kontroluje dokumenty projektowe oraz dokumentację sporządzoną przez służby państwowe dokonujące odbiorów. Po sprawdzeniu, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektami oraz działa poprawnie, może wydać pozwolenie na użytkowanie centralnego odcinka drugiej linii metra.

Ale pozytywna decyzja WINB-u nie jest jednoznaczna z natychmiastowym otwarciem metra.

- Po takiej decyzji jeszcze około dwa tygodnie będą trwały jazdy testowe pociągów na odebranej już infrastrukturze– tłumaczy Krzysztof Malawko.

W tym czasie odbywać się będą także finalne szkolenia pracowników metra.

W ewentualnych karach dla wykonawcy za opóźnienia Malawko nie chce na razie mówić. - Na zakończenie inwestycji spotkamy się z wykonawcą, podsumujemy całą budowę i wtedy wrócimy do tego tematu - ucina rzecznik metra.

Wobec tych wszystkich wymogów i dotychczasowych wpadek, pytanie o to, kiedy wreszcie metrem pojadą pasażerowie wywołuje w mieście popłoch. Daty podawać nie chce nikt. Sama Hanna Gronkiewicz-Waltz na początku stycznia zapowiedziała tylko, że drugą linią metra pojedziemy "w pierwszym kwartale".

Rzecznik metra również nie chce zdradzić konkretnego terminu. – Nie określamy tej daty ani w dniach, ani w tygodniach. Otworzymy centralny odcinek, kiedy będziemy pewni, że możemy bezpiecznie wozić pasażerów – podsumowuje Malawko.

ran/jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kacperek007

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 00:15 ~kacperek007  Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o podjęcie interwencji w sprawie jakże dla nas lokatorów budynku przy ul. Zajęczej 11 w Warszawie istotnej.
  Kwestią, która uniemożliwia nam normalną egzystencję w naszych lokalach, jest ruch pociągów Metra Warszawskiego w tunelu znajdujący się centralnie pod zamieszkałym przez nas budynkiem.
  Ruch pociągów powoduje nieustanny, a słyszalny w moim mieszkaniu hałas oraz drżenie ścian i wyposażenia mojego lokalu. Rysy i spękania powstałe w moim lokalu w trakcie wiercenia tunelu Metra Warszawskiego, zdają się powiększać.
  Chciałbym zaznaczyć, że przed rozpoczęciem inwestycji metra zwracałem uwagę na potencjalne zagrożenia i niedogodności jakie mogą wystąpić podczas eksploatacji pociągów. Niestety, moje obawy potwierdziły się.
  W chwili obecnej, dobiegające do mojego mieszkania dźwięki ruchu pociągów, oraz jak wspomniałem wcześniej drżenie mebli w moim mieszkaniu, uniemożliwia mi normalną egzystencję jak również ogranicza moje prawo do odpoczynku.
  Nie muszę dodawać, że jestem osobą czynną zawodowo i mój stan psychofizyczny przekłada się bezpośrednio na moją wydajność w pracy. Tym samym, w przypadku gdy wskutek zmęczenia nie będę w stanie wykonywać zleconych mi czynności, bezspornym jest że zostanę zwolniony z pracy.
  Nie bez znaczenia dla mnie pozostaje również stan zdrowia mój, oraz mojej rodziny. Nie muszę nikomu tłumaczyć, że skrajne wyczerpanie fizyczne i psychiczne jest powodem wielu schorzeń, a w ostateczności zgonu.
  Dlatego też bardzo proszę o pomoc w tej jakże istotnej dla mnie oraz mojej rodziny, a chyba nie pomylę się twierdząc, że również wszystkich mieszkańców, sprawie poprzez zlecenie odpowiednich ekspertyz i zmuszenie Metra Warszawskiego do działań mających na celu eliminację ww. negatywnych zjawisk eksploatacyjnych.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2015 15:48 ~pozdrawiam

  dlaczego to metro będzie takie staroświeckie (ciemnogrodzkie) a nie takie nowoczesne i bjeranckie jak buduje się teraz na świecie np w chinach, korei, emiratach.. ? Tzn dlaczego nie będzie 1) bezzałogowe tylko z motorniczym
  2) nie będzie miało tych bajeranckich szklanych drzwi odsuwanych po zatrzymaniu pociągu w miejscu drzwi wejściowych?
  Po co budujemy przestarzałe metro ?

 • wilk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2015 10:46 ~wilk

  Są przecieki w tunelu. Dlaczego nikt z urzędnków o tym nie informuje? To sprawa bezpieczeństwa.

 • Smutny Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2015 16:05 ~Smutny Warszawiak

  Pewnego razu jadąc SKM-ką do Rembertowa ze Wschodniego usłyszałem rozmowe dwóch młodych ludzi. Jeden z nich opowiadał drugiemu, jaki to jest zadowolony, że na pewno do marca ma robotę. Okazało się, że pracuje przy budowie drugiej linii metra. Tłumaczył, że leje się woda w tunelu i do wiosny zejdzie się z uszczelnieniem. Dwa dni później usłyszałem z ust HGW, że w połowie grudnia pojedziemy tą linią...Pożar akumulatorów, to mydlenie oczu - ciekawe, czy sami go nie wywołali? Kto na nią głosował, się pytam?

 • Wiesiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 21:54 ~Wiesiu

  Hanka na Boga gdzie jest to metho ?

 • Optymiści

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 13:50 ~Optymiści

  MariO~MariO

  Jestem pracownikiem ...
  Jest problem z cieknącym betonem... cały tunel jest uszczelniany przy pomocy żywic poliuretanowych. Zamówili gówniany beton i wyszło gówniano, ale wiem jedno... ja nie będę jeździć pod Wisłą :)

  Będzie o jedno wolne miejsce więcej.

  Dziękujemy.
  Z poważaniem.

  Optymiści

 • ololo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 13:49 ~ololo

  wolność~wolność

  i jak socjaliści się czują? Wygrała wasza HGW, a metra jak nie ma tak nie ma :D a babsko obiecywało, że tak tak, że nic się nie opóźni. Ma wszystkich w głębokim poważaniu. To kobieta bez skrupułów.  Jest metro. Tylko zamknięte.

 • krecik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 00:13 ~krecik

  Otworzą napewno! Do biletu będzie dołączany parasol i kalosze po dotarciu na miejsce w/w przedmioty będą odbierane przez pracownikow . Dodatkowo w składach będą dostępne kamizelki ratunkowe oraz szalupy

 • wolność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 23:16 ~wolność

  i jak socjaliści się czują? Wygrała wasza HGW, a metra jak nie ma tak nie ma :D a babsko obiecywało, że tak tak, że nic się nie opóźni. Ma wszystkich w głębokim poważaniu. To kobieta bez skrupułów.

 • Henio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 21:46 ~Henio

  MariO~MariO

  Jestem pracownikiem ...
  Jest problem z cieknącym betonem... cały tunel jest uszczelniany przy pomocy żywic poliuretanowych. Zamówili gówniany beton i wyszło gówniano, ale wiem jedno... ja nie będę jeździć pod Wisłą :)

  Jesteś pracownikiem warzywniaka chyba , pracowniku jeden.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »