Informacje

09.03.2011 06:40 2 MLN ZŁ NA PROJEKTY SPOŁECZNE

Co Praga będzie miała z Euro? Jak zwykle, prawie nic

SERWISY:

Miała być obwodnica, centrum kongresowe, metro. Już wiadomo, że przed Euro ich nie będzie. Teraz ratusz proponuje projekty społeczne, które za niewiele ponad 2 mln zł mają zaktywizować mieszkańców prawobrzeżnych dzielnic. Czy się uda? - To jednorazowe działania, które na Pradze nic nie zmienią – oceniają eksperci.

Euro 2012 miało dać Pradze solidnego kopa. Kiedy zapadały decyzję o budowie Stadionu Narodowego politycy prześcigali się w hurraoptymistycznych deklaracjach i odważnych wizjach.  

Dziś można już łatwo ocenić: deklaracje był na wyrost, wizje zbyt odważne - na Pradze zmieni się niewiele.

Długo można wyliczać czego w związku z turniejem "jednak nie uda się zrobić". Są na tej liście obiecywana od lat Trasa Tysiąclecia, drugie centrum dzielnicy, które miało powstać na obszarze Portu Praskiego, centrum kongresowe na błoniach Stadionu Narodowego i wiele, wiele innych inwestycji, które zostały wycięte z miejskich planów. Nawet metro nie dojedzie na Pragę przed Euro. Co mieszkańcy dzielnicy dostaną dzięki turniejowi? Kilka projektów społecznych, z których po 2012 roku niewielu zostanie.

Turnieje na podwórku

Ratusz właśnie stara się wygospodarować pieniądze na dziesięć projektów społecznych związanych z Euro 2012. Większość z nich dotyczy właśnie prawobrzeżnych dzielnic.

Znalazły się tu m.in. turniej drużyn podwórkowych, projekt "Moje miasto, moja okolica", który polega na "aktywizacji dzieci i młodzieży z okolic Stadionu Narodowego poprzez szkolenia z historii Pragi i Śródmieścia"(Przeszkolona młodzież mogłaby później pełnić funkcję przewodników dla grup kibiców i turystów). Na liście znalazł się także projekt biura kultury, który ma za zadanie integrować młodzież z warszawskiej Pragi poprzez malowanie murali o tematyce piłkarskiej.

 Na wszystkie projekty w ciągu dwóch lat miasto chce przeznaczyć ponad 2 mln zł, z czego zaledwie połowa dotyczy projektów praskich. – Czy to dużo? Raczej średnio. Ale pieniądze nie są tu podstawowym problemem – oceniają eksperci.

DOKUMENT W LEPSZEJ ROZDZIELCZOŚCI ZNAJDZIESZ TUTAJ

 
Knajpy nie dla prażan
>

– Większość tych projektów to działania jednorazowe, a najbardziej zaniedbane praskie obszary potrzebują konsekwentnej strategii, której miasto nie ma. Poza tym, często adresatami tych działań nie jest młodzież, która ma problemy, a więc nie pomaga rozwiązać patologii. No bo trudno oczekiwać, że dzieciaki, które mają problemy ze zrozumieniem tematu lekcji w szkole będą mogły nagle przyswoić varsavianistyczną wiedzę o dzielnicy i oprowadzać turystów - ocenia Jarosłąw  Adamczuk z praskiego stowarzyszenia Serduszko.

>

– Praga w pewnym sensie stała się modna. Otwierają się kluby i kawiarnie. Ale większość rdzennych mieszkańców z nich nie korzysta. One są dla ludzi z lewego brzegu, którzy tu wpadają, a potem wracają do siebie – dodaje.

"Brudne dziecko dozorcy"

Z taką ocena zgadza się też Janusz Owsiany, wiceprezes Związku Stowarzyszeń Praskich. – Jak miasto chce tu wprowadzić pół miliona kibiców, skoro u nas nie ma żadnej publicznej toalety? Kamienice jeśli się remontuje, to jedynie od frontu. Euro można by wykorzystać do rewitalizacji Pragi, ale ja tych działań nie obserwuję. Wręcz przeciwnie. Z roku na rok dostajemy mniej pieniędzy na projekty dotyczące społecznej rewitalizacji – mówi Owsiany. Zwraca też uwagę na potrzebę działań nie tylko dla młodzieży. – Co z tego, że my spróbujemy rozmawiać z młodymi, jak oni potem wracają do domów, gdzie często matka nie ma pewności, że ojciec doniesie zasiłek do domu. Potrzeba działań właśnie u dorosłych. Potrzeba też inwestycji. Tymczasem Praga od lat traktowana jest jak brudne dziecko dozorcy – denerwuje się.

Jak to robi Londyn

W tym samym roku, kiedy w Polsce i na Ukrainie zmagać się będą najlepsze europejskie drużyny piłkarskie, w Londynie odbędą się letnie igrzyska Olimpijskie. To miasto, do którego lubi się odwoływać prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Gdyby i tym razem chciała brać z niego przykład przygotowania do Euro na Pradze wyglądałyby inaczej.

Władze stolicy Zjednoczonego Królestwa zdecydowały się na organizację Olimpiady w Lower Lee Valley, czyli na obszarze zaniedbanym i odznaczającym się jednym z najwyższych współczynników bezrobocia. Zrobiono to świadomie, właśnie po to, by na trwałe zrewitalizować tą dzielnicę.

Anglicy mieli wydać na ten cel 10 mld funtów. Ostatecznie, kryzys gospodarczy nieco obniżył koszty budowy.

Po zakończeniu Olimpiady część obiektów zostanie przeznaczona na domy mieszkalne, centra rozrywki, sportu oraz edukacji. Natomiast budowany na tę okazję stadion olimpijski po zakończeniu igrzysk zostanie częściowo rozebrany (ilość miejsc zmniejszy się z 80, do 25 tysięcy), by obniżyć koszty jego użytkowania. Lower Lee Valley stanie się integralną, dynamiczną i nowoczesną częścią miasta. Praga zaś wciąż będzie filmowym „rezerwatem", oderwanym od miasta skansenem, gdzie mieszkająca na lewym brzegu młodzież będzie jedynie wpadać na imprezy.

Maciej Czerski


JESZCZE NIE TAK DAWNO PRAGA BYŁA PRZEZ WIELE OSÓB OCENIANA JAKO NAJBARDZIEJ PERSPEKTYWICZNA DZIELNICA WARSZAWY. CZY SĄ JESZCZE TACY, KTÓRZY TAK UWAŻAJĄ?

CZY DZIELNICA MA JESZCZE SZANSĘ ROZKWITNĄĆ? A MOŻE JUŻ ROZKWITA, TYLKO SIĘ TEGO NIE ZAUWAŻA?


JEŚLI MIESZKASZ NA PRADZE, JEŚLI CZĘSTO JĄ ODWIEDZASZ I ZNASZ LEPIEJ NIŻ INNI PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ Z INNYMI WARSZAWIAKAMI - ZALOGUJ SIE W TVNWARSZAWA.PL I NAPISZ ARTYKUŁ NA TEN TEMAT.

 


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krzychp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2012 12:28 ~krzychp

  Dziwię się ludziom z prawej strony Wisły, którzy głosowali na HGW. Dla niej Warszawa kończy się na lewym brzegu. Z każdym kolejnym rokiem dysproporcje pomiędzy lewobrzeżną a prawobrzeżną Warszawą są coraz większe a podatki płacimy wszyscy. Białołęko, Targówku, Prago czas najwyższy rozgonić tych oszustów z Ratusza!

 • mrklopotliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2012 09:31 ~mrklopotliwy

  Przy okazji Euro Praga zyskała ... 14 h dziurę w terenie publicznym. Przed Euro mieliśmy Stadion X-lecia. Co prawda zaniedbany, ale dostępny dla ludzi teren na którym można było kupić praktycznie wszystko. Sam bywałem tam dosyć często. Teraz ... mamy ogrodzony fort zwany Stadionem Narodwowym i pusty zaśmiecony plac wokoło niego, który zapewne przez kolejne dziesięciolecia będzie straszył, póki lewobrzeżna część warszawy nie będzie potrzebować hali, centrum kongresowego, lub po prostu urządzą sobie z Pragi parking bo w centrum zabraknie miejsc.

 • prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 12:02 ~prażanka

  Witam, ja nie głosowałam na Panią HGW bo od razu wiedziałam,że ona ma na uwadze tylko lewą stronę Warszawy. Prawa to skansen i nic się nie zmienia od lat. Ja proponuję, żeby Warszawę podzielić na 2 miasta z dwoma prezydentami, może wtedy ktoś pomyśli i o drugiej tej gorszej stronie. Najgorzej mnie denerwuje to, że ja tyle lat pracuję i płacę podatki na rzecz miasta i gminy, a Praga nic z tego nie ma. Moje pieniądze idą na rozwój lewej strony. Jestem rozgoryczona.

 • bum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 13:37 ~bum

  Przykro jak przez lata niszczeje stara architektura.

 • Prażynka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2011 15:00 ~Prażynka

  Denerwuje mnie to złe myślenie o Pradze, denerwuje mnie, że niszczy się jedyną ocalałą po wojnie historię z jej budynkami, ulicami nawet ludźmi.
  W wielu miastach odbudowuje się stare budynki, trzeba tylko mieć dobrych rządzących a nie niestety wybrany ktoś, kto będzie mniejszym złem. Popatrzcie Wrocław, odbudował się i wyremontował po powodzi przez kilka lat, a u nas nie można tego zrobić przez kilkadziesiąt. Wiem, wiem w PRL-u chcieli zaniedbać Pragę tak, aby sama się posypała. Ale PRL-u nie ma od ponad 20 lat.
  Wkurza mnie, że traktuje się Pragę jak piąte koło u wozu, że jej ludzie są gorszą nacją...Ale tak będzie póki ludzie nie zmienią myślenia, póki Panie prowadzące poranne programy w TVN Warszawa nie będą patrzyły źle na ludzi z Pragi i nie będą wydawały o niej opinii jak o uczniach, którzy źle się zachowują w stosunku do nauczycieli. Prani prowadząca tak bardzo cisnęła Panią Rzecznik Policji z Pragi, aby jej potwierdziła, że to tylko zdarza się na Pradze… No tak, bo przecież na Ursynowie, Mokotowie czy Woli to taka ułożona i kulturalna młodzież. A to właśnie media mają duży wpływ na postrzeganie i opinię publiki.
  Mogę się założyć, że metro u nas będzie się budowało przez kolejne kilka lat i zakończy się przy pomniku, bo przegramy z Bemowem…
  Ale mnie to wkurza…!!!

 • prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 22:45 ~prażanka

  Co to za brednie? Co Kaczyński miał wspólnego z Ząbkowską? O rewitalizację Ząbkowskiej walczył Tondera i on ją rozpoczął. Kto z Pragi to wie

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 19:04 ~sebastian

  Zajmijcie się w końcu prawobrzeżną stroną miasta nie pompujecie ciągle pieniądze w lewobrzeżną. Dość inwestycji na lewobrzeżnej stronie. Teraz 30 laty tylko prawa. Wynagrodzcie te wszystkie lata bez inwestycji i uciążliwe zakłady jak Czajka, Polfa i inne.

 • kapusto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 16:32 ~kapusto

  ilość miejsc zmniejszy się o 25tys a nie do 25 tys. i na tym stadionie prawdopodobnie nową siedzibę ma mieć Tottenham

 • Ksw7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 15:55 ~Ksw7

  Jak zwykle HGW naobiecywała, a teraz ma to gdzieś !

 • cmonq8ma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 15:52 cmonq8ma

  to co politycy zrobili przez ostatnie kadencje to oszustwo...mieliśmy dotację na obwodnicę śródmiejską...i okazuje się że dotacje wkrótce przepadnie bo my nie mamy pieniędzy...

  OSZUŚCI

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »