Informacje

19.10.2010 22:43 Centrum czeka na plan

Co powstanie wokół PKiN-u? Zdecydować mają nowi radni

SERWISY:

Radni Śródmieścia jednogłośnie poparli wizję otoczenia Pałacu Kultury pięcioma wieżowcami. Wątpliwości budziły wprawdzie rozwiązania komunikacyjne, ale powiedzieli zdecydowane "tak". Ostateczna decyzja o zmianie planu zagospodarowania należy do Rady Warszawy. Przedstawiciele PO zapowiadają, że zapadnie dopiero po wyborach.

– Zostało bardzo mało czasu – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy (PO). Stołeczni samorządowcy mają zebrać się po raz ostatni 11 listopada, a w kolejce są również inne sprawy.

"Musimy uruchomić kontakty"

Wszystko wskazuje więc na to, że plan zagospodarowania dla okolic PKiN będzie musiał jeszcze poczekać. – Najprawdopodobniej zajmą się nim nowi radni, na początku przyszłej kadencji – przewiduje Malinowska-Grupińska. To nie zadowala radnych Śródmieścia, którzy w poniedziałek opiniowali plan.

- Musimy uruchomić kontakty, żeby jeszcze w tej kadencji został przyjęty. To byłoby zwieńczenie czteroletniej pracy samorządu – apelował Grzegorz Walkiewicz, radny dzielnicy z SLD. Na uchwaleniu planu zależało w poniedziałek wszystkim samorządowcom ze Śródmieścia. Na sesji zaopiniowali go pozytywnie i do tego jednogłośnie.

Co z parkingami?

Nie oznacza to, że nie mieli wątpliwości. – Gdy zostanie zmniejszona ilość miejsc parkingowych, to gdzie będzie można zostawiać samochody? – pytał Paweł Puławski z PiS. – Co się stanie z wyjściem ze stacji metra Centrum i jak będą przeprowadzane potoki pasażerów? – zastanawiał się Michał Bitner z PO. Na ich wątpliwości odpowiadali przedstawiciele miejskiej pracowni planowania przestrzennego.

- Parkingi podziemne będą pod wszystkimi pięcioma wysokościowcami, które mają zasłonić Pałac Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater. Planowany jest też parking właśnie pod ul. Emilii Plater – wyjaśniał Marek Pietrzak. - Sądzę, że zrekompensują te, które znikną - dodał. Przedstawiciele pracowni zapewniali również, że tzw. "patelnia" przy stacji metra zostanie przykryta świetlikiem – budynkiem, który ma być ozdobą nowej przestrzeni. A przechodnie będą się przemieszczać bulwarami i przeszklonym pasażem, mającymi powstać pomiędzy PKiN a Al. Jerozolimskimi.

Chopin przy pałacu

Plan zakłada również budowę dworca rowerowego przy parku Świętokrzyskim. Jest również miejsce na Muzeum Sztuki Nowoczesnej i bliźniaczy budynek na wschód od PKiN - ten, w którym kiedyś mieli działać handlarze z blaszaka KDT. Przewidziane są także place, m.in. agora miejska przy wejściu do pałacu oraz nowe uliczki łączące Marszałkowską z Emilii Plater.

Radni PO nie rezygnują też z pomysłu zmiany nazwy placu Defilad na Chopina. Taka idea pojawiła się blisko dwa lata temu. Chcą do niej wrócić, ale w zmodyfikowanej formie. – Według planu przy pałacu mają powstać nowe alejki i skwery. Jedno z tych miejsc mogłoby nosić imię Fryderyka Chopina – uważa Ewa Malinowska-Grupińska.

Andrzej Rejnson
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »