Informacje

12.08.2013 19:40 Twierdza Modlin sprzedana

Co powstanie w Twierdzy Modlin? "Lofty, sklepy, biura"

SERWISY:

- To ma być smart city, czyli pracuj, mieszkaj, ucz i baw się - powiedział w TVN CNBS Wiesław Jan Prusiecki, prezes firmy Konkret SA z Poznania, która kupiła Twierdzę Modlin za 18 mln zł.

- Zamierzeń wobec Twierdzy Modlin jest parę. To jest koncepcja smart city: pracuj, mieszkaj, ucz się, rozwijaj i baw się. Chcemy umożliwić ludziom wymianę energii, poglądów, kultury w atmosferze pracy i unikalnego miejsca - mówił Wiesław Jan Prusiecki, prezes firmy Konkret SA z Poznania, która kupiła nieruchomość.

- Ostatni projekt City Park w Poznaniu pokazał, że na 4,5 ha działce można stworzyć wiele funkcji: mieszkalną, usługową i hotelarską. W Modlinie jest zdecydowanie więcej miejsca i myślę, że funkcji będzie więcej - dodała Natalia Kaczmarek, rzeczniczka Konkret SA.

- Czyli będą lofty, galeria handlowa i biura? pytał prezenter TVN CNBC. Rzeczniczka nie zaprzeczyła, i dodała, że firma myśli także bardzo silnie o projektach edukacyjnych. Nie sprecyzowała jednak o jaki dokładnie projekt chodzi.

Zapewniła za to, że wszystkie projekty realizowane na terenie twierdzy mają być "godne historii tego miejsca".

"Cenę definiuje rynek"

Agencja Mienia Wojskowego próbowała sprzedać nieruchomość od 2008 roku. Wtedy cena wywoławcza to było 200 mln zł. Teraz cena wywoławcza wynosiła 35 mln zł. Ostatecznie fortyfikację sprzedano za 35,7 mln zł. Jednak nabywcy przysługuje 50-procentowa bonifikata z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. To oznacza, że ma zapłacić 17,85 mln zł

- Cena to jest najmniejsza sprawa. By ten projekt dźwignąć z miejsca - na początek - potrzeba kwoty na poziomie 250 mln zł. Całość zamknie się w minimum pół miliarda zł – powiedział Prusiecki.

Cenę, za którą została sprzedana Twierdza Modlin, komentował również na antenie TVN CNBC dr. Krzysztof Michalski, prezes Agencji Mienia Wojskowego.

- Ceny definiuje rynek i to jest cena tej nieruchomości w dniu dzisiejszym. Ani za tanio, ani za drogo. To jest taka cena jaką rynek nam dziś zaoferował i my tą cenę przyjęliśmy. My jesteśmy zadowoleni, ja też mam satysfakcję, że uda się zagospodarować obiekt unikalny w skali Europy – mówił Michalski i zapewnił, że funkcje publiczne, które to miejsce będzie spełniało, przyniesie społeczeństwu dużo korzyści. Zapewnił również, że twierdza Modlin zachowa zabytkowy charakter.

- Trzeba z radością stwierdzić, że funkcja koszarowa jednak odchodzi w zapomnienie. Dziś już nie potrzeba nam takiej ilości wojsk, fortec. Potrzeba nam przestrzeni, fajnych miejsc, gdzie można spędzać czas i robić interesy – dodał Michalski i poinformował, że 93 proc. pieniędzy ze sprzedaży zasili fundusz modernizacji sił zbrojnych.

Prezes AMW powiedział także, że na terenie Twierdzy Modlin ma powstać hotel i miasteczko Modlin. - Ale o szczegóły proszę pytać firmę, która kupiła teren - dodał.

58 hektarów z zabytkowymi koszarami

Do wylicytowania była 58-hektrowa działka wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar. Konserwator zabytków dopuścił adaptacje koszar obronnych na cele użytkowe - do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych i turystycznych. Wykluczono jednak przeznaczenie całości koszar tylko na cele mieszkaniowe.

By zachęcić do kupna konserwator wydał też nowe postanowienia. Zalecenia umożliwiają wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów, czy małej architektury oraz niezbędnych nowych dróg. Teren cytadeli powinien jednak pozostać ogólnodostępny, podobnie jak część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.

Konieczne miliony na inwestycję

W ciągu ostatnich pięciu lat, podjęto dziewięć kolejnych prób sprzedaży modlińskich fortyfikacji. Pierwszą w grudniu 2008 roku - wtedy cena wywoławcza wynosiła 220 milionów złotych. Jak zaznaczają przedstawiciele AMW, wyjściowe stawki na licytacjach były przygotowywane na podstawie operatów szacunkowych.

W kwietniu cena wywoławcza została ustalona na 56 mln zł. Inwestorzy podkreślają jednak, że pieniądze, które trzeba będzie w ten obiekt zainwestować są nieporównywalnie większe, niż to, co trzeba wyłożyć na zakup.

ZOBACZ MATERIAŁ TVN24 Z CZERWCA O TWIERDZY MODLIN:

lata//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adam Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 14:48 ~Adam Polak

  Co to za różnica jak się będzie nazywać? Niech ma sobie angielską nazwę, wielkie halo robicie znów z jakiś pseudopatriotycznych pobudek. Chodzi o to, żeby wykorzystać przestrzeń, z której i tak nic by już nie było, żeby działało, przyciągało klientów, a spółka która się zajmuje budową jest polską firmą więc chyba wszystko dobrze?

 • Good luck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2013 20:21 ~Good luck

  Long City w Modlinie? Pół miliarda inwestycji? Ten Pan widział to na żywo czy tylko na zdjeciach ??
  To jakaś kolejna zabawa w Amber Gold?

 • Gienek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2013 15:42 ~Gienek

  Kpina, kpina, jeszcze raz kpina...
  jaki konserwator ?
  kto sprzedał ?
  żenada , co Wy ludzie nie wiecie że żyjemy w kraju gdzie pieniądz sprawuje władze ?

  obiekt ten sprzedał nasz rząd na który sami głosowaliśmy i on te pieniądze wyda na cele jakie będzie uważał(czyli na swoje premie, ewentualne odprawy za przekręty itp)

  a konserwator co ma nie dopuścić, albo klepie glejt albo traci posadę i rodzina leci do Wisły w betonowych butach.
  a jak zechce to wyburzy całość i zapłaci umowną karę i postawi nowiutkie centrum handlowe i osiedle mieszkaniowe i też będzie i nikt mu nic nie zrobi.
  w takim kraju mieszkamy i niestety mozemy sobie tylko popisac posty i ponarzekać ale nic nie zrobimy bo nie mamy milionów na koncie i znajomości.

 • Twierdza Modlin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2013 14:04 ~Twierdza Modlin

  bfdxyhgfhgf~bfdxyhgfhgf

  Ciekawe jak powstaną lofty w ciasnych koszarach twierdzy, z łukowatymi sufitami i maleńkimi oknami. Te pomieszczenia bardziej nadają się na lochy albo więzienie a nie na apartamenty.

  Piredzielisz głupoty jak potłuczony widać że nie byłeś nigdy w modlinie . Pomieszczenia przetrwały już dziesiątki lat bez konserwacji . To czego trzeba się wystrzegać to hejterów takich jak ty

 • podajdalej11

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2013 11:55 ~podajdalej11


  Ja nic z ta sprzedaza nie mialem.
  Ja tylko w wierszu ja reklamowalem
  Janwid.
  -----------
  Nadszedl odpowiedni czas
  by dobrze wspolpracujaca rodzina
  dla bezpieczenstwa dobrze rozumianego
  wykupywala w Twierdzy Modlin mieszkania do zamieszkania.

  Dobrze by bylo, by Ci co sie do katastrofy Smolenskiej przyczynili...
  odwage pokazali i sami sie do Twierdzy Modlin zglaszali.
  -----------
  ...Warta...
  Gdy w Modlinie na
  "Bramie Ostrołęckiej"
  jako dowodca warty stalem
  to warte pod bron poderwalem
  gdy podobne odglosy
  do Smolenskich slyszalem.

  Moze nadeszla pora,
  by Kaprale zmienili
  tych co nie wiedza
  jak dziurki w ksztalcie
  kulki wygladaja
  i jakie sa odglosy
  gdy dookola strzelaja.
  Janwid.
  P.S.
  Gdy dowodca warty takie odglosy jak na filmie Smolenskim zignoruje
  to niech do aresztu wojskowego w Modlinie sie zaraz szykuje.

 • NDM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 22:26 ~NDM

  [/cytat_1627039] Inteligencją to ty też nie grzeszysz. Istnieje miejscowość o nazwie Modlin i graniczy z Twierdzą. Co do tego że jest osiedlem to prawda ale dopiero od paru lat. Wcześniej znajdowala się właśnie w Modlinie skąd jej nazwa.

  [/cytat_1627100]
  Dawna wieś Modlin została wchłonięta przez Nowy Dwór Mazowiecki w 1961 roku i tym samym przestała istnieć. Obecnie teren dawnego Modlina to osiedla Nowego Dworu Maz. - Modlin Stary i Modlin Twierdza na terenie których znajduje się twierdza i lotnisko Modlin.

 • tzsrtytdrufyg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 22:20 ~tzsrtytdrufyg


  tzsrtytdrufyg~tzsrtytdrufyg

  Dzięnnikarskie osły twierdza Modlin nie znajduje się Modlinie bo taka miejscowość nie istnieje tylko w Nowym Dworze Mazowieckim. Twierdza jest osiedlem "Modlin Twierdza".
  Rynio~Rynio
  Inteligencją to ty też nie grzeszysz. Istnieje miejscowość o nazwie Modlin i graniczy z Twierdzą. Co do tego że jest osiedlem to prawda ale dopiero od paru lat. Wcześniej znajdowala się właśnie w Modlinie skąd jej nazwa.


  Hahaha, jeżeli dla Ciebie pół wieku to kilka lat to też nie grzeszysz inteligencją. Dla miasta to bardzo długo. Zresztą ja tu mieszkam od ponad 30 lat więc nie pouczaj mnie.

 • Rynio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 21:54 ~Rynio

  tzsrtytdrufyg~tzsrtytdrufyg

  Dzięnnikarskie osły twierdza Modlin nie znajduje się Modlinie bo taka miejscowość nie istnieje tylko w Nowym Dworze Mazowieckim. Twierdza jest osiedlem "Modlin Twierdza".
  Inteligencją to ty też nie grzeszysz. Istnieje miejscowość o nazwie Modlin i graniczy z Twierdzą. Co do tego że jest osiedlem to prawda ale dopiero od paru lat. Wcześniej znajdowala się właśnie w Modlinie skąd jej nazwa.

 • grsyhdtfyghf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 20:35 ~grsyhdtfyghf

  "Long City Twierdza Modlin" - osmarkałem się jak usłyszałem tę nazwę z ust inwestora. Chyba wymyślił to na poczekaniu, my nowodworzanie nie chcemy takich dwujęzycznych tworów w naszym mieście. Jesteśmy Polakami i nazy mają być polskie. Jak deweloperowi tak zleży na obcobrzmiących nazwach to niech użyje nazwy rosyjskiej - Nowogieorgiewsk. Long City Nowogieorgiewsk - teraz można się posikać.

 • bfdxyhgfhgf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2013 20:28 ~bfdxyhgfhgf

  Ciekawe jak powstaną lofty w ciasnych koszarach twierdzy, z łukowatymi sufitami i maleńkimi oknami. Te pomieszczenia bardziej nadają się na lochy albo więzienie a nie na apartamenty. Konserwator nigdy nie zgodzi się na powiększenie okien bo twierdza straci wtedy swój wygląd.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »