Informacje

09.09.2013 10:15 remont pl. piłsudskiego

Co kryje pl. Piłsudskiego? Pałac, stajnia i pomniki

SERWISY:


Fundamenty pomników, fragmenty Stajni Saskiej i kanał ceglany - to tylko niektóre z reliktów odkopanych podczas wymiany nawierzchni placu Piłsudskiego.


Zaczęło się od zdejmowania płyty i kostek betonowych na placu. Gdy robotnicy dostali się pod ziemię, zaczęły ukazywać się elementy dawnych budynków i fundamenty.

Fundamenty pomników

Archeolodzy, którzy prowadzili nadzór ze strony wykonawcy prac, wykonali dokumentację odkrytych reliktów. – Z informacji uzyskanych od archeologów pracujących na placu wynika, że odkopano: punktowo fragmenty Stajni Saskiej, fundamenty Pałacu Morsztyna, fundamenty Pomnika Lojalistów, Pomnika Poniatowskiego, kanał ceglany biegnący po skosie od reliktów cerkwi w kierunku południowego skrzydła dawnego Pałacu Saskiego – wylicza Julia Matuszewska, rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który nadzoruje prace na placu.

I dodaje, że relikty zakopano i zezwolono na kontynuowanie robót remontowych. - Celem inwestycji jest wymiana nawierzchni na nową na placu Piłsudskiego. Prowadzone na placu prace były pod nadzorem archeologów – wyjaśnia rzeczniczka. - Odkopane fundamenty jak i inne relikty zostały zinwentaryzowane, została wykonana dokumentacja fotograficzna i opisowa a następnie zakopane zgodnie z wytycznymi Stołecznego Konserwatora Zabytków - dodaje.

Remont za 12 mln zł

Teraz robotnicy wykonują tzw. prace stabilizacyjne, czyli układają pierwszą warstwę podbudowy pod nową nawierzchnię płyt granitowych. Umowę na przebudowę Placu Piłsudskiego ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta podpisało konsorcjum Planeta (lider) i Zakład Usług Brukarskich ADROG (partner). Koszt remontu to blisko 12 mln zł.

Wymiana nawierzchni była konieczna, bo w wielu miejscach kostka i płyty były nierówne, w niektórych ich też brakowało. Oprócz wymienionej nawierzchni pojawi się nowe oświetlenie i elementy małej architektury. Kiedy zakończą się prace? - Termin umowny to 31 października. Powinien być zachowany przez wykonawcę robót – zaznacza Matuszewska.

PRACE NA PLACU ROZPOCZĘŁY SIĘ POD KONIEC LIPCA:ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Londyn2013

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2013 19:14 ~Londyn2013

  Należy odbudować wszystkie ważne obiekty dziedzictwa kulturowego Warszawy bez czerpania przy tym z idei nacjonalizmu. Pałac Saski i Bruhla jak i Sobór Aleksandra Newskiego, z przeznaczeniem tych obiektów pod ważne funkcje edukacyjno-symboliczne: Muzeum Martyrologii Narodów Europy a cerkiew pod ekumeniczną Katedrę Wojska Polskiego. Wolno stojącą dzwonnice soboru można wyposażyć w nowoczesny Carillon koncertowy, odgrywający w południe i o godzinie 17. 00 melodię hymnu Europy Odę do radości oraz przystosować dzwonnicę do pełnienia funkcji odpłatnej wieży widokowej. Na dzwonach umieścić ornamentykę i sentencję nawiązujących do preambuły i zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Przywróci to Warszawie wielokulturowe bogactwo krajobrazu miasta w szerokich panoramach. Pełna rekonstrukcja placu Piłsudskiego z 1918 roku ma głęboki sens, jako miejsca historycznie symbolicznego, jako trwałej zachęty w pełnym wykorzystaniu dzisiejszych szans: tworzenia, odbudowywania i modernizowania w oparciu o najwyższe standardy. Kształtowania wolności inspirowanej Kartą Narodów Zjednoczonych i Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Pozytywnego wzajemnego oddziaływania prawa i kultury w narodowej przestrzeni publicznej.

 • Wernyhora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2013 21:47 ~Wernyhora

  To nie o wymiane płyt chodziło, tylko potajemne wybórzenie piwnic i korytarzy po Soborze św Aleksandra Newskiego. Pewnie dalsze beszczeszczenie ruin świątyni same nieszczęścia ściągnie na Warszawiaków. Może zbiorową kare, dopust Boga, jak w 1944 lub w katyniu. Nie zostanie kamień na kamieniu.Odbudowany Pałac Saski będzie przeklęty!

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2013 21:55 ~Warszawiak

  Wszystko już wyburzyli pod placem - słoiki ze SZRM, tunel sprzed 100 lat również juz nie isnieje.

 • Antykatotalib

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2013 10:46 ~Antykatotalib

  A co tam robi ten krzyż watykański?! Ma symbolizować okupację naszego kraju przez agentów i pedofilów kościelnych...! Polska, to dziki, katolicki kraj...!

 • kiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 09:55 ~kiki

  A nie można zrobić jakiegoś chodnika ze szkla pancernego żeby bylo widać te ruiny? Większośc ludzi nawet nie wie, że idąc po Warszawie stapa często po ruinach a nie normalnym gruncie!

  Pokazmy Miasto Ruin a nie je zagrzebujmy!!

 • AdiWawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 22:53 ~AdiWawa

  Też bym chętnie widział odbudowę Pałacu Saskiego. Takie inwestycje na świecie się robi. Ba daleko szukać Wilno, Pałac Władców.

 • Xaveri

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 22:24 ~Xaveri

  Żeby tak kiedyś znalazły się pieniądze na odbudowę Pałacu Saskiego... a może poprosimy Norewgów o pożyczkę (non-profit) ?!

 • Alek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 18:09 ~Alek

  Wam nigdy nie bedzie dobrze. Przyznajcie sie. Na Boga, nie
  oszukujcie sie. Bedzie tak, bedzie zle.
  Bedzie siak tez bedzie zle.
  To jest w waszej krwi, w waszych genach.
  Wy po prostu nie potraficie INACZEJ.
  To jest u was jak potrzeba onanizowania sie. Po prostu silniejsze.

 • Jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 17:46 ~Jam

  "11:20 ~rodowity_w…

  tyle dziur w ulicach a oni wydają tyle kasy na wymianę dobrej nawierzchni... HGW musi odejść!"

  Ty jesteś głupek. Nawierznia była już w opłakanym stanie, w wielu miejscach ruszały się popękane płyty. Wyiwaniaj ze swoją pisowską propagandą.

 • Tobin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 16:36 ~Tobin

  Serio? To jest nowe odkrycie?

  Wow! To wszyscy mają tak słabą pamięć i nie pamiętają już rozkopania obu stron trawników obok Grobu Nieznanego Żołnierza, odkrycie ruin i następnie ich zasypania bodaj 2 lata temu?!

  Sensacja ! A raczej kolejna głupota :]

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »