Informacje

08.01.2019 11:48 jak segregować śmieci?

Co do pojemnika bio, co do śmieci zmieszanych. Ratusz wyjaśnia

SERWISY:


Teoretycznie w Warszawie od 1 stycznia obowiązuje nowy system segregacji odpadów. W praktyce jest inaczej - większość miasta nadal segreguje śmieci po staremu, czyli na trzy frakcje. Nowy system wdrażany jest etapowo. Magistrat podpowiada, jak segregować śmieci.

- W Warszawie jest 110 tysięcy punktów odbioru odpadów. 70 tysięcy to zabudowa jednorodzinna, 40 tysięcy wielorodzinna. W tym pierwszym przypadku nowy system obejmuje już 70 procent punktów. W drugim od 5 do 10 procent - mówi Kamil Dąborowa, rzecznik stołecznego ratusza.

Tam gdzie pojawił się już nowy system, odpady powinny trafić do pięciu pojemników, a nie jak do tej pory, do trzech.

W swoim komunikacie urząd miasta zapewnił, że od grudnia ubiegłego roku operatorzy dostarczają mieszańcom domów jednorodzinnych worki na zbieranie odpadów. Jak poinformowano, do ponad 70 tysięcy punktów odpowiednie worki zostaną dostarczone w przeciągu kilku najbliższych dni. Firmy śmieciowe oklejają też dotychczasowe pojemniki nowymi naklejkami.

Jak dzielić odpady?

Niebieski kubeł przeznaczony jest na papier. Chodzi o czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy.

Z kolei do żółtego pojemnika należy wyrzucać metale oraz tworzywa sztuczne (puste opakowania, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku tak zwane "tetrapaki", zgniecione puszki po napojach i żywności).

Kolejny pojemnik, zielony, przeznaczony jest na szkło - puste opakowania szklane, butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach.

Czwarty kontener z naklejką brązową przeznaczony jest na sekcję bio np.: odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych.

Ratusz podkreśla, że mięso, kości czy tłuszcze zwierzęce należy wyrzucić do czarnego pojemnika przeznaczonego na śmieci zmieszane. Do niego trafić też powinny: mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szkło i lustra, tekstylia.

Zmieszane, choć nie "wszystkie inne"

"Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko to, czego nie udało się rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane lub czego nie można oddać do Punktu Selektywnej Zbierania Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK" - podkreślił magistrat. Do pojemnika nadal nie wyrzucamy więc baterii czy zużytego sprzętu elektronicznego. Kosze na te pierwsze powinny być we wszystkich prowadzących sprzedaż baterii sklepach o powierzchni większej niż 25 mkw. Natomiast elektrośmieci można dostarczyć do jednego z punktów zbiórki organizowanych raz na tydzień w każdej z dzielnic. Na bezpłatny odbiór większego sprzętu z domu można się umówić telefonicznie pod miejskim numerem 22 22 333 00.

Mieszkańcy stolicy powinni również pamiętać, że zgodnie z uchwalonym przez radę miejską regulaminem utrzymania czystości i porządku, na terenie nieruchomości selektywnie należy zbierać również odpady zielone (szara naklejka na pojemniku) oraz odpady wielkogabarytowe.

- Aż 80 procent odbieranych odpadów to odpady zmieszane, dlatego tak ważna jest edukacja. Nasza kampania informacyjna będzie trwała do końca marca. Mam nadzieję, że ułatwi warszawiankom i warszawiakom rozróżnianie frakcji - stwierdza wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Magistrat wyjaśnia, że kampania widoczna jest między innymi w metrze, na przystankach autobusowych, Galerii Multimedialnej na stacji Świętokrzyska, w autobusach, tramwajach i SKM. W Wydziałach Obsługi Mieszkańców są dostępne materiały informacyjne (plakaty i ulotki), w bezpłatnej prasie lokalnej od 10 stycznia do końca marca zostaną opublikowane ulotki informacyjne, które mieszkańcy mogą wyciąć i zachować.

Harmonogramy są dostępne

Urząd przypomniał, że od 28 grudnia na stronach operatorów - MPO, Lekaro, Suez Polska dostępne są nowe harmonogramy odbioru odpadów komunalnych, które uwzględniają wymagania nowego systemu segregacji.

"Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie są wdrażane stopniowo. Część obecnie używanych pojemników ma nowe oznakowanie – naklejki z opisem frakcji znajdującej się na pojemnikach. Dopóki w altanach śmietnikowych są trzy pojemniki, mieszkańcy mogą segregować według dotychczasowego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni" - wyjaśnia magistrat.

Jak na razie, śmieci od warszawiaków odbierane są przez dotychczasowych operatorów, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Suez Polska oraz P.P.H.U. Lekaro Jolanta Zagórska. Taka sytuacja potrwa do czasu rozstrzygnięcia przetargu na odbiór odpadów w stolicy i podpisania umów docelowych.

W ubiegłym tygodniu Olszewski pytany przez dziennikarzy, kiedy można spodziewać się ostatecznego rozstrzygnięcia przetargu przyznał, że ze względu na odwołania firm będzie to mogło trwać nawet kilka miesięcy. Dodał, że podobnie działo się w 2013 roku.

W przetargu wpłynęło dziewięć ofert, a w styczniu odbędzie się aukcja elektroniczna. Wtedy też poznamy ostateczną wartość kontraktów. Umowy wynikające z przetargu będą obowiązywać przez trzy kolejne lata, od chwili rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów.

PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2019 14:16 ~nowa

  W Warszawie ten roczny okres przejściowy zajmie zapewne procedura przetargowa (odwołania firm itp.), więc należy go wykorzystać na edukację i doskonalenie systemu odbioru i sensowne ustalenie opłat.
  Kto szybko daje, ten dwa razy daje.

  Mam nadzieję, że tym razem mój komentarz ukaże się.

 • Xyzan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2019 12:12 ~Xyzan

  Jakie pojemniki na BIO... w domach jednorodzinnych MPO zaproponowało trzymanie odpadków bio w WORKACH! i zamierza odbierać co 2 tygodnie... to jakaś żenada jest

 • issa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2019 02:24 ~issa

  sggw~sggw

  do janek


  Jak taki jestes cwany, to zapytaj sie mądrzejszych z SGGW jak rozkladają sie w czasie takie odpady i ze nie wszystkie mozna wrzucac do kompostownika. Ale widac nie skonczyłes nawet podstawówki i pouczasz innych pachołku z PO.


  pachołku z PISu (od razu sympatyczniej...)to moze rusz swoja mózgownicą (przecież wy wszyscy tacy mądrzy jesteście!!! szczególnie ci/te z blondem na łbie) i policz sobie, czy jednak nie jest taniej (i efektywniej de facto) zatrudnic ludzi do segregowania, oddzielania papierków tłustych od tych mniej tłustych, czy też kości od mięsa albo włoszczyzny od rosołu.

 • masakra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2019 01:20 ~masakra

  czym się różni potłuczone szkło z butelki po napoju (która się tłucze gdy ją wrzucam do pojemnika) z żółtego pojemnika, od potłuczonego szkła, które mam wrzucać do czarnego?? Może od razu wszystko do czarnego?

 • kdvlnr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 22:13 ~kdvlnr

  mbog~mbog

  Sztuczna inteligencja. Samochody autonomiczne. Robotyzacja. Systemy rozpoznawania twarzy. I sześć koszy na śmieci w mojej kuchni.


  Czyli człowiek jednak do czegoś się przyda...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 21:53 ~warszawiak

  Segregować to powinni śmieciarze - ja nie mam zamiaru.

 • stado

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 19:07 ~stado

  No to wyobraźcie sobie staruszków po 70. którzy z gracją zawodników NBA wrzucają odpowiednie resztki do odpowiednich worków. Obawiam sie ze do 25% (co najmniej) populacji to w ogóle nie dotrze. W miescie nie mozna ustalic kto wyrzuca dobrze, a kto źle. Wiec będzie odpowiedzialność zbiorowa - Miasto policzy wszystkim jak za niesegregowane. I o to chodzi, i o to chodzi...

 • mbog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 00:26 ~mbog

  Sztuczna inteligencja. Samochody autonomiczne. Robotyzacja. Systemy rozpoznawania twarzy. I sześć koszy na śmieci w mojej kuchni.

 • Minister

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 21:32 ~Minister

  Nowelizacja rozporządzenia, która przesuwa termin wdrożenia nowego systemu segregacji na 1 stycznia 2020 r. ma pomóc tym samorządom, które jeszcze nie wprowadziły systemu selektywnej zbiórki odpadów, tak aby proces ten nie powodował wzrostu kosztów dla mieszkańców. Nowelizacja nie dotyczy więc samej Warszawy, której władze twierdzą, że od 1 stycznia br. działają już według nowego systemu.

 • qaqqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 21:05 ~qaqqq

  Poproszę dodatkowe pomieszczenie na kosze do segregacji odpadów - w mojej kuchni więcej się już nie zmieści!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »