Informacje

29.05.2013 07:42 dyskusja o przebudowie ulicy

Co dalej ze Świętokrzyską? "Ratusz chowa głowę w piasek"

SERWISY:


Eksperci z Forum Rozwoju Warszawy niepokoją się o przyszłość ulicy Świętokrzyskiej. - Wydaje się, że władze chowają głowę w piasek. Nie mówią i nie pokazują tego, co planują i jakie mają oczekiwania, co do kształtu tej przestrzeni - mówią. I zarzucają urzędnikom, że nie przeprowadzono rzeczywistych konsultacji społecznych.

Koncepcja przebudowy Świętokrzyskiej, którą za pośrednictwem tvnwarszawa.pl warszawiacy mogą oglądać od pół roku, jest na razie główną wizją przyszłości ulicy, która ma się zmienić po zakończeniu budowy centralnego odcinka II linii metra.

- Problemem podstawowym jest to, że nie wiadomo, jak będzie wyglądał ostateczny projekt zagospodarowania ulicy. Czas ucieka, budowa metra, co prawda opóźnia się, ale finalny moment oddania do użytku jest znany. Wydaje się, że zostaje coraz mniej czasu na to, żeby przygotować projekt, który rzeczywiście będzie odzwierciedlał oczekiwania i aspiracje miasta – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Patryk Zaremba ze stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy, które skupia m.in. architektów i planistów.

"Koncepcja jest dobra"

Przypomnijmy: według założeń koncepcji przygotowanej przez pracownie Pleneria i RS po przebudowie Świętokrzyskiej jezdnia ma być zwężana stopniowo na poszczególnych odcinkach ulicy. Po dwa pasy ruchu w każdym kierunku mają być pomiędzy rondem ONZ a Marszałkowską, a pomiędzy Marszałkowską a Nowym Światem po jednym pasie.

Dodatkowe przejścia dla pieszych i uporządkowane parkowanie to kolejne pomysły. Na chodnikach miałyby pojawić się ławki i miejsce na wystawy, a wzdłuż ulicy szpalery drzew. Będzie miejsce na kawiarnie, ogródki czy restauracje, a także na przykład punkty wystawiennicze książek, zorganizowane przez pobliskie księgarnie.

- Koncepcja jest dobra, ale jej wadą jest to, że nie została skonsultowana z mieszkańcami. Odbyły się tylko i wyłącznie różnego rodzaju rozmowy, nawet w gremiach publicznych, chociażby poprzez prasę i telewizję mówiące o tym, jakie są oczekiwania, ale nie było prawdziwych konsultacji – przekonuje Zaremba.

Mniej samochodów

Jego zdaniem miejsc parkingowych powinno być mniej, nie ma sensu też zwiększać ilości pasów. – Świętokrzyska jest drogą dojazdową do mostu Świętokrzyskiego, ale jest też ograniczona kształtem Tamki – zaznacza Zaremba.

Przekonuje też, że liczba miejsc parkingowych wzdłuż ulicy powinna się zmniejszyć. - Wiem, że oczekiwanie mieszkańców jest takie, żeby pod domem było bezpłatne miejsce postojowe, ale grunt w Śródmieściu jest bardzo drogi – mówi członek FRW.


Zarzuca też władzom Warszawy, że nie mówią szerzej o swoich planach, ani ich nie pokazują. - Powinny przygotować projekt, zrobić też jakiś wywiad, co do oczekiwań, ale nie tylko mieszkańców okolicznych budynków – podkreśla Zaremba.

"Projekt w ciągu kilku miesięcy"

Ratusz do zarzutów odnosi się krótko. Urzędnicy informują, że czas na przygotowanie projektu jeszcze jest. - Projekt ma być gotowy w ciągu kilku miesięcy, a później będą prowadzone prace. W jego ramach chcemy realizować koncepcję uspokojenia ruchu w centrum - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Jak już podawaliśmy, władze miasta zapowiedziały, że ostateczny projekt ma być jak najbardziej zbliżony do koncepcji przygotowanej przez Plenerię i RS. Na razie urzędnicy szczegółów nie zdradzają. W grudniu ubiegłego roku twierdzili, że nowa ulica mogłaby być gotowa na przełomie lat 2014-15. Termin jednak się przesunie w czasie, bo później zakończy się także budowa centralnego odcinka II linii metra.

ZOBACZ KONCEPCJĘ PRZEBUDOWY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ:ran//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2013 11:00 ~ooo


  bitbit~bitbit

  Zaprosze swoja dziewczyne do restauracji, ona ubierze sie w piekna wieczorowa suknie i dojedziemy tam rowerem, bo samochodem nie bedzie gdzie zaparkowac.
  AdamF~AdamF


  No fakt. wiec po co drogi rowerowe jeśli transport w nieście załatwią taksówki?
  I po to wymyślono taksówki... :)

 • AdamF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2013 09:55 ~AdamF

  bitbit~bitbit

  Zaprosze swoja dziewczyne do restauracji, ona ubierze sie w piekna wieczorowa suknie i dojedziemy tam rowerem, bo samochodem nie bedzie gdzie zaparkowac.


  I po to wymyślono taksówki... :)

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2013 09:27 ~Ola

  mmm~mmm

  Zrozumcie ludzie jedno.
  Zakup samochodu nie oznacza automatycznego zakupu miejsca pod parkowanie. Przestrzeń kosztuje.
  Nie stać was na miejsce, to nie stać was na samochód.


  I dla tego z tej cennej przestrzeni, mamy wygonić samochody i autobusy? A przeznaczyć ją dla rowerów, by przez 6 zimowych miesięcy stała pusta i nikomu nie służyła generując jedynie koszty???

 • bitbit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2013 05:51 ~bitbit

  Zaprosze swoja dziewczyne do restauracji, ona ubierze sie w piekna wieczorowa suknie i dojedziemy tam rowerem, bo samochodem nie bedzie gdzie zaparkowac.

 • syrenka warszawska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 23:32 ~syrenka warszawska

  Czy ratusz mógłby głowy z piasku nie wyciągać?

 • człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 23:19 ~człowiek


  Zla~Zla

  Na calym swiecie poszerza sie ulice a w Polsce zweaz i zabiera miejsca parkingowe nie budujac parkingow. Chore...
  Urbanista~Urbanista


  Chyba w Chinach się poszerza. W Europie i innych cywilizowanych krajach w centrach miast tworzy się przestrzeń przyjazną pieszym i zachęcającą do spędzania czasu w mieście a nie samochodzie.


  Fakt, miasta powinny być dla ludzi a nie dla pojazdów! Samochody i rowery won z miasta!

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 23:16 ~Andrzej

  mmm~mmm

  Zrozumcie ludzie jedno.
  Zakup samochodu nie oznacza automatycznego zakupu miejsca pod parkowanie. Przestrzeń kosztuje.
  Nie stać was na miejsce, to nie stać was na samochód.


  rower, wprawdzie mniej, lecz również zabierają cenną przestrzeń. Rowerzyści też powinni być włączeni w system parkometrów w centrum!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 21:49 ~Nick


  urzędas~urzędas

  Ulice Świętokrzyską mależy zamknąć na stałe dla samochodów ,rowerów i pieszych,taka jest moja koncepcja.
  loveme~loveme


  zamurować !!!


  I zakneblować! A mieszkańców na Marsa wystrzelić, niech tam sobie żyją. Zostaną durne urzędasy i bufetowa.

 • lolz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 21:30 ~lolz

  mmm~mmm

  Zrozumcie ludzie jedno.
  Zakup samochodu nie oznacza automatycznego zakupu miejsca pod parkowanie. Przestrzeń kosztuje.
  Nie stać was na miejsce, to nie stać was na samochód.

  senk w tym, że chciał bym płacić, ale nawet nie ma tego miejsca...

 • TP55

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2013 20:51 ~TP55

  Dlaczego rezygnujemy z połączenia centrum W-wy z centrum Pragi . Zbudowano most /świętokrzyski/,który miał to na celu. Następca Piskorskiego wstrzymał budowę estakady do ulicy Bartoszewicza i rozbudował szpital dziecięcy uniemożliwiając lub utrudnienie ewentualne próby dokończenia koncepcji. Czy stać nas na utratę tego połączenia w przyszłości, przez dodatkowo zablokowanie jej przez ostro zwężoną Świętokrzyską . Czy szpital dziecięcy musi stać w centrum w smogu - na Trakcie Królewskim-, czy rezygnując z wykorzystania tego mostu mamy kasę na kolejny most których to mamy jak na lekarstwo/Paryż,Londyn,Praga-czeska/ . Deptak ,świetnie ale tam są biura i urzędy, sądy;gdzie jeśli nie wybudowano przez 25 lat parkingu na pl. Powstańców W-wy , interesanci postawią swoje samochody. W tym rejonie miasta naprawdę tętni życie ale co tam zróbmy deptak będzie ładnie i ekologicznie. Ludzie w mieście nie ma kasy a budujemy piękny ozdobny płot wokół parku za pałacem Krasińskich . A może tak skończmy rozsądnie jedną koncepcje nie udowadniajmy na siłę że jest kiepska tylko dlatego że to pomysł naszego poprzednika bo potem ktoś nie skończy naszej koncepcji , ale właściwie co to kogo obchodzi .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »