Informacje

03.10.2012 13:03 ankieta na jesieni

Co dalej z pomnikiem "czterech śpiących"? Będzie ankieta

SERWISY:

W przeprowadzonym jesienią badaniu, tzw. barometrze warszawskim, mają się pojawić pytania odnośnie przyszłości pomnika "czterech śpiących" - informuje "Życie Warszawy".

Zostawić na Pradze czy przenieść w inne miejsce, na przykład na cmentarz żołnierzy radzieckich przy Żwirki i Wigury lub do Muzeum Komunizmu w Kozłówce? Ratusz postanowił spytać mieszkańców w sprawie kontrowersyjnego pomnika.

Nie chcą powrotu pomnika

Monument na razie jest w pracowni konserwatorskiej. Został zdemontowany na czas budowy II linii metra. Ratusz chciał, aby po wybudowaniu podziemnej kolejki pomnik został ustawiony kilkaset metrów od starej lokalizacji. Okoliczni mieszkańcy sprzeciwiali się tym planom.

"To jak pytanie, czy zabić teściową"

- Takie badania to dla Hanny Gronkiewicz-Waltz tylko podkładka, by pomnik wrócił. To kwestia etyczno-moralna, jakby zapytać, czy można zabić niedobrą teściową - komentuje z rozmowie z "ŻW" szef klubu PiS w Radzie Warszawy, Maciej Wąsik.

Pomnik Braterstwa Broni, został odsłonięty w 1945 roku. Jak podaje "ŻW", na podstawie umowy z 1994 r. decyzje w sprawie monumentu powinny być konsultowane z Rosją.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2013 00:03 ~Prażanin

  Szkoda ,że nie możemy się spytać o zdanie naszych rodaków bestialsko wymordowanych w wielu katowniach NKWD na Pradze.Według Cynika gdyby nie Rosjanie nie miałby kto mówić po Polsku.Tylko ,że Rosjanom zależało żeby nie mia kto myśleć po Polsku co w przypadku Cynika im się udało.

 • LukaszSKC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2013 14:32 ~LukaszSKC


  jak zawsze "warszawka "ma chore pomysły .Jak byście nie wydziwiali ,gdyby nie żołnierze radzieccy nad wisłą nie miał by kto już mówić po polsku.Dociera do was,"cwaniaki warśiawskie"?
  [/cytat_1190346]cynik~cynik


  [cytat_1190346]
  jak zawsze "warszawka "ma chore pomysły .Jak byście nie wydziwiali ,gdyby nie żołnierze radzieccy nad wisłą nie miał by kto już mówić po polsku.Dociera do was,"cwaniaki warśiawskie"?


  Co ma piernik do wiatraka człowieku ty chyba masz syndrom sztokholmski .... Wiesz co robiło NKWD po wojnie z AKowcami? Jak wyglądała "historia Polski" w PRL? Czy fakt że Armia Czerwona przegoniła niemców ("ratując nas") a potem oprawiając i rusyfikując na kolejne 50 zasługuje twoim zdaniem na gloryfikowanie czerwonoarmistów? Jeżeli tak to naprawdę przebadaj się, bo sympatyzowanie z oprawcami ma swoją genezę głęboko w psychice zaburzonych osób...

 • Basia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2013 17:49 ~Basia

  Tam powinien stanąć pomnik Jakuba Jasińskiego.

 • AntyKomuna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 12:32 ~AntyKomuna

  Jakbyś się umawiał na randki pod pomnikiem Hitlera to też należało by go zostawić? :/

  Też zburzyć jak to uczyniono w miedzywojniu z cerkwią na obecnym Adolf Hitler placu.
  [/cytat_1242719]

 • pan Piecyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 21:11 ~pan Piecyk

  ..mam prośbę, może w kwestii 'Czterech Śpiących "wypowiadali się rodacy z Pragi Pn lub Warszawiacy z, przynajmniej, 30 letnim stazem... nie interesują mnie głosy zakompleksinych czereśniaków z głębokiego zaplecza, (np. mieszkałem 10 lat w pobliżu tego pomnika). Słuchajcie chłopki, ten pomnik jest integralną częścią Pragi, tutaj umawialiśmy się na spotkania, tutaj przyjmowaliśmy zaprzyjaźnionych rodaków z interioru, taki PEKiN Pragi Pn. Zostawcie ideologię i dajcie Prażanom decydować o tym, czego chcą. Jakby taki odważny chłopek przeszedł się po Środkowej, Stalowej lub Wileńskiej i powiedział, że Cterech Śpiących należy zbużyć, to by miał nieźle maskę wyklepaną. Czy my domagamy się aby zrównać z ziemią austriackie koszary na Wawelu?

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 20:57 ~hehehe

  tomazy~tomazy

  Miejsce tego pomnika jest w mauzoleum sowieckim na Rakowcu lub w Moskwie!
  Na Pradze z ruskich, zaborowych czasów wystarczy cerkiew.  Też zburzyć jak to uczyniono w miedzywojniu z cerkwią na obecnym Adolf Hitler placu.

 • Drohiczyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2012 00:21 ~Drohiczyn

  Pozbądźmy się resztek komuny z tego Kraju!!!
  Jeżeli komuchów(lewaków) nie możemy wyrzucić z Sejmu i Senatu to wyrzućmy ich przynajmniej z naszych ulic!!!

 • George

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2012 13:17 ~George

  Mieszkalem w poblizu tego pomnika przez 10 lat, widzialem go kilka razy dziennie i nie chce go juz nigdy widziec. Powinien isc pod mlot aby nigdy nikt nie mogl zrobic rekonstrukcji. Co do polskich zolnierzy na nim, to sa ci, ktorzy pomogli kacapom zajac Polske. Ich powinien spotkac taki sam los.

 • szary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2012 20:32 ~szary

  cynik~cynik

  jak zawsze "warszawka "ma chore pomysły .Jak byście nie wydziwiali ,gdyby nie żołnierze radzieccy nad wisłą nie miał by kto już mówić po polsku.Dociera do was,"cwaniaki warśiawskie"?

 • warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2012 10:49 ~warszawianin

  To ciekawe.Gdyby zestawić ilość symboli zniewolenia sowieckiego komunizmu z ilością symboli Bitwy Warszawskiej Generała Andersa i polskich sił zbrojnych polskich na zachodzie?Jak toby w niepodległej Polsce wypadło?Szczególnie w czasie dyskusji o ,,czterech śpiących''?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »