Informacje

26.06.2018 16:46 po zawaleniu się części budynku

Co dalej z kamienicą przy Poznańskiej? "Pilne przystąpienie do remontu"

SERWISY:


Ratusz zapewnia, ze w trybie pilnym wyremontuje kamienicę przy Poznańskiej 21. Część budynku runęła w nocy z poniedziałku na wtorek. Sprawą zajmuje się nadzór budowlany, interweniuje też komisja weryfikacyjna.

"W nocy zawaliły się stropy i fragment ściany kamienicy przy ulicy Poznańskiej 21" - informuje na Facebooku Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

"Zależy od konserwatora"

Jak wyjaśnia, dokonano na miejscu wspólnie z Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami oględzin budynku. Ustalono, że po uprzątnięciu terenu i zabezpieczeniu niezbędny zakres prac "zakłada przemurowania zagrożonych fragmentów i położenie nowych stropów". "Do takiego zakresu (a nie rozbiórki) będziemy nakłaniać PINB. Prace będą oczywiście zależały od dalszych decyzji wojewódzkiego konserwatora" - zaznacza Krasucki.

Przypomniał też, że kamienica została wpisana do rejestru zabytków. "Prezydent m.st. Warszawy nie odwoływała się od tej decyzji, a dziś wspólnie z zarządem podjęła decyzję o pilnym przystąpieniu do remontu" - podaje Krasucki.

Kamienica zawaliła się po północy - od dziedzińca widnieje w niej ogromna dziura. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zapowiedział, że zleci dzielnicowym urzędnikom zabezpieczenie budynku i ekspertyzę dotyczącą stanu całości.

Roszczenia

Kamienica przy Poznańskiej 21 była objęta roszczeniami, co potwierdził rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk. - W ratuszu nie ma obecnie żadnego postępowania toczącego się w tej sprawie - zapewnił. - W 2014 roku ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zawiesiło postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji z 1951 roku do czasu doręczenia organowi nadzoru prawomocnego postępowania spadkowego po Mieczysławie K. - wyjaśnił Milczarczyk.

W sprawie wypowiedział się też wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Przed południem napisał na Twitterze, że komisja sprawdzi, czy w przypadku Poznańskiej 21 "doszło do handlu roszczeniami".

W rozmowie z PAP Kaleta doprecyzował, że Poznańska 21 nie znajduje się jeszcze w dokumentach, którymi dysponuje komisja weryfikacyjna. Dodał jednak, że przygotował projekt pisma, w którym zwraca się z prośbą do stołecznego ratusza o wyjaśnienia w sprawie tej nieruchomości.

Wiceprzewodniczący podkreślił, że zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, jeśli nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków, to jest to podstawa do odmowy zwrotu nieruchomości. Przyznał, że samo zniszczenie budynku może pozbawić go statusu zabytku.

Jak już pisaliśmy, jeszcze dwa miesiące temu śródmiejski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami myślał o wyburzeniu budynku przy Poznańskiej 21. Plany te nie wypaliły - wojewódzki konserwator zabytków postanowił wpisać budynek do rejestru zabytków, co oznacza, że podlega on ochronie.

Śpiewak idzie do prokuratury

Po południu konferencję prasową przed zawaloną kamienicą zorganizował też Jan Śpiewak z Wolnego Miasta Warszawy. Stwierdził, że historia Poznańskiej 21 to "przykład niszczenia starej Warszawy".

- Warszawa chce być dumna ze swoich zabytków i swojego dziedzictwa, ale niestety władze miasta robią wszystko, by przeszłość wymazać z pamięci warszawiaków. To miasto doprowadziło tę kamienicę do ruiny - stwierdził. I zapowiedział, że wraz z innymi aktywistami będzie domagać się, aby sprawie przyjrzała się prokuratura.

- Chcemy, aby wszczęła postępowanie i sprawdziła, czy nie doszło tutaj do popełnienia przestępstwa przez urzędników - zapowiedział Śpiewak.

"Brakuje czasu"

Wiceburmistrz Śródmieścia Wojciech Matyjasiak we wtorek rano powiedział tvnwarszawa.pl, że ZGN zlecił projekt zabezpieczenia budynku - koszt to około sto tysięcy złotych. - Ale tu brakuje czasu. Miesiąc temu tę decyzję podjął konserwator (dotyczącą wpisu do rejestru zabytków – red.), więc procedury zamówień publicznych, które w Polsce niestety obowiązują, dotyczą również tego budynku. Ustawa o zamówieniach publicznych nie przewiduje takich sytuacji. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, że coś się zawali. Dopiero jak się coś zawali, to możemy ubolewać, że to się stało. Jakbyśmy wiedzieli, to byśmy wcześniej coś robili – przekonywał Matyjasiak.

Jego zdaniem, Poznańska 21 to przykład jakich wiele w Warszawie, gdzie "z uwagi na brak środków finansowych nie są wykonywane prace". - I jeżeli jest wpisywany do rejestru zabytków, to trzeba znów finansować kosztowne prace remontowe, a jeżeli nie jest wpisywany, to należy budynek raczej wyburzyć - ocenił Matyjasiak.

ran/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • a u nas bez zmian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 13:01 ~a u nas bez zmian

  Najwyzszy czas nauczyc ludzi znaczenia slow w jezyku polskim. Co to jest zabytek?
  "Stara i cenna rzecz,budowla o duzej wartosci historycznej i naukowej"!!!
  A nie kazda rzecz stworzona przez czlowieka.Swietny jednak podklad na robienie "interesow"no i mamy tyle zbytkow,ze prawie jestesmy w muzeum swiata.Wstyd i tyle.

 • o take polskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2018 12:06 ~o take polskie

  Władują w to miliony publicznych środków a potem oddadzą za darmo cwaniakowi który za 50 zł wykupi roszczenia od spadkobierców byłych właścicieli-ekonomia made in Poland.

 • jowita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2018 11:22 ~jowita

  Nie wszystkie stare rudery można nazywać zabytkami. Ratusz powinien złapać dystans do tego. Co lepsze kąski I tak przejęła Mafia Roberta N. I jego siostry.

 • DAREK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2018 08:56 ~DAREK

  WYBURZYĆ...
  SZKODA INWESTOWAĆ W TAKI WRAK..
  PIENIĄDZE PRZEZNACZYĆ NA INNE TEŻ WAŻNE CELE!!

 • rbl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 23:47 ~rbl

  Pewnie przed wojną mieszkał tam jakiś cadyk skoro ratuszowi tak zależy na tej stercie gruzów.

 • Wolność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 23:22 ~Wolność

  To nie jest zabytek tylko rudera 99% wpisanych w rejestrze i ewidencji budynki nie są zabytkami. Co nie zmienia faktu, że ta ustawa jak i kilka innych którymi się interesuję po mnie dotyczą są niezgodne z konstytucją.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 20:37 ~wawa

  kalkulator~kalkulator

  Teraz to zaorać a nie ładować miliony w takie coś.

  Zgadza się. Zresztą na co tym budyneczku wydawać miliony? Ano tak, na budowę "zabytku" od podstaw. Po co to komu potrzebne? Jeżeli taki jest to niech odbuduje za swoje, a nie nasze.

 • Romburak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 19:44 ~Romburak

  co mnie obchodzi ul. Poznańska. Chcecie robić remonty, to zapraszam na ul. Małą 7 lub Stalową 51 tam róbcie, bo w tych ruderach ludzie żyć muszą!!! Moja propozycja to przymusowe przesiedlenie do warszawskich ruder HGW z jej świtą, nich pomieszkają w "apartamentach" to może na starość zaczną myśleć!

 • kalkulator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 18:07 ~kalkulator

  Teraz to zaorać a nie ładować miliony w takie coś.

 • NNR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2018 17:12 ~NNR

  Co remontować, gruzy. Aktywiści z urzędnikami powinni robić dokumentację również fotograficzną takich obiektów i wyjaśnić sprawy roszczeń. Kiedy już wszystko będzie wyjaśnione pozbyć się takich budynków. Piętno wojny niech będzie eksponowane w muzeach a śródmiejskie grunty w nowym wydaniu niech cieszą oczy i służą mieszańcom.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »