Informacje

29.07.2015 10:06 "Ciekawa pora roku" w MPW

"Co by było, gdyby ta piątka dzieciaków przeżyła?"

SERWISY:


Opowieść o młodzieńczej beztrosce, przerwanej przez wybuch Powstania Warszawskiego jest tematem spektaklu "Ciekawa pora roku" Agaty Dudy-Gracz. Sztuka zostanie wystawiona w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania.

Premiera spektaklu o młodych ludziach, których codzienność - przyjaźnie, miłości, plany na przyszłość - zostały przerwane przez wybuch powstańczego zrywu, odbędzie się 1 sierpnia o północy. Sztuka będzie grana od 2 do 5 sierpnia w Sali pod Liberatorem w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Chciałam zrobić spektakl o tym, co by było, gdyby piątka dzieciaków przeżyła. Co by było, gdyby nie było wojny, gdyby nie było Powstania - nie z politycznego punktu widzenia, tylko ludzkiego. Co Powstanie im odebrało, co odebrało nam poprzez ich nieobecność - tłumaczyła podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami reżyserka i autorka spektaklu Agata Duda-Gracz.

- Nie wyobrażam sobie, żebym miała opowiadać o Powstaniu ludziom, które przez nie przeszli i którzy do nas przyjdą. Myślę, że nie jesteśmy sobie w stanie tego wyobrazić. Należymy do cieplarnianego pokolenia, które Powstanie zna z książek, filmów i "Czterech pancernych" - dodała.

"Opowieść o miłości, która się nie zdarzyła"

Jak podkreśliła reżyserka, tworzenie spektaklu w sali Muzeum Powstania Warszawskiego było dla niej wyzwaniem.

- To przepiękne i bardzo trudne - ze względu na akustykę - miejsce. Stwierdziłam, że budowanie scenografii w takiej przestrzeni jest pozbawione sensu. Dlatego na scenie są tylko resztki po przerwanych historiach, niedokończonych wątkach - tłumaczy reżyserka. Nad sceną górują fotografie pięciu młodych bohaterów opowieści.

- Gdy wchodzi się do muzeum i słucha opowieści tych ludzi, otwiera się w nas coś, co nie podlega ocenie, co zasługuje na najwyższy szacunek. Tym spektaklem chciałam uszanować ludzi, którzy przyjdą na nasz spektakl. To opowieść o miłości, która się nie zdarzyła, o imieninach, do których nie doszło, o przerwanych zabawach podwórkowych; jest opowieścią o naszym romantycznym myśleniu - powiedziała Duda-Gracz.

To nie pierwsza teatralna opowieść o wydarzeniach z sierpnia 1944 r. W poprzednich latach w Muzeum Powstania Warszawskiego swoje spektakle wystawiali także m.in. Mika Grochowska i Marcin Liber ("Gwiazdy spadają w sierpniu"), Jan Klata ("Triumf Woli"), Michał Zadara ("Awantura warszawska. Waszyngton-Moskwa-Londyn"), Radosław Rychcik ("Powstanie"), Krzysztof Garbaczewski i Marcin Cecko ("Kamienne niebo zamiast gwiazd"), a także Krystyna Janda ("Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"). Premiera sztuk zawsze odbywa się 1 sierpnia o północy. Dyrektor placówki Jan Ołdakowski mówi o nich niekiedy jako o "wywoływaniu duchów, powstańczych dziadach".

Wolnościowy zryw Warszawy

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło 120-140 tys. cywilów i ok. 14-16 tys., a 25 tys. zostało rannych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zaczhwyt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2015 14:28 ~Zaczhwyt

  michał~michał

  nie mam słów, czapki z głów dla organizatorów i pomysłodawców

  Nie masz słów ? A straciłeś kogoś w powstaniu ? Bezbrzeżnym zachwytem dla powstania pałają z reguły ci, którzy okres wojny i powstania przeżyli bez strat.

 • Anta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2015 12:53 ~Anta

  Cześć Ich Pamięci!

 • Odeszli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2015 12:34 ~Odeszli

  Jak zwykle : Słodkie ple, ple, piątka dzieciaków nie przeżyła, a tacy byli młodzi i fajni - czyli zwykłe rocznicowe paplanie. Znowu pominięto dyskretnym milczeniem 200 tysięcy cywilów, którzy zginęli w 1944 roku tylko dlatego, że byli warszawiakami.

 • michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2015 12:34 ~michał

  nie mam słów, czapki z głów dla organizatorów i pomysłodawców

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »