Informacje

14.01.2019 12:03 po śmierci Pawła Adamowicza

"Cisza potrafi być głośna".
Przeciw agresji w całym kraju

SERWISY:


Mówią "nie" agresji, solidaryzują się z rodziną zamordowanego prezydenta Gdańska. Polacy spotkają się dziś wieczorem w wielu miastach w ramach spontanicznej akcji #światełkomyślami z Pawłem Adamowiczem. W Warszawie protest przeciwko nienawiści i agresji w życiu publicznym obędzie się na placu Defilad o godzinie 18.00.

Swoją obecność zapowiedział w mediach społecznościowych m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, szef stołecznego SLD Sebastian Wierzbicki, przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i przedstawiciele warszawskiego PiS.

- Cisza potrafi być bardzo głośna i potrafi być wielkim krzykiem protestu wobec nienawiści i agresji - powiedział Radomir Szumełda z Komitetu Obrony Demokracji. Gdańszczanie wstrząśnięci atakiem nie czekali z założonymi rękami. Tłumnie ruszyli do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, modlą się w trójmiejskich kościołach. Chcą też zamanifestować swoje wsparcie dla Adamowicza i jego rodziny.

Chcą pokazać, że nie ma zgody na krzywdzenie drugiego człowieka. Dlatego o godz. 18 przed fontanną Neptuna odbędzie się milczący protest przeciwko przemocy. To spontaniczna akcja.

- Nie będzie żadnych przemówień, nie będzie żadnych wystąpień politycznych. Poprosiłem wielkiego aktora Jerzego Kiszkisa, żeby przeczytał wiersz i to będą jedyne słowa, które padną - wiersz Wisławy Szymborskiej. Chcę żebyśmy poczuli siłę wspólnoty, żebyśmy się spotkali, rozmawiali ze sobą, a nie słuchali gadających głów, a już na pewno nie chciałbym, żeby ten wiec w Gdańsku ani podobne spotkania w Polsce nabrały jakiegoś charakteru politycznego - zapowiedział Radomir Szumełda z KOD

Wrocław, Kraków, Poznań...

Dramatyczne wydarzenia z Gdańska wstrząsnęły nie tylko Trójmiastem, ale i całą Polską. W większych miastach również odbędą się spontaniczne manifestacje. Poznaniacy spotkają się na Placu Wolności o godz. 18. Organizatorem akcji jest Komitet Obrony Demokracji.

Podobnie będzie w Krakowie. Tam też odbędzie się manifestacja. "Jestem wstrząśnięty tym, co stało się w Gdańsku. Myślami jestem przy Pawle Adamowiczu i Jego rodzinie. Mam nadzieję, że szybko wróci do zdrowia" - napisał Jacek Majchrowski.

Mieszkańcy Wrocławia spotykają się o godz. 20 na pl. Nowy Targ.

"Zapalmy światło dla Pawła Adamowicza. Bądźmy razem. Nigdy więcej takich aktów. Aktów godnych najwyższego potępienia" - napisał Jacek Sutryk na portalu społecznościowym. Prezydent Wrocławia zaapelował też do nauczycieli, by do końca tygodnia lekcje wychowawcze w każdej klasie były poświęcone skutkom mowy nienawiści i jej przeciwdziałaniu.

Z Gdańskiem solidaryzuje się więcej miast: Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Iława, Kalisz, Katowice, Koszalin, Lublin, Olsztyn, Płock, Radom, Słupsk, Stargard, Szczecin, Toruń, Warszawa, Zgorzelec, Zielona Góra, Świdnica, Berlin, Londyn.

LISTA MANIFESTACJI W POSZCZEGÓLNYCH MIASTACH

Atak na scenie WOŚP

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę po godzinie 20. Napastnik jeszcze przez kilkadziesiąt sekund po ataku poruszał się po scenie. Jak mówią świadkowie, nie próbował uciekać 14. W końcu został obezwładniony. Wszystko rozegrało się w ciągu około 90 sekund.

Adamowicz na miejscu był reanimowany, potem został przewieziony do szpitala. Jak poinformowała rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska, napastnikiem, który ugodził prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jest 27-letni mieszkaniec Gdańska, w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu 57 . Sprawca ataku na prezydenta Gdańska został zatrzymany i przebywa w areszcie.

Przed godz. 15 poinformowano, że Adamowicz zmarł.

TVN24 Pomorze

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zapalniczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 19:50 ~zapalniczka

  powolutku wprowadzany jest NWO, pod płaszczykiem nietolerancji wobec agresji, którą sami zasiewają- szczując naród i dzielą pozornie na powców i pisowców. A ludzie łykają wszystko jak pelikan. Niebawem będzie taka inwigilacja, że wszyscy się dobrowolnie na nią zgodza. Po co te modły w kościołach? Po co cała ta szopka? Przecież Bóg surowo zabronił zwracania się do zmarłych- Pwt Pr 18, ale Polska to ostoja pogaństwa i bałwochwalstwa- dlatego juz coraz bardziej jesteśmy państwem czysto teoretycznym. Po co te wiersze komunistki Szymborskiej? Ludzie obudźcie się, narodzie powstań z letargu!

 • perełka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 19:41 ~perełka

  jak się podsyca nienawiść i agresję to ma się to co się stało

 • kąztytycja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 19:25 ~kąztytycja


  dsgsdfh~dsgsdfh

  Na nagraniu gość mówi po ataku na scenie że siedział niewinny w więzieniu i dlatego zabił.Nigdzie nie ucieka, powiedział jak się nazywa, Stefan. No i ciekawe o co chodziło, czy tylko gadał aby gadać, czy nastepny Tomasz Komenda? Generalnie to co zrobił to masakra, życie ludzkie jest bezcenne.Duzo zdrowia dla Pana Prezydenta.
  ito~ito

  W więzieniach sami niewinni siedzą... a poza tym właśnie zarobił na dożywocie. Chyba, że go jakiś kolejny kretyn w todze łagodnie potraktuje w celu resocjalizacji.

  Tak jak napisane powyżej był co najmniej jeden niewinny - Stefan Komenda. Takie mamy sądy.

 • ffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 19:19 ~ffff

  jak to jest~jak to jest

  Propaganda medialna wg. PIS:
  zabicie Marka Rosiaka (PIS)=mord polityczny, zabicie Pawła Adamowicza (PO)=atak szaleńca.  Daj sobie spokój z tym PiS-em. Fakty jednak tak wyglądaja.

 • Bjorn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 17:48 ~Bjorn

  Na scenie w Gdańsku polała się krew, a w Warszawie radośnie podskakiwał dyrygent największej orkiestry. Opowiadał dowcipy i tańczył.

 • jak to jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 17:45 ~jak to jest

  Propaganda medialna wg. PIS:
  zabicie Marka Rosiaka (PIS)=mord polityczny, zabicie Pawła Adamowicza (PO)=atak szaleńca.

 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 16:50 ~ito

  dsgsdfh~dsgsdfh

  Na nagraniu gość mówi po ataku na scenie że siedział niewinny w więzieniu i dlatego zabił.Nigdzie nie ucieka, powiedział jak się nazywa, Stefan. No i ciekawe o co chodziło, czy tylko gadał aby gadać, czy nastepny Tomasz Komenda? Generalnie to co zrobił to masakra, życie ludzkie jest bezcenne.Duzo zdrowia dla Pana Prezydenta.

  W więzieniach sami niewinni siedzą... a poza tym właśnie zarobił na dożywocie. Chyba, że go jakiś kolejny kretyn w todze łagodnie potraktuje w celu resocjalizacji.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 16:49 ~waws

  Patrol~Patrol

  Oczekuję, że fundacja i Owsiak zorganizują konferencję i pokażą zgłoszenie imprez masowych w całym kraju wraz ze środkami bezpieczeństwa.

  A ja oczekuje że minister MSWiA poda się do dymisji, razem z prezesem który zadeklaruje odejście z Polityki - tak dla przyzwoitości, bo ostatnią jej zabrakło

 • Pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 16:41 ~Pytam

  Dosia~Dosia

  warszawski PiS w p[roteście przeciwko przemocy - to jakiś żart. To właśnie PiS propaguje nienawiść i przemoc.

  Tak, tak. Ziemia jest płaska, a ty jesteś mądra. "Dorzynanie watahy" to PiS wymyślił. Rosiaka zabił PiSowiec, co? Masz tak od urodzenia?

 • grrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 16:36 ~grrrr

  Patrol~Patrol

  Oczekuję, że fundacja i Owsiak zorganizują konferencję i pokażą zgłoszenie imprez masowych w całym kraju wraz ze środkami bezpieczeństwa.  ty tak na serio ??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »