Informacje

13.03.2012 06:10 modernizacja parku

Ciężki sprzęt w Łazienkach

SERWISY:

Koparki zrywają zniszczony, popękany asfalt i usuwają żywopłot. W Łazienkach Królewskich trwa rewitalizacja najdłuższej parkowej alei - Chińskiej.

Aleja przecina park i prowadzi od ul. Gagarina do ul. Agrykoli. Jej historię w rozmowie z tvnwarszawa.pl przypomina Barbara Werner, historyk sztuki.

- Kiedyś była to droga Wilanowska. Prowadziła od Wilanowa do Zamku Ujazdowskiego i dalej. W XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski zakochał się w chińszczyźnie, która była bardzo modna w tym czasie, i przemianował  drogę na Aleję Chińską - wyjaśnia.

Asfalt po wojnie

Po II wojnie światowej zmieniono nawierzchnię alei na asfalt.

- Wtedy Łazienki Królewskie otrzymały ogromny "zastrzyk" z gruzu ze zniszczonej Warszawy. Były nim wysypane alejki.  Ponadto wiele z nich pokryto dodatkowo asfaltem - tłumaczy historyk. - Rewitalizacja ma na celu przywrócenie naturalnej nawierzchni minerlanej - dodaje.

Mineralna, a nie żwirowa

Po remoncie Aleją Chińską będzie się wygodnie spacerowało - zostanie pokryta mieszaniną żwirku i lepiszcza.

- To nie będzie żwir, po którym się ciężko chodzi. Alejki minerlane mają odpowiedni przekrój. Trzeba się zagłębić, zrobić korytowanie, potem podłożyć odpowiednie fazy tłucznia, i piachu. Na końcu położona zostanie specjalnie przesiąkliwa nawierzchnia, która nie będzie się zapadała pod nogami - wyjaśnia Werner.

Nowa nawierzchnia zapewni lepsze warunki otaczającym ją roślinom. Dzięki przesiąkliwej warstwie, drzewa będa mogły pobierać wodę, a ziemia będzie mogła oddychać.

Wyremontowaną drogą warszawiacy przespacerują się w czerwcu - zapowiada dyrekcja Łazienek.

Chińczycy współfinansują remont

Część prac przy rewitalizacji Alei Chińskiej wykonano w zeszłym roku.

- Częściowo były to pieniądze z dotacji Ministerstwa Kultury. Był to ubiegłoroczny wkład w 300 metrów naszej alei - wyjaśnia Hanna Jung-Migdalska, z-ca dyrektora muzeum Łazienek Królewskich. - Wkład finansowy w pozostałe 900 metrów alei, to, co robimy w tym roku, czyli etap drugi i trzeci plus naprawa techniczna mostka, mają China Minmentals Corporation i KGHM Polska Miedź - dodaje.

Całość inwestycji wyceniono na 2 miliony złotych.

Kompleksowa modernizacja parku do 2015 roku

Remont Alei Chińskiej to zaledwie element rewitalizacji  Łazienek Królewskich. Na całą inwestycję przeznaczono w sumie 34 milony złotych. W lutym tego roku minister kultury Bogdan Zdrojewski i dyrektor Łazienek Tadeusz Zielniewicz podpisali  list intencyjny dotyczący remontu Pałacu na Wodzie wraz z otoczeniem.

W ramach rewitalizacji zaplanowano wzmocnienie konstrukcji tarasów Pałacu na Wodzie - te wymagają szybkiego remontu. Konserwacja dotyczyć będzie również elewacji budynku, jego wnętrz oraz rzeźb stojących wokół pałacu. Wyremontowana ma być też widownia amfiteatru.

Ponadto, zaplanowana została wymiana instalacji elektrycznej, montaż żyrandoli i oświetlenia ledowego we wnętrzach pałacu czy modernizacja sieci ciepłowniczej i systemu grzewczego.

Modernizacja parku ma się zakończyć w 2015 roku.

su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mangus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 23:46 ~mangus

  A ja chodziłam po nowych alejkach i uważam, że są niezłe. Na początku jak usłyszałam o nawierzchni mineralnej też się zżymałam, ale wyszło to całkiem nieźle. Z pewnością Łazienki to nie miejsce na rower i "hulajnogę wyczynową" a na zwykłej dzieci dadzą radę.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2012 00:54 ~Jan

  a ja dziś odkryłem, dziwne ruru plastikowe, przyklejone do drzew na wysokości około 1,60 . Rura o średnicy 6-7cm i długości około 40 cm. Szara. Zaglądam do środka i.... w środkowej czesci rury orzechy sztuk po dwa. Znalazłem kilka takich rur w parku ukrytych między drzewami, Wszędzie w środku były orzechy laskowe. I mam pytanie czy to pułapki na wiewiórki? Czy panu zaradnemu, dyrektorowi Łazienek przyszło do głowy wyłapać wiewiórki? Czy te rury to nielegalne pułapki? Już wysłałem meile do TOZ i GAIA w tej sprawie aby wykonali ekspertyze do czego służą te rury z orzechami w środku.
  To jest jedna sprawa.

  Druga to to że pan zaradny nie tylko wyrzyna grabowe krzewy na tak zwanej aleji chinskiej. Ale w zamian chce postawić lampiony chinskie. Żeby turysci do póznej nocy mogli spacerować tą aleja i ...dziwnym trafem natknąc sie w połowie na restauracje prywatną w budynku należącym do społeczenstwa, wszak Nowa Pomaranczarnia to obiet parku historyczny a nie zbudowany przez wlascicieli restauracji. I po trzecie

  Pan zaradny kocha przestrzen. To dlatego wycina zdrowe wielkie kasztany? Czy pan zaradny wie jak cenne sa ptaki lęgujące w Łazienkach? Czy one też mu przeszkadzają? Przy takiej werwie do modernizacji pana zaradnego to raczej za trzy lata będzie to angielski park z drzewkiem na środku polany przypominającej pola golfwe. I pożegnamy sie z wiewiórkami i śpiewającymi ptakami, dzięciołami i skioreczkami jedzącymi z ręki.

 • japiszon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 22:32 ~japiszon

  A może by tak dostawić tam jakiś mały apartamentowiec?

 • jab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 20:17 ~jab

  CZY KTOŚ ZAMAWIAŁ TEN ASFALT???!!!,
  BO JEŚLI NIE TO NALEŻY WYKORZYSTAĆ GO DO BIEŻĄCYCH I PRZYSZŁYCH NAPRAW POWSTAJĄCYCH AUTOSTRAD!!!
  - A TAK PRZY OKAZJI TO JESZCZE NALEŻY "ODZYSKAĆ" XIX WIECZNĄ KOSTKĘ Z DREWNA BUKOWEGO, KTÓRĄ WYŁOŻONA JEST JEZDNIA ULICY TRĘBACKIEJ.
  - i cisną się jak refren słowa Wojciech Młynarskiego: "... CO BY TU JESZCZE SPIEPSZYĆ PANOWIE, CO BY TU JESZCZE !?!?!? ...?"
  A JAK JUŻ WSZYSTKO ... TO NAJWYŻSZY CZAS WRÓCIĆ STADEM SKĄD SIĘ PRZYSZŁO, JUŻ CZS, NAJWYŻSZY CZAS!!!

 • zas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 17:52 ~zas

  No to już se dzieci pojeździły na hulajnogach...

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 16:52 ~ppp

  może pomyślą i zrobią ścieżkę rowerową z północy na południe bo to bardzo dobra okazja ehh sam siebie oszukuję, pomyślą..

 • bank

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 15:46 ~bank

  hahahaha, to powodzenia w spacerowaniu po żwirku w sandałkach - co by nie mówić asfalt to jest to co i pieszy i rowerzysta i kierowca kocha najbardziej.

 • przez litość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 14:43 ~przez litość

  ci panowie od zdrojewskij dewastują Łazienki i tyle - zobaczcie co ci panowie porobili właśnie np. pod ichnią knajpą tzw. "Belwedere", podle wycięli cenne stare drzewa i piękne żywopłoty, bo robią tam "swoje" namioty reklamowe do wynajęcia za szmal. Jakim prawem!

 • halszka_1959

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 13:32 ~halszka_1959

  po tych mineralnych alejka to tylko spacer w butach na grubej zelówce, żadne sandałki, klapeczki, porażka

 • kka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 12:44 ~kka

  Nowa nawierzchnia jest fatalna, chodzę tam z dzieckiem od dwóch lat i obserwuję te zmiany, niestety miało być dobrze a wyszło jak zwykle. Nowa nawierzchnia się zapada, stoją kałuże i robią się koleiny od wózków, dla małego dziecka stanowi to problem nie wszędzie może przejść a wózek jest cały w błocie. Nie wspomnę o ekipach remontowych które robią sobie rajdy po alejkach. Nie raz już interweniowałam w tej sprawie u strażników z parku. Przykro to mówić, bo wychowałam się przy tym parku ale coraz mniej lubię tam chodzić. Zaniedbany plac zabaw, jedna budka z goframi (drogo, mało smacznie i niemiła obsługa) a teraz jeszcze te „ulepszone” alejki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »