Informacje

08.02.2017 07:58 mówił po niemiecku

Chuligaństwo czy nienawiść?
Rusza proces o pobicie profesora

SERWISY:

Prokuratura stwierdziła, że zachowanie napastnika było "wybrykiem chuligańskim", którego efektem było wywołanie lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Ale pobity w tramwaju profesor uważa, że atak miał podłoże dyskryminacyjne. W środę sprawą zajmie się sąd.

Profesor UW Jerzy Kochanowski został pobity w tramwaju. Był ze znajomym, który mówił po niemiecku, co miało się nie spodobać innemu podróżującemu.

Po uderzeniu profesor doznał urazu głowy. Sprawca ataku został oskarżony o wywołanie lekkiego uszczerbku na zdrowiu, a prokuratura uznała także, że czyn ten miał charakter chuligański.

Jednak pełnomocnik Jerzego Kochanowskiego z taką decyzją się nie zgadza. Złożył wniosek o zmianę kwalifikacji prawnej czynu.

W środę w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli rozpocznie się proces w tej sprawie. Sąd zbada, czy zachowanie sprawcy nie stanowiło również przestępstwa "motywowanego nienawiścią na tle różnic narodowościowych".

"Podłoże dyskryminacyjne"

- W naszej ocenie obecna kwalifikacja prawna nie oddaje faktu, że atak na profesora Kochanowskiego miał także podłoże dyskryminacyjne. To, że profesor jest Polakiem nie wyklucza możliwości popełnienia przestępstwa z nienawiści na tle narodowościowym lub etnicznym. Najważniejsze w tej kwestii jest ustalenie motywów działania sprawcy pobicia i tego, jakie miał wyobrażenie o przynależności narodowościowej pokrzywdzonego – wyjaśnia dr Dorota Pudzianowska, prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. HFPC objęła sprawę swoim Programem Antydyskryminacyjnym "Artykuł 32" i na jej prośbę profesora będzie reprezentował pro bono przed sądem adwokat Arkadiusz Matusiak.

- Język jest elementem identyfikacji narodowej lub etnicznej, dlatego tę sprawę można rozpatrywać na gruncie dyskryminacji ze względu na pochodzenie narodowe lub etniczne – mówi mec. Arkadiusz Matusiak.

Jak dodaje, w demokratycznym społeczeństwie opartym na poszanowaniu godności i równości nie mogą być akceptowane jakiekolwiek czyny motywowane uprzedzaniami o podłożu narodowym i etnicznym, a fakt popełnienia przestępstwa z nienawiści powinien spotkać się ze zdecydowaną reakcją ze strony wymiaru sprawiedliwości.

"Bo mówił po niemiecku"

O pobiciu naukowca pisaliśmy na łamach tvnwarszawa.pl. Doszło do niego w czwartek 8 września ub. r. o godzinie 18 w tramwaju numer 22, na odcinku pomiędzy przystankami Powązkowska a Cmentarz Żydowski.

Jak mówił poszkodowany historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, został zaatakowany, bo rozmawiał po niemiecku z kolegą z Uniwersytetu w Jenie.  Jak relacjonował, na atak nie zareagował motorniczy ani nikt z pasażerów. Ranny naukowiec zgłosił sprawę policji. Funkcjonariusze ustalili, że sprawca uderzył profesora w głowę, po czym na przystanku Cmentarz Żydowski wysiadł z tramwaju i oddalił się.

Piotr R., podejrzany o atak na naukowca, został zatrzymany w październiku ub. roku, miesiąc po zdarzeniu.

Materiał Faktów o pobiciu profesora:

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nikck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 18:57 ~nikck

  Doktor Pudzianowska jak tylko na facebooku ta cała organizacja, której szefem jest Gaweł zamieściła płaczliwy wpis, że im policja kipisz od rana robi to zaoferowała im pomoc prawną. Gaweł ma dozór policyjny i zakaz opuszczania Polski bo takie ma zarzuty prokuratorskie postawione. Obrończyni uciśnionych. Innym potrzebującym pomocy prawnej też jej udzielasz z takim zapałem?

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 18:37 SEBBAX

  Profesorek to najzwyklejszy pieniacz, który chce zostać celebrytą. Pragnę przypomnieć, że dzięki temu czlowiekowi nauki ukarano prowadzacego pojazd szynowy... Profesor narobil szumy i aby pokazać, ze coś się dzieje - ukarano osobę, która w sprawie nie zawiniła... Za takich profesorów to ja dziękuję...

 • nikck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 17:36 ~nikck

  Dorian~Dorian

  Plujcie i brońcie bandyty, co nawet po polsku nie umie się wysłowić. Po was też przyjdą, jak już skończą się inni wrogowie "wielkiej Polski". Pobić człowieka, który porozumiewa się w innym języku- to dziś miara patriotyzmu. A już odwoływanie się do Powstania Warszawskiego to szczyt.. No ale nie wymagajmy.  Aha. To zwykłe pobicie było. Każdy mógł w gębę dostać. Ale że profesor ma znajomości to jest kolejny raz w tvnie. Przykro mi, ale jak ty zarobisz w tramwaju po gębie to o tym nie napiszą i na pewno nie zajmie się tym prokurator. Do tego dojdzie niewykrycie sprawcy.

 • nikck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 17:11 ~nikck

  Justek~Justek

  Czytam Państwa komentarze i nie wierzę własnym oczom. Człowiek zostaje pobity w tramwaju i to on jest winny? I ta pogarda dla tytułu profesorskiego. Ludzie, co z wami jest nie tak?


  Człowiek został pobity tylko nie on pierwszy i nie ostatni. Człowiek za to obwinił motorniczego i człowiek jest kolejny raz w tvnie jakby nie wiadomo kim był. Do tego dostał w gębę od jakiegoś żula oni robią z tego komedię w tej chwili.

 • Dorian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 16:16 ~Dorian

  Plujcie i brońcie bandyty, co nawet po polsku nie umie się wysłowić. Po was też przyjdą, jak już skończą się inni wrogowie "wielkiej Polski". Pobić człowieka, który porozumiewa się w innym języku- to dziś miara patriotyzmu. A już odwoływanie się do Powstania Warszawskiego to szczyt.. No ale nie wymagajmy.

 • Justek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 16:07 ~Justek

  Czytam Państwa komentarze i nie wierzę własnym oczom. Człowiek zostaje pobity w tramwaju i to on jest winny? I ta pogarda dla tytułu profesorskiego. Ludzie, co z wami jest nie tak?

 • Prokurator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 15:24 ~Prokurator

  Nie rozumiem. Przecież winny już był znaleziony - motorniczy. To jeśli on wysiadł na przystanku Cmentarz Żydowski to kto kierował tramwajem na dalszej trasie? Profesorek czy kto?

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 15:22 ~Tomeczek_888

  To teraz jest już dwóch winnych. Chuligan i motorniczy.

 • Sarmata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 14:58 ~Sarmata

  stary~stary

  Głośny niemiecki w Warszawskim tramwaju, na Warszawskiej Woli, będzie razić i prowokować jeszcze przez wiele lat. Pan profesor być może urodził się w pierdziszewie dolnym i nie słyszał o Powstaniu Warszawskim.

  O PW44 to może i słyszał (pewnie nie pacyfikowali go Niemcy wraz z Ukrami, tylko naziści).
  Ale na pewno nie słyszał o Rzezi Woli :(

 • nikck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 12:19 ~nikck

  Pudzianowska chciałaś ostatnio pomagać Gawłowi. Dziewięć stron zarzutów ten białostocki oszust ma. To mu pomagaj teraz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »