Informacje

05.08.2017 17:26 rocznica wyzwolenia "gęsiówki"

"Chudzi, bladzi i tylko wielkie oczy - jak dziś pamiętam - pełne łez"

SERWISY:

 

Wyzwolenie więzienia przy Gęsiej w Warszawie - "Gęsiówki", było jednym z największych ofensywnych sukcesów Powstania Warszawskiego - powiedział uczestniczący w tej akcji powstaniec Jakub Nowakowski ps. Tomek. W sobotę w miejscu dawnego więzienia złożono wieńce.

Więzienie przy ulicy Gęsiej w Warszawie (dziś Anielewicza), nazywane "Gęsiówką", zostało zdobyte piątego dnia powstania przez żołnierzy Batalionu "Zośka". Powstańcy uwolnili 348 żydowskich więźniów, z których część zadeklarowała chęć przyłączenia się do powstańczego zrywu.

- Ten kawałek przeszłości, który dzisiaj wspominamy, to jest taki kawałek, który pokazuje, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach, zawsze liczy się człowiek w potrzebie. (...) Tych ludzi ponad wszelką wątpliwość, uratowano wtedy od śmierci - powiedział zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński.

"To była moja pierwsza akcja"

- Byłam najmłodszym żołnierzem batalionu "Zośka". (...) Natarcie na "Gęsiówkę" to była moja pierwsza akcja. Najpierw drogę utorował nam czołg dowodzony przez Wacława Micuta, ps. Wacek i jego bohaterską załogę - wspominała podczas sobotnich uroczystości żołnierka plutonu pancernego Batalionu "Zośka" Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka.

- Widok był niesamowity. Najpierw uciekający w popłochu Niemcy. Wielka sala biesiadna, gdzie jeszcze parowała zupa, stoły nakryte białymi obrusami. Wyłania się grupa więźniów żydowskich - chudzi, bladzi i tylko wielkie oczy - jak dziś pamiętam - pełne łez - mówiła Ziental.

Jak dodała, zdobycie "Gęsiówki" nie stanowiło celu strategicznego, lecz "była to jedynie chęć uwolnienia więźniów żydowskich".

Uczestniczący w wyzwoleniu "Gęsiówki" Jakub Nowakowski ps. Tomek podkreślił, że akcja ta była jednym z "największych ofensywnych sukcesów powstania".

- Konzentrationslager Warschau, zwany też "Gęsiówką" z powodu swojego umiejscowienia w ruinach dawnego getta wzdłuż ul. Gęsiej, stanowił twierdzę obwarowaną wysokim murem z wieżyczkami strażniczymi, obfitującymi w broń maszynową, bunkrami, zasiekami z drutu kolczastego oraz dwiema barykadami przed bramą - przypomniał Nowakowski.

Jak dodał, oswobodzeni Żydzi, w "sposób entuzjastyczny wyrazili gotowość do włączenia się w walkę powstańców". - Ich ocalenie było kolejnym polskim wkładem w ograniczenie niemieckiego Holocaustu - ocenił Nowakowski.

Złożyli wieńce

Podczas sobotniej uroczystości w miejscu dawnego więzienia złożono wieńce, m.in. w imieniu żołnierzy Batalionu "Zośka", od prezydenta Andrzeja Dudy, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz ambasady Izraela.

Wypalony po powstaniu gmach "Gęsiówki" został rozebrany w 1965 r. Obecnie na terenie dawnego więzienia znajduje się skwer oraz osiedle mieszkaniowe.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walki zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród cywili były ogromne, wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, niemal całkowicie zniszczonego po upadku powstania, 3 października.

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Brednie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2017 09:50 ~Brednie

  Leszek~Leszek

  Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim.

  Autor obnażył kłamstwa i manipulacje zawarte w zamieszczonych na łamach organu Adama Michnika artykułach oskarżających żołnierzy podziemia niepodległościowego, uczestników powstania, o masowe wręcz mordy na Żydach. Pseudonaukowe tezy Michała Cichego, oparte na wyrwanych z kontekstu cytatach z dokumentów i zinterpretowanych w taki sposób, by pasowały do oskarżycielskiej tezy, po wydaniu Paszkwilu nie tylko nie doczekały się sprostowania i przeprosin, ale wręcz przeciwnie twórczego rozwinięcia w kolejnych publikacjach.


  Lesiu odstaw psychotropy szkodzą Ci

 • Leszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2017 08:15 ~Leszek

  Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim.

  Autor obnażył kłamstwa i manipulacje zawarte w zamieszczonych na łamach organu Adama Michnika artykułach oskarżających żołnierzy podziemia niepodległościowego, uczestników powstania, o masowe wręcz mordy na Żydach. Pseudonaukowe tezy Michała Cichego, oparte na wyrwanych z kontekstu cytatach z dokumentów i zinterpretowanych w taki sposób, by pasowały do oskarżycielskiej tezy, po wydaniu Paszkwilu nie tylko nie doczekały się sprostowania i przeprosin, ale wręcz przeciwnie twórczego rozwinięcia w kolejnych publikacjach.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 23:14 ~realista

  Reymont~Reymont

  Kiedy Michnik przeprosi za oczernianie Powstańców?

  A za co ma Michnik przepraszać? To, ze kilku powstańców uwolnionych z Gęsiówki zostało zamordowanych za swoje pochodzenie, przez innych powstańców jest faktem historycznym. Może ta zbrodnia da do myślenia tobie i tobie podobnym, aby nie powtórzyło się to w przyszłości.

 • dziennikarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 21:36 ~dziennikarz

  Znany pisarz i dziennikarz Józef Szaniawski cytuje opinię radzieckiego marszałka Wasilija Czujkowa, dowódcy obrony Stalingradu, który w drugim, wydaniu swoich wspomnień wojennych opublikowanych w Rosji w latach 90. pisze: „Wojnę można było zakończyć wcześniej, a więc nie w maju 1945 r., ale w grudniu 1944 r., gdyby nie decyzja Stalina wstrzymująca Front Białoruski w sierpniu 1944 r. Moglibyśmy dojść dalej na zachód nie do Berlina i nad Łabę, ale aż do Renu. Los wojny potoczyłby się inaczej.

 • Mazurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 20:48 ~Mazurek

  Warszawa miała być broniona przez armię niemiecką. Gdyby powstanie nie wybuchło, w następnych dniach zdarzyłoby się to samo, co na Woli w pierwszych dniach sierpnia: poszczególne dzielnice otoczone wojskiem, wyciąganie mężczyzn i ich mordowanie.

 • Niemcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 20:26 ~Niemcy

  Niemcy muszą zapłacić za koszmarne zniszczenia wojenne. Straty te można ocenić tylko w Warszawie na ponad 50 mld zł.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 19:55 ~Karol

  ZDF nie przeprosi za używanie zwrotów polskie obozy zagłady.

 • Reymont

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 19:34 ~Reymont

  Kiedy Michnik przeprosi za oczernianie Powstańców?

 • Profesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 15:30 ~Profesor

  Polacy uważani są na Zachodzie za współpracowników Hitlera.

 • noniewiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 15:01 ~noniewiem

  emeryt~emeryt

  Alianci ,po II Wojnie popełnili ogromny błąd ,pozostawiając państwowość Niemcom. Po tak straszliwych zbrodniach państwo niemieckie powinno było zniknąć z mapy Europy.

  A czemu cały naród winien? Równie dobrze mógłbyś się domagać, by za zbrodnie komunistycznego państwa polskiego też PRL zlikwidować i wcielić do sąsiednich państw.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »