Informacje

29.08.2011 07:07 archeolodzy wkroczą do akcji

Chronił miasto przed Turkami
Poszukują zaginionego wału

SERWISY:

Jak wieść gminna niesie, górka z kaskadą w Ogrodzie Krasińskich może być fragmentem Wału Zygmuntowskiego, który miał chronić Warszawę przed najazdem Turków. Jest też druga wersja: wzniesienie miało powstać, gdy park przebudowywano pod koniec XIX w. Tak czy inaczej prawda ma być ujawniona - do akcji wkroczą więc archeolodzy.

"Na terenie Ogrodu Krasińskich posiadamy (podobno, taką informację podali mi miłośnicy historii, mieszkańcy naszej Dzielnicy) fragment XVII–wiecznego "Wału Zygmuntowskiego", który stanowił ówczesną granicę Warszawy" - napisał w interpelacji Krzysztof Górski, radny Śródmieścia.

Chronił przed zarazą

Sprawa zaciekawiła urzędników. Zarząd Terenów Publicznych, który pieczę nad parkiem sprawuje, postanowił informację zweryfikować u Stołecznego Konserwatora Zabytków.

My również zasięgnęliśmy języka w biurze konserwatora. - Nie ma pewności, że Wał Zygmuntowski przechodził w miejscu tzw. górki z kaskadą - zaznacza na wstępie Barbara Piotrowska. I przypomina szczegółową jego historię.

Wał, który mógł liczyć kilka metrów wysokości był budowany w latach 1621-24, na polecenie króla Zygmunta III Wazy. - Miał bronić ówczesną Warszawę przed Turkami, ale nie tylko - przekonuje Piotrowska. - Drugi cel, to ochrona przed zarazą, chodziło o to, żeby nie wszyscy mogli wejść do miasta - dodaje.

Gliniany z fosą

Warszawa z początków XVII w. to mały obszar w porównaniu ze współczesnymi granicami miasta - zaledwie część dzisiejszej dzielnicy Śródmieście. Wał otaczający ówczesną Warszawę miał kształt podkowy. Jakimi współczesnymi ulicami miasta przechodził? - Mniej więcej Kościelną, Franciszkańską, później zakręcał w Wałową, która zawdzięcza mu swoją nazwę. Następnie wchodził w Świętojerską w okolicach Ogrodu Krasińskich, szedł dzisiejszą ulicą Bohaterów Getta, w okolicy budynku Arsenału, przez pl. Bankowy i przy Senatorskiej skręcał na pl. Piłsudskiego, a później w okolice ul. Karowej - wylicza Piotrowska.

W trakcie różnych badań znajdowano dowody jego istnienia, m.in. w miejscu dawnego Pałacu Saskiego. - Wał był usypany z gliny, ale przy nim przebiegała też fosa. Z biegiem lat przestał pełnić swoją funkcję, m.in. dlatego, że granice miasta się rozrastały - tłumaczy Barbara Piotrowska.

A może nasypana ziemia

Sam park, co prawda, powstał w drugiej połowie XVII w., ale pod koniec XIX wieku został przebudowany zgodnie z projektem znanego warszawskiego ogrodnika Franciszka Szaniora.

- Poprosiliśmy też o informację na ten temat Narodowy Instytutu Dziedzictwa. Na podstawie różnych źródeł można prawdopodobnie stwierdzić, że górka powstała z ziemi, która była wykopywana przy przebudowie parku przez Szaniora - zaznacza Anna Stasiewicz, zastępca dyrektora ZTP.

Archeolodzy w parku

Stuprocentowej pewności urzędnicy jednak nie mają. Dlatego skorzystają z pomocy archeologów. - Najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku przeprowadzą badania - mówi Anna Stasiewicz.

Prace mogą potrwać około miesiąca. - Trzeba będzie przekopać się do podłoża, żeby zobaczyć, jak wyglądają poszczególne warstwy. Chodzi o uzyskanie przekroju tzw. górki - mówi Barbara Piotrowska. Jeżeli archeolodzy natkną się na ślady wału, to niewykluczone, że zostanie on upamiętniony podczas prac modernizacyjnych w ogrodzie. Te zaplanowano na lata 2013-14.

TAK MA WYGLĄDAĆ NOWY OGRÓD KRASIŃSKICH

 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • GNT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2011 15:42 ~GNT

  Pewnie, ten tłum archeologów może liczyć momentami nawet 9 osób!
  Może opóźnić postawienie tam ławki i wymienienie chodnika nawet o 2 miesiące!
  A na poważnie, to cel jest dobry, przez wieki nic tam praktycznie nie budowano, jeśli ten wał mógł ocaleć gdzieś na powierzchni ziemi to chyba tylko tam.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2011 14:15 ~abc

  Przecież praktycznie na terenie całej centralnej części Warszawy takie "kwiatki" można znaleźć... jak nie dawne wały, to amonicja, niewypały itp itd, archeolodzy sciągną tłumnie z całej polski by przez kilka miesiecy poblokować inwestycje:) fajne nie?

 • Święty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2011 13:46 ~Święty

  Za to Twój "komentarz" aż kipi elokwencją...

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2011 12:08 CityCenter

  Nie no jasne... po co komentować tak ciekawy artykuł, skoro poniżej o Białołęce piszą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »