Informacje

19.04.2012 13:05 Rambam przy Grzybowskiej

"Chodzi o zapach, nie o rasizm"
Smród ma zniknąć w czerwcu

- Wprowadzono mnie w błąd - skarży się restaurator, na którym skoncentrował się gniew mieszkańców z Grzybowskiej 4. Lokal Zbigniewa Sośnickiego zatruwa im życie brzydkim zapachem: - Ale to nie ja jestem winny - zarzeka się Sośnicki i odsyła do właściciela budynku. Ten deklaruje, że śmierdzący problem rozwiąże w czerwcu.

O sytuacji restauracji Rambam pisaliśmy kilka dni temu. Mieszkańcy ekskluzywnego budynku zorganizowali wtedy protest, bo nie byli w stanie wytrzymać "wyziewów" z koszernej kuchni restauracji.

- Tu cuchnie. Nie da się mieszkać - mówili zdesperowani sąsiedzi.

"Wiem, że to nie rasizm"

Wtedy jednak Żydzi obchodzili święto Paschy i nie mogli wypowiedzieć się przed kamerą. Z mediami rozmawiał jedynie syn właściciela, Dawid. To on oskarżył mieszkańców o antysemityzm.

Ojciec macha już na to ręką: - Dawid to chlapnął i wszyscy właśnie na tym się skoncentrowali. Mam świadomość, że w tej sprawie chodzi o brzydki zapach, nie o rasizm.  Ale to nie ja jestem winny - tłumaczy Zbigniew Sośnicki, który może już swobodnie wyjaśnić całą spawę.

- To tak, jakbym wynajął auto i po kilku kilometrach okazało się, że silnik w aucie nie działa. Szanujący się właściciel samochodu nie umywałby rąk od sytuacji, tylko to naprawił - tłumaczy Sośnicki, który w obrazowy sposób tłumaczy sytuację swojej koszernej restauracji. - Czuję się wprowadzony w błąd przez dewelopera budynku i właściciela lokalu, firmę Sandra. Wynajęliśmy od nich lokal do prowadzenia restauracji. Teraz okazuje się, że nie jest do tego przeznaczony - skarży się Sośnicki.

Deweloper informuje ustnie

Dom Development - firma, która zbudowała budynek, przyznaje rację jego mieszkańcom. - Lokal nie ma odpowiedniej wentylacji do prowadzenia tam kuchni - jednoznacznie ocenia deweloper.

Lokal kupiła już jednak od dewelopera firma Sandra. To ona w anegdocie Sośnickiego gra rolę "właściciela samochodu". - Firma została poinformowana, że lokal nie jest przystosowany do prowadzenia restauracji - zapewnia Radosław Bieliński z Dom Development. W jaki sposób? – Ustnie - informuje przedstawiciel dewelopera.

Restaurator jest zaskoczony

Sandra wynajęła jednak lokal restauracji Rambam. - Nie byłem poinformowany o tym, że w nie może w nim być restauracji. Z aktu umowy z właścicielem wynika, że może - zapewnia Sośnicki i pokazuje umowę najmu, w której czytamy:

Wynajmujący oświadcza, ze Lokal może być przeznaczony pod różnego rodzaju działalność w tym również restauracje (…) co gwarantuje par. 3 pkt. 2 umowy między Wynajmującym a developerem

Restaurator uważa, że informacja o tym, że wentylacja nie spełnia wszystkich wymogów, została przed nim zatajona.

Podobnie ocenia sprawę Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - W akcie notarialnym między Dom Development, a właścicielem lokalu, firmą Sandra także jest zapis, że miejsce to jest przeznaczone do prowadzenia restauracji – mówi urzędnik.

Developer tłumaczy jednak, że umowę trzeba interpretować nieco inaczej.– W każdym akcie notarialnym jest zapis informujący, że w części komercyjnej budynku są miejsca przewidziane pod działalność usługową tj. m.in. restauracje. Nie znaczy to, że każdy lokal jest do tego przystosowany. Przystosowany jest ten, który ma odpowiednie załączniki dotyczące odpowiedniej wentylacji – mówi Radosław Bieliński.

Tych załączników lokal Sośnickiego nie ma.

Właściciel zrobi wentylację

Właściciel budynku nie zaprzecza temu, że deweloper o tym wszystkim go informował: - Lokal jest przeznaczony na restauracje, ale nie jest do tego przystosowany. Taka jest prawda - przyznaje Barbara Wyrzykowska z firmy Sandra.

Dlaczego więc został wynajęty restauratorowi? O tym przedstawicielka właściciela nie chce rozmawiać. Zapewnia jednak, że zażegna konflikt: - Chcemy sprawę rozwiązać tak, by restauracja działała i mieszkańcom nie śmierdziało. Kupiliśmy już wentylacje za 230 tysięcy złotych, która ma załatwić problem. Do 12 czerwca będzie zamontowana – deklaruje Wyrzykowska.

- Porozumienie traktuję jak chęć naprawienia tego co było zepsute. My żadnych kosztów nie ponosimy. To o czymś świadczy – mówi Sośnicki.

Mieszkańcy do deklaracji właściciela podchodzą jednak bez entuzjazmu: - Nie wszyscy z nas są przekonani, że takie rozwiązanie będzie skuteczne, że smród rzeczywiście znikinie - tłumaczy Monika Kwiatkowska z Grzybowskiej 4.

Rambam znów działa

Żydowskie święto Pesach się skończyło i Rambam znów pracuje pełną parą. Restaurator nie ma nic przeciwko temu by sprawdzić jak działa.

W lokalu jest bardzo duszno. Kuchnia nie jest podłączona do systemu wentylacji, by zapach nie rozchodził  się po budynku. Jak lokal jest więc wietrzony? - Otwieramy drzwi – przyznaje Sośnicki.

W całym pomieszczeniu czuć jednak mocny zapach przygotowywanych potraw. Przez instalację elektryczną i nieszczelności w ścianach smród dostaje się do mieszkań. Jak bardzo może być to uciążliwe? Nie mieliśmy okazji sprawdzić. Podczas protestu restauracja była zamknięta, więc brzydkie zapachy nie rozchodziły się po budynku. Wtedy mieszkańcy zapraszali nas: - Przyjdzcie gdy będzie otwarta, to się przekonacie, ale bez kamery.

Dlaczego? - Po prostu nie chcemy pokazywać naszych mieszkań - ucinają rozmowę.

Bartosz Andrejuk - b.andrejuk@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • goj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 11:47 ~goj

  "Nie byłem poinformowany o tym, że w nie może w nim być restauracji."

  A jakby cię nie poinformowali że nie można otwierać tam zakładu pogrzebowego lub rzeźni to też tak głupio byś się tłumaczył? Aj Waj.

 • wujcio zbujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 11:37 ~wujcio zbujcio

  Najważniejsze, że "nie chodzi o zapach, tam po prostu śmierdzi"

  Super pointa!!!

 • NEONAZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 11:00 ~NEONAZ

  bo napuszczali do tego kraju roznych brudasow a teraz cierpimy

 • Alchemik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 09:48 ~Alchemik

  Rada dla mieszkańców: PIANKA MONTAŻOWA załatwi sprawę! Wam nie będzie śmierdzieć a goście restauracji będą kisić się w zapach czosnku, oleju itd.

 • Patison

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 00:12 ~Patison

  D_D ~D_D

  DD :)
  Wentylacja w ich budynkach to śmiech na sali. To jest po prostu wada instalacji, do której nie chcą się przyznać oficjalnie. Można sprawdzić na innych osiedlach tego developera

  Zgadzam się, wentylacja w budynkach DD jest tragiczna. Miałem u siebie już 2 kontrole i fachowcy to potwierdzili.

 • Patison

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 00:11 ~Patison

  D_D ~D_D

  DD :)
  Wentylacja w ich budynkach to śmiech na sali. To jest po prostu wada instalacji, do której nie chcą się przyznać oficjalnie. Można sprawdzić na innych osiedlach tego developera

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 20:42 ~jaro

  Podobna sprawa jest z kebabem w alejach Jerozolimskich 51. Tylko właściciel kebaba nie jest koszerny. I kebab po prostu nie działa bo nie ma klimatyzacji. Cóż... na Grzybowskiej jest naród wybrany.

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 20:35 ~Mirek

  Rozchodzenie się zapachu działa symetrycznie. Gdybym kupił tak drogie mieszkania jak tam to poradziłbym sobie z restauracją wtłaczając inny zapach w drugą stronę - tak, żeby sami się wynieśli, bo żaden klient, nawet "koszerny" by tego nie wytrzymał:) Pozdrawiam mieszkańców budynku!

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 18:48 ~Kuba

  umowe zesmy zawarli 30 czerwca 2012 r. Czyli, ze co ? Chlopaki przybyli z przyszlosci ?

 • Andy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 18:03 ~Andy

  Nie kupujmy mieszkań od DOM DEVELOPMENT i innych deweloperów, którzy nas tak traktują, a wtedy wreszcie wezmą się do roboty!

  To skandal, że wyciąga się od nas ogromne pieniądze nie dając jakości.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »