Informacje

20.02.2017 15:19 PRZEGLĄD PRASY

Chmielna 70 wróci do miasta.
Zrzekli się działki po akcji CBA

SERWISY:

Wyceniana na 160 milionów złotych, zreprywatyzowana działka obok Pałacu Kultury może wrócić do miasta. Właściciele, którzy przejęli ją w ramach reprywatyzacji - zrzekli się do niej praw po tym, jak reprezentującym ich adwokatem zajęło się CBA.

Informację jako pierwsza podała "Gazeta Wyborcza".

To sensacyjny zwrot w najgłośniejszej sprawie związanej z reprywatyzacją. Według dziennika, 9 lutego właściciele działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70 zrzekli się praw do niej. W podpisanym u notariusza dokumencie mieli też stwierdzić, że nie wiedzieli o spłaceniu roszczeń do działki przez władze PRL, a gdyby wiedzieli - nigdy by się nią nie zainteresowali.

Ratusz chce przeanalizować sprawę

– Skoro teraz chcą oddać teren, to my go oczywiście bierzemy. Ale najpierw chcemy dokładnie przeanalizować akt notarialny zawarty przez właścicieli – zapowiedział w gazecie wiceprezydent Warszawy Witold Pahl.

W podobnym tonie wypowiedziała się Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego ratusza. - Musimy bardzo dokładnie przeanalizować, co oznacza to oświadczenie woli, o którym słyszymy, bo różne zwroty akcji, jeśli chodzi o sytuację Chmielnej 70 już mieliśmy - powiedziała.

Jak poinformowała reporterka TVN24 Olga Olesek, decyzję ratusza mamy poznać we wtorek.

Jak czytamy w "Wyborczej", nie udało się ustalić, czy właściciele będą od miasta żądać zwrotu ponad 8 mln złotych wpłaconych z tytułu użytkowania wieczystego. Nie wiadomo też na razie, co z małymi fragmentami gruntu wokół tej działki, które miasto sprzedało im, a bez których na głównej działce niemożliwa byłaby zabudowa.

Kontrowersyjny zwrot

Działka obok Sali Kongresowej ma ogromną wartość, szacowaną na 160 mln złotych. Można na niej zbudować wieżowiec.

W kwietniu tego roku dziennikarze "Gazety Stołecznej" ujawnili, że ratusz oddał ją niesłusznie. Dotarli do dokumentów, z których wynikało, że jej właściciel - Jan Henryk Holger Martin - był obywatelem Danii. Dania to z kolei jedno z państw, którym rząd PRL już w latach 50. wypłacił odszkodowania za przejęte dekretem Bieruta nieruchomości. A to oznacza, że ani ich obywatele, ani ich spadkobiercy nie mogą domagać się już od polskiego państwa żadnych odszkodowań.

Słynną działkę władze miasta zreprywatyzowały w 2012 roku. Dzięki pomocy mecenasa Roberta N. otrzymali ją Grzegorz Majewski, Marzena K. i Janusz Piecyk. We wrześniu Grzegorz Majewski przekonywał że "Jan Henryk był Polakiem". W oświadczeniu domagał się ponownego przeprowadzenia reprywatyzacji i zapowiadał, że - wraz z pozostałymi właścicielami - jest skłonny oddać nieruchomość, do czasu wyjaśnienia sprawy.

Sprawę odszkodowania sprawdzało Ministerstwo Finansów. W informacji przekazanej w ubiegłym roku urzędnicy oświadczyli, że "rząd duński dzieląc globalne zryczałtowane odszkodowanie przyznał Holgerowi Martinowi 35 tys. duńskich koron".

W listopadzie ministerstwo podjęło decyzję o zwrocie działki miastu. Właściciele nie dawali za wygraną i odwoływali się od tej decyzji. W ostatnich dniach stycznia, z pomocą adwokata Roberta N. złożyli skargę do sądu administracyjnego.

Przełom po zatrzymaniach

30 stycznia na zlecenie prokuratury zatrzymano Roberta N. który reprezentował właścicieli słynnej działki. Potem zatrzymano inne osoby. Robert N., były urzędnik stołecznego ratusza Jakub R. i jego rodzice - Wojciech R. Alina D. trafili do aresztu na trzy miesiące.

Były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Warszawy Jakub R. według prokuratury przyjął od Roberta N. korzyść majątkową w wysokości 2,5 mln zł w zamian za decyzje dotyczące ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Placu Defilad 1.

Prokuratura przedstawiła dwa zarzuty związane z korupcją i oszustwem Jakubowi R. i trzy adwokatowi Robertowi N., któremu ws. "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości w Warszawie zarzucono korupcję, oszustwo i podrobienie pełnomocnictwa.

Z kolei Marzena K. w listopadzie usłyszała zarzuty podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym. Dotyczy to czterech oświadczeń majątkowych, które składała w latach 2012-15 jako urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości. K. zapomniała wpisać do oświadczenia między innymi to, że uzyskała prawa użytkowania wieczystego w udziale części gruntu przy placu Defilad.

Była urzędniczka wytoczyła władzom Warszawy cztery procesy, w których żądała 40 milionów odszkodowań m.in. za wydanie wadliwej decyzji administracyjnej, za sprzedane lokale mieszkalne oraz wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z budynku - w sprawach nieruchomości, do których miała roszczenia.

md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anna zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 00:12 ~anna zet

  A kiedy wreszcie Kazimierzowska 34 wróci do miasta?

 • reba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 23:05 ~reba

  Tam powinien być kilkupietrowy parking dla autobusów i samochodów tak żeby było gdzie zaparkować, a PKiN i tak jest wielki więc bedzie go widać.

 • zico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 19:04 ~zico

  sorry ale jak oni mogą oddac nie swoja własnosc? wyłudzili działke i nie ma znaczenie czy wiedzieli czy nie wiedzieli ze odszkodowanie wypłacone. swoja droga nawet dzieci wiedza że PRL odszkodowania obcokrajowcom hurtem wypłacił wiec to gadanie to mozna sobie jako bajki na dobranoc dla adwokatów poczytac.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 19:00 ~Wprost

  Podobno "wszytko było uczciwie", a tu nagle... Zrzekli się działki!? :D

  BRAWO PiS! Wyrywać świnie od koryta!

 • kierowca bombowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 17:31 ~kierowca bombowca

  Działka wróciła do miasta - znaczy będzie można ją od nowa prywatyzować?

 • Misza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 17:10 ~Misza

  tomasz~tomasz

  Brawo PIS nanich glosowalemi tego oczekuje,koniec z kolesiostwem, lapowkarstwem,kradziezami i rozgrabianiem Naszego Kraju. A co ze Stocznia Gdynia co pan Donald zamknal??? 5000 chlopa stracilo robote, bo niby sie nie oplacalo, a norwegom i niemcom sie oplaca.


  To dostałeś :)
  - kolesiostwo razy 5, łapówkarstwo razy 2, kradzieże razy 3 i trybunał rewolucyjny oraz polowania na czarownice :)
  Będziemy to odrabiać latami Kolego Szanowny
  Za granicą uważają nas za wariatów :)
  A jeśli ten ostatni argument nie trafia to widocznie o ekonomii pojęcie ma Pan bliskie zeru absolutnemu :) zupełnie jak nasi rządzący

 • Rysiu1357

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 16:37 Rysiu1357

  Brawo tylko PIS może rozwalić ten żelbetonowy mur stworzony przez PO, PSL i posadzić grabieżców naszej ojczyzny

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 16:06 ~rami

  Nie pojmuję dlaczego działka w bezpośredniej bliskości PKIN , na której i tak nikt by nie dostał pozwolenia na budowę, została wyceniona na 160mln. zł !? Na czym polega wartość tej działki ?

 • WaKo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 15:53 ~WaKo

  Kolejne ofiary reżimu. Oddali pod presją. Na szczęście posłowie Budka i Sowa zaoferowali bezpłatną pomoc prawną...

 • fyfuyfuyfyfuy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 15:51 ~fyfuyfuyfyfuy

  Powoli, bardzo powoli, bo PiS zbyt żwawy nie jest, ale się coś dzieje.
  Powoli odrywane są czerwone i różowe wieprzki od koryta. Kwiku co niemiara, wrzask i pisk, ale korytko zostaje odebrane.
  I raptem okazuje się, że pomimo nie najlepszych decyzji w styczniu budżet na nadpłatę z tytułu VAT......
  Dochodzi do tego że od lat będący pod ochroną peło i ratusza idą siedzieć, a następni ze strachu oddają co ukradli!
  Dopiero teraz, a nie w 89, w Polsce zaczyna się transformacja ustrojowa. Dopiero teraz powoli nadchodzi normalna gospodarka. Bo jak nazwać to co było, co zrobili okrągłostołowcy, jak się teraz okazuje że np. w branży paliw 1/4 obrotu stanowiła lewizna?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »