Informacje

21.08.2017 17:02 wnioski do komisji weryfikacyjnej

Chmielna 70: przejęli, oddali, stracili.
A teraz chcą znów badać sprawę

SERWISY:

Trójka byłych już właścicieli słynnej działki przy Chmielnej 70 chce, aby komisja weryfikacyjna ponownie zbadała jej zwrot. Mimo, że na początku roku sami zrzekli się do niej praw.

Chodzi o dwóch adwokatów: Grzegorza M. i Janusza P. oraz Marzenę K., byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości - to oni w 2012 roku przejęli od miasta grunt na placu Defilad, od którego rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna.

W lipcu zwrotem Chmielnej 70 zajęła się komisja weryfikacyjna, na czele której stoi Patryk Jaki (PiS). Zespół orzekł, że decyzja reprywatyzacyjna w tej sprawie "została wydana z naruszeniem prawa", w związku z czym działka wróci do Skarbu Państwa.

"Komisja zdania nie zmieni"

Poseł PiS zasiadający w komisji weryfikacyjnej Jan Mosiński powiedział PAP, że osoby, które złożyły wniosek skorzystały z prawa, jakie im przysługuje. I tak 11 sierpnia do komisji wpłynęło odwołanie od mecenasa M., zaś 16 sierpnia - od P. i K.

- Jestem przekonany, że komisja zdania nie zmienia, naprawdę dość dogłębnie analizowaliśmy proces reprywatyzacji tego adresu i nie dopatrzyliśmy się w dokumentach, żebyśmy popełnili jakikolwiek błąd - powiedział. - Ci państwo mają prawo czuć się pokrzywdzeni, ale jeżeli mielibyśmy się kierować ich oceną, to komisja byłaby niepotrzebna, my jesteśmy po to, żeby ukrócić złodziejstwo, które miało miejsce na masową skalę w Warszawie - dodał.

Zrzekli się praw do działki

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, trójka beneficjentów Chmielnej już raz apelowała o ponowną reprywatyzację Chmielnej. Było to we wrześniu ubiegłego roku, kiedy nie działała jeszcze komisja weryfikacyjna. Z kolei w lutym, po zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Roberta N. (adwokata, który pomagał im odzyskać grunt) poinformowali, że całkowicie zrzekli się praw do działki.

Przedwojennym właścicielem nieruchomości przy dawnej Chmielnej 70 był Jan Holger Martin - Duńczyk, któremu odszkodowanie za nacjonalizację zostało wydane już w latach 50. na mocy umowy międzynarodowej zawartej między Danią a władzami PRL. Wobec tego działka powinna należeć do Skarbu Państwa i warszawski ratusz nie miał prawa jej ponownie zwrócić.

 

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qqruzNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2017 14:17 ~qqruzNIK

  Jak można "zwrócić" coś komuś, kto NIGDY nie był tego właścicielem?

 • dek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2017 08:52 ~dek

  Czy naprawdę nie rozumiecie o co chodzi? Ci ludzie chcą mieć ostateczną decyzję administracyjną. Wbrew pozorom bowiem decyzja Komisji jest dla nich korzystna. Nie ma już bowiem szans na to aby przy obecnym szumie spieniężyć działkę ale skoro Komisja stwierdziła, że "zwrotowa" decyzja administracyjna została wydana z naruszeniem prawa to po uzyskaniu waloru "ostateczności" otworzy ona prostą drogę do dochodzenia odszkodowania (art. 417[1] par. 2 k.c.).

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2017 03:35 ~nick

  Pani K, z resztą i pozostali również, niech lepiej milczą. Powinni siedzieć do końca życia oraz należałoby im skonfiskować mienie. Co za tupet w ogóle!

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2017 22:51 ~lol

  za próbe wyłudzenia tej działki powinni beknac bo kazdy moze sie tłumaczyc ze nie wiedział ze wypłacono odszkodowanie... akogo to obchodzi ze weszli w układ z oszustami? nie płaca za próbe wyłudzenia kombinatorzy

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2017 21:23 ~Wyborca

  GHW będzie zawiedziona. Powiedziała, że aferzyści się zrzekli praw, więc Komisja była niepotrzebna.

 • Odsiadka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2017 17:58 ~Odsiadka

  A jak argumentowali swoje odwołanie ?
  Że dalej są aferzystami, ale przez chwilę o tym zapomnieli ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »